Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Konec zlaté německé éry

Víkendář: Konec zlaté německé éry

07.08.2016 6:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Během posledních deseti let si Německo užívalo to, co bude možná jednou nazýváno zlatou érou. Jeho předtím strádající ekonomika se zvedla a globální krizí prošla mnohem lépe než řada jiných. Politicky se Německo stalo dominantní evropskou silou, země se stala atraktivním místem k životu. Sám jsem vyrostl v Německu osmdesátých let a mohu dosvědčit, že jde o tolerantnější, liberálnější a celkově uvolněnější zemi, než tomu bylo třeba za vlády Helmuta Kohla.

Dnes se zdá, že se věci opět mění. Nálada veřejnosti se znatelně posunula poté, co do Německa přišly stovky tisíc uprchlíků. Zvládnutí této situace vyžaduje obrovské množství zdrojů a nasazení řady institucí. Pravicová Alternativa pro Německo (AfD) získává na oblibě a těží ze široce rozšířených obav z terorismu. Kancléřka Angela Merkelová vypadá slabá a zranitelná. Problémy se začínají objevovat i v ekonomice. Týká se to zejména korporátních těžkých vah, jako jsou Volkswagen a Deutsche Bank. K tomu všemu přidejme růst násilí, včetně útoků ve Würzburgu, Mnichově, Reutlingenu a Ansbachu. Ty během několika dní otřásly národem, který byl už tak značně znejistěn. Něco dobrého skončilo a všichni se ptají, co přijde nyní.

Zlatá německá éra v podstatě odpovídá době, kdy vládla Angela Merkelová. Když se v roce 2005 ucházela o funkci kancléřky, Německo se dostávalo z krize a začínal se projevovat pozitivní efekt Schröderových reforem. Němci si toho ale nebyli vědomi a své hlasy mu už nedali. Z následného oživení ekonomiky tak těžila Merkelová. Německo pak bez větších ztrát proplulo i finanční krizí a jeho silná exportní báze jej uchránila také před tvrdším dopadem krize v eurozóně. Jenže situace ve světě je nyní nejistá a to se na německé ekonomice musí projevit.

Další negativní faktor představuje demografický vývoj. Ten v zemích jako Francie a Velká Británie budí obavy, v Německu jde ale o časovanou bombu. Podle OSN bude v Německu v roce 2030 pracovat jen polovina celkové populace. Merkelová si myslela, že má řešení a otevřela hranice uprchlíkům. Bylo to jak humanitární gesto, tak snaha o oživení německé pracovní síly. Domnívala se, že Němci to pochopí, ale nestalo se. Dlouhodobé přínosy masové imigrace i v tom nejlepším scénáři v krátkém období nevyváží negativa. A řada lidí v Německu vidí pouze negativa. Merkelová tvrdí, že země tuto situaci zvládne, ale miliony lidí jí odpovídají: „Ne, nezvládneme.“

Pro AfD je politika Merkelové pokladem. Tato strana byla založena v roce 2013 skupinou euroskeptiků, ale zpočátku se jí moc nedařilo. Jejími členy jsou povětšinou lidé naštvaní na to, že Německo se vzdalo své marky či na sexuální výchovu ve školách, která podle nich kazí děti. Všichni pak jsou ostře proti imigrační politice současné kancléřky. Vedení této strany není tvořeno zkušenými politiky a dělá hodně chyb. Nahrávají jim ale teroristické úroky a to samé by platilo i o případných ekonomických problémech.

Dříve platilo, že Němci jásali ve chvíli, kdy německý fotbalový tým vstřelil gól. Následně jásali, když kamery zabraly kancléřku Merkelovou, jak se z gólu raduje na tribuně pro VIP. Na evropském šampionátu ale Merkelová nefandila. Možná věděla, že voliči už by se z jejího nadšení neradovali. Němci jsou z její politiky zmatení a zklamaní. Poté, co řadu z nich zklamala svou imigrační politikou, přišla další rána ve formě dohody s Tureckem. Nikdo neví, co zamýšlí nyní a ona sama přestala komunikovat. Výsledek je jasně patrný na její klesající oblibě u voličů.

Dokud se Němci starali o sport, domácí mazlíčky a automobily, bylo pro Merkelovou jednoduché provést její zemi menšími i většími krizemi. Vedla si dobře na nočních krizových zasedáních, byla schopná dělat kompromisy, které Německu vyhovovaly, i když voliči jim ne vždy plně rozuměli. Merkelová má ale i slabé stránky a ty nyní vyvstaly jasně na odiv. Problémem je hlavně to, že neví, jak polarizovanou zemi sjednotit a přimět ke sledování společného cíle. Namísto toho je Německo rozděleno na pravici plnou vnitřní zloby a na ty, kteří neustále cítí vinu kvůli tomu, co Německo napáchalo v historii. Ti se domnívají se, že hranice musí být otevřené pro všechny.

Autorem je Konstantin Richter.

Zdroj: Politico


Čtěte více:

Obchodujte komodity (ETC) - s Patria Finance nyní jen za polovinu!
25.08.2016 16:30
ETC (Exchange Traded Commodity) jsou finančním produktem, který je sv...
Ropa balancuje u 40 USD, testuje tak stop-loss pokyny?
03.08.2016 15:15
Přezásobení trhu se na ceně ropy nadále podepisuje a v pondělí americ...
Víkendář: Putinovy cíle a faktor Trump
06.08.2016 6:00
Podle mého osobního názoru nyní Vladimir Putin vyčkává: Rusko upustilo...

Váš názor
  • Chybějící diskuse
    08.08.2016 8:34

    Od dob sjednocení chyběl konsensus a nahrazovala ho euforie. To už tak v politice bývá. V posledních dvou obdobích se ale projevuje zahnívání způsobené velkou koalicí. Viz Energiewende, vit TTIP, viz záchrana Řecka a nakonec uprchlíci. Samozřejmě že příliv lidí je kladným efektem pro ekonomiku, ale jen za předpokladu efektivního systému příjmu, řízení a začleňování. Vláda, která nedokáže postavit letiště v Berlíně a kontrolovat nelegální překračování hranic, je neefektivní vláda.
Aktuální komentáře
22.10.2019
5:58Boone: Monetární politika sama nestačí, firmy brzdí špatná infrastruktura
21.10.2019
22:00Wall Street zahujeje týden růstem. Apple opět na rekordu
17:46Nové ekonomické myšlenky potřebujeme jako sůl. Ale z trochu jiné roviny
17:05Evropa roste na vyšší pravděpodobnosti dohody o brexitu, v Praze zářil Avast  
16:59Hlasování v Británii se odkládá, tržní optimismus však podporují zprávy z USA  
16:55Byty v Česku ve druhém čtvrtletí zdražily o desetinu na 60 700 Kč/m2
16:35Čisté příjmy Evropanů jsou letos vyšší o 3,5 procenta
15:22McKinsey: Každé třetí bance hrozí zánik. Proč?
14:22IEA čeká silný růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů
14:00Pictet: Klesá riziko recese, valuace mohou jít nahoru
12:30Týdenní výhled: Brexit – buď dohoda, nebo odložení. Výsledková sezóna v plném proudu, od bank přebírají žezlo IT a průmysl  
11:28Lehce pozitivní vstup do nového týdne. Riziko divokého brexitu kleslo  
10:55Carney: Investice se nyní mohou zvednout, Británie může táhnout globální ekonomiku z útlumu
10:19Havlíček: Bez nových zdrojů nebude mít Česko kde brát elektřinu
9:40FT: Huawei připouští, že ho poškozují americké sankce
9:15Rozbřesk: Čekají nás klíčové brexitové dny, libra nervózně vyčkává
8:57Odklad dohody o brexitu a pokrok v jednáních USA-Čína. Burzy mohou otevřít lehce v plusu  
8:53Křetínského CMI koupila čtyřprocentní podíl v ProSiebenSat.1
8:31MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO
6:02Jak sledováním výsledků zbavit svět krátkozrakosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Biogen Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
Harley-Davidson Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
Hasbro Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
Kimberly-Clark Corp (09/19 Q3, Bef-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (09/19 Q3)
Lockheed Martin Corp (09/19 Q3, Bef-mkt)
McDonald's Corp (09/19 Q3, Bef-mkt)
NextEra Energy Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
Novartis AG (09/19 Q3)
Procter & Gamble Co/The (09/19 Q1, Bef-mkt)
Snap Inc (09/19 Q3, Aft-mkt)
Texas Instruments Inc (09/19 Q3, Aft-mkt)
UBS Group AG (09/19 Q3, Bef-mkt)
United Technologies Corp (09/19 Q3, Aft-mkt)
7:15Randstad NV (09/19 Q3)
8:00Husqvarna AB (09/19 Q3)
12:00Centene Corp (09/19 Q3)
13:00United Parcel Service Inc (09/19 Q3)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů
22:10Chipotle Mexican Grill Inc (09/19 Q3)
22:10Whirlpool Corp (09/19 Q3)