Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Uhelná záhada a pochyby o zelených elektromobilech

Uhelná záhada a pochyby o zelených elektromobilech

27.12.2017 18:35

Ve včerejším příspěvku jsem zauvažoval nad možnou bublinovatostí elektromobility a trochu jsem si tím připravil půdu pro dnešní úvahu – souboj tradičních a obnovitelných zdrojů energie. Obojí spolu samozřejmě úzce souvisí: Pokud bychom nepřešli ve velkém na „čisté“ primární energie, ztrácí smysl klíčový argument pro rozvoj elektromobilů. Fakticky bychom v našich vozidlech jen nahradili ropu uhlím, jádrem, či plynem a o to nám asi nejde. A pokud se podíváme na vývoj ceny uhlí v posledních měsících, můžeme být skutečně na pochybách, zda jsme si nevysnili svět, který se realitě začíná vzdalovat.

V následujícím grafu je vývoj cen uhlí v Austrálii. Až do poloviny roku 2016 byl trend jasný a plně odpovídal příběhu „elektromobily nahradí auta se spalovacími motory a pohánět je bude stále čistější elektrická energie“. Jenže od druhé poloviny roku 2016 ceny uhlí zamířily nahoru a stále se drží na relativně vysokých úrovních.

a

V grafu je ovšem také vyznačen vývoj cen solárních panelů a ten naopak na výše zmíněnou ekologickou mototezi sedí. David Fickling na Bloomberg Gadfly navíc poukazuje na to, že na trhu s uhlím se dál objevuje řada negativních zpráv: Přístav Newcastle se chce začít zaměřovat na jiné komodity, než je uhlí. National Australia Bank nechce půjčovat na uhelné projekty, ING je nechce pojišťovat, Jižní Korea chce do roku 2030 výrazně snížit spotřebu uhlí…

Takže to skoro vypadá, že v grafu vidíme záhadu – ceny zelených alternativ dál klesají, uhelné zprávy jsou černé jako uhel, ale cena uhlí se drží relativně vysoko. Úplně jasno tedy z tohoto pohledu není. Ale pokud nám jde hlavně o to, zda bude pokračovat příklon k alternativám, je možná nejvíce vypovídající následující graf, který v jedné ze svých posledních analýz zveřejnil Lazard. Porovnává vývoj nákladů (očištěných o dotace) na výrobu elektrické energie z různých technologií:

b

Podle odhadů je největším propadákem už nějakou dobu jádro a v posledním roce se jeho pozice ještě značně zhoršila. Zmíněné uhlí se pak ve srovnání se soláry a větrníky pohybuje zhruba na dvojnásobku, výrazně lépe je na tom plyn. Lazard z toho přirozeně usuzuje, že dojde k dalšímu masivnímu využívání obnovitelných zdrojů. Nicméně bude stále třeba, aby tradiční zdroje zajišťovaly base load – základní zatížení, které nemůže být vydáno všanc volatilnějším alternativám. 

Zdá se tedy, že máme slušnou šanci na to, aby elektromobily byly nakonec životnímu prostředí vyhovující sluno, či větromobily a ne uhlomobily. Velkým otazníkem tu je ale Čína, která hodlá elektromobilitu značně podporovat, ale masivně využívá a bude využívat uhlí, takže má zatím k značně rozporuplným uhlomobilům dost nakročeno. A možná, že to s elektromobily nakonec skončí podobně, jako s elektroenergetikou: Staré technologie budou i nadále využívány k pokrytí baseloadu a ty nové mimo něj. To znamená, že tam, kde bude potřeba spolehlivost a odolnost (třeba v krutých mrazech, o kterých jsem psal včera) budou dál dominovat staré technologie a u zbytku ty nové.


 

Čtěte více:

Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
13.12.2017 18:05
Společnost Tesco a její akcie mám rád. Během řady pokrizových let toti...
Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
14.12.2017 19:25
Na počátku února 2016 jsem tu psal o tom, že akcie výrobců pneumatik m...
Přední ekonomové se dostali do neobvyklého sporu. Stojí za pozornost
15.12.2017 14:29
Rád bych dnes čtenářovu pozornost nasměroval na jeden neobvyklý ekonom...
V tom nejlepším případě o Číně příští rok už neuslyšíme
18.12.2017 18:32
V předchozím příspěvku jsme si udělali malou odbočku k jednomu neobvyk...
Z investiční hvězdy akcie pro velké odvážlivce
19.12.2017 19:32
Teva Pharmaceutical Industries minulý týden ohlásila, že sníží počet s...
Výborná firma někdy představuje hodně špatnou investici
20.12.2017 15:43
Banka Merrill Lynch před několika dny zveřejnila několik akciových tip...
Investiční optimismus od Merrill Lynch zatím budí spíše obavy
21.12.2017 19:21
Jedním z tipů Merrill Lynch na investici pro rok 2018 je telekomunikač...
Jedna současná ekonomická pohádka s (ne)šťastným koncem
22.12.2017 16:04
K úvaze, kterou bych zde dnes rád prezentoval, mě přivedl rozhovor na ...
Eurozóna v roce 2018: Namístě je optimismus a skepse zároveň
25.12.2017 16:27
V předchozích příspěvcích jsem se věnoval výhledu pro celou globální e...
Je celá elektromobilita jen nafouknutou bublinou?
26.12.2017 18:11
Možná, že jedno z nejvýznamnějších odvětví na světě začíná trpět určit...

Váš názor
 •  
  28.12.2017 12:42

  Autor je neskutecne neznaly teto problematiky (jeho znalosti nedosahuji ani tomu co je na to tema dostupne na wiki) takze by mu prospelo nejake vzdelani nez napise dalsi blaboly na toto tema...
  Rebel44
  •  
   28.12.2017 13:02

   Autor mimo jine nechape ani efekt pomeru potavky k nabidce na cenu komodit - kdyz spotreba uhli sla dolu ale tezba se snizila jeste vice, tak je normalni ze cena za tunu uhli jde nahoru. A "vysoka" cena uhli rozhodne te komodite dlouhodobe neprospiva - naopak urychluje vyrazovani uhelnych elektraren temi na zemni plyn (o stavbe novich uhelnych elektraren ve vetsine zemi ani nemluve) ktere maji nizsi naklady na kazdou vyrobenou kWh. Vcerejsi clanek o "problemu" elektricych aut zakonceny dotazem zda je zeseni vubec fyzikalne mozne byl na urovni parodie, protozen tento problem byl jiz davno vyresen (battery pack schopny ohrat, popr. ochladit (dle potreby) bateriove clanky) Docela bych ocenil kdyby Patria vyrazne zvysila latku pro zverejnovane clanky - clanky psane timto autorem ktere jsem precetl by mu neprosly snad ani na stredni skole...
   Rebel44
   • Rebeli 44
    28.12.2017 13:37

    Jak to tu čtu, nejste rebel pouze v elektroenergetice, ale i v českém jazyce. Doufám, že v tom prvním oboru jste o něco lepší, než v tom druhém, ale vaše pojednání o poptávce a nabídce a jejich vlivu na cenu rozhodně neukazuje, že jste lepší i v ekonomice (Jakýmkoliv srovnáváním bych nerad urazil p Soustružníka). Ono to opravdu není tak jednoduché jak si představujete a rozhodně to není o tom, že 1+1=2. Symbolika Vašeho nicku rovněž nehovoří ve váš prospěch. Přeji více osobní skromnosti v Novém Roce 2018, ta mj. patří mezi uznávané ctnosti. (V mém světě určitě)
    lime
  •  
   28.12.2017 12:59

   V čem vidíš podstatu článku odlišně od jeho autora?
   ZYX
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Babcock International Group PLC
0:00Lowe's Cos Inc (10/19 Q3, Bef-mkt)
0:00Target Corp (10/19 Q3, Bef-mkt)
20:00USA - Zápis z jednání FOMC