Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonská akciová jízda na vrchol trvala 18 měsíců. A nemusí hned tak skončit

Japonská akciová jízda na vrchol trvala 18 měsíců. A nemusí hned tak skončit

12.6.2017 13:44
Autor: Pavel Daniel

Červen 2017 přinesl japonským akciím nové rekordy. Už druhého června totiž hodnota akciového indexu Nikkei 225 překonala hodnotu 20 000 bodů, což se stalo poprvé od prosince 2015. Zdá se navíc, že stávající ocenění akcií v Japonsku může znovu přitáhnout pozornost investorů a podpořit tak růst místních cenných papírů.

Vývoj hodnoty japonského akciového indexu Nikkei 225 od dubna 2017 ukazuje ziskovou cestu, během které už index atakoval zisk ve výši 11 procent. Rally přišla po rekordních korporátních ziscích, což přilákalo zahraniční investory, kteří podle agentury Bloomberg za osm týdnů, končících 26. květnem investovali do japonských akcií více než 13 miliard dolarů. V kombinaci s vývojem japonského jenu a pozitivními makro ekonomickými údaji má akciový trh v Japonsku našlápnuto k dalším příznivým zprávám.

Pravdou je ale také to, že ziskovému vývoji japonských akcií nahrály také zahraniční vlivy. „Klíčovou roli v této věci hrají vnější faktory, zejména nejistota ohledně politiky USA, geopolitická rizika soustředěná kolem Severní Koreje a dopady francouzských prezidentských voleb,“ řekli Patrii.cz analytici z týmu Fidelity Asia. Podle nich tyto faktory přispěly k prudkému zhodnocování Japonského jenu od poloviny března letošního roku, což následně vytvořilo další tlak na snižování cen japonských akcií a vedlo k jejich nedostatečné výkonnosti oproti jiným trhům. Nyní se ale ukazuje, že valuace cenných papírů v Japonsku by mohla doznat příznivějších čísel.

Ziskovost, reformy a výhledy udržují japonské akcie v kurzu

Ukazatel PE, tedy poměr tržní ceny akcií k zisku na akcii, společností kotovaných v indexu Topix ukazuje hodnotu 14,39, zatímco u akcií v indexu S&P 500 hodnotu 18,69. Čistý zisk u japonských společností vzrostl meziročně o 16 procent a 77 procent firem dokázalo překonat ziskovostí za předchozí čtvrtletí odhady trhu. Většina firem tak zaznamenala vyšší tržby, než analytici očekávali. Podle Fidelity Asia se nyní investoři zdají být docela spokojeni s pokračujícím růstem firemních zisků v Japonsku. Rizikem ale může být i přes zlepšující se ekonomické vyhlídky regionu, zhoršující se politická nejistotu v Evropě. „V typicky konzervativním výhledu o příjmech poskytnutém japonskými společnostmi mohou investoři za stávajícího vývoje pociťovat určité zklamání, nicméně očekávání počítá s pokračujícím růstem zisků během roku 2017,“ řekli Patria.cz analytici týmu Fidelity Asia.

V této souvislosti se proto objevují varování, která upozorňují na opatrnost v přístupu k japonským akciím. Ty totiž v roce 2017 podle agentury Bloomberg předvádějí stále jeden z nejhorších výkonů akcií ve světě. Důvodem má být údajně opatrnost či spíše nedůvěra investorů právě k růstu ziskovosti místních firem v nadcházejících 12 měsících. Některé prognózy v této souvislosti uvádějí, že růst korporátních příjmů v Japonsku během příštích dvou let zaznamená spíše oslabení o zhruba jedno až dvě procenta.

Vydrží slibná perspektiva japonských cenných papírů?

Podle názoru Fidelity Asia mají japonské akcie slibnou perspektivu. Tvrzení se opírá o makro ekonomické statistiky, z něhož vyplývá, že v Japonsku v roce 2016 dosáhl nominální HDP svou první rekordní úroveň od 90. let 20. století. Taktéž údaje o japonské nezaměstnanosti, která je na nejnižší úrovni od roku 1994 nasvědčují zdravému vývoji tamního korporátního segmentu. Růst úvěrů je trendově nejsilnější od krizových let z roku 2008 a mzdy japonských zaměstnanců rostou o více než 1 % za poslední 4 roky a v loňském roce se dokonce zvýšily o více než 2 %. Příznivému vývoji v Japonsku nahrávají také uskutečňované reformy, vedené vládou, zaměřené na zlepšení správy a řízení společností. To se podle Fidelity International setkalo s příznivou odezvou, v podobě návratností nových akcionářů.

Sečteno, podtrženo: Zatímco externí rizikové faktory mohou podle mínění Fidelity Asia vést ještě ke korekcím japonských akcií, kombinace zlepšení makroekonomických základů a rostoucí zájem akcionářů o místní akcie a účasti na chodu firem, včetně atraktivního ocenění budou japonský akciový trh podporovat.

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Opice, šipky a indexy. Kdy portfolio manažer má a nemá šanci?
4.6.2017 16:50
Je to už ohraná písnička: portfolio manažeři nedokáží překonat výkon a...
Globální reflace ztrácí dech a akciové trhy zůstávají v rukou centrálních bank
2.6.2017 18:44
Před časem jsem zde poukazoval na to, že naděje na globální reflaci, k...
Jsou už prudké korekce cen akcií věcí minulosti?
6.6.2017 12:53
Možná jste si ani nevšimli, ale před několika týdny si americký akciov...
Pět trendů, které by investorům neměly uniknout
5.6.2017 13:49
Na globálních trzích je nyní patrno několik trendů, kterým by investoř...
Delivery Hero se chystá na burzu. A pak na Uber nebo Amazon
6.6.2017 17:02
Přední německá internetová služba pro rozvoz jídla Delivery Hero se ch...
Češi mají většinu svých peněz v bankách. Nejprudčeji rostou investice do fondů
7.6.2017 16:18
Celkový objem peněz použitelných na finančním trhu v Česku loni stoupl...
Dluhopisový guru Bill Gross: Pozor na trhy, jsou nyní od roku 2008 nejvíce zranitelné
9.6.2017 13:22
Řady expertů, kteří varují před doslova „katastrofálním“ koncem posled...
Nekráčejme tam, kde nás chtějí teroristé. I při sportu se umírá více
10.6.2017 18:03
Teroristické útoky mají za cíl vzbudit ve společnosti strach a dostat ...
Přinese středa americké monetární překvapení?
12.6.2017 10:35
Čtenářka, či čtenář si možná vzpomenou na neslavný vývoj roku let 2015...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu