Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou měla v srpnu negativní dopad na aktivitu v asijských továrnách. V Jižní Koreji, Japonsku a na Tchaj-wanu, které jsou závislé na vývozu, aktivita ve zpracovatelském průmyslu klesla a v Indii růst aktivity zpomalil. Překvapivý byl vývoj v Číně, kde aktivita v továrnách nečekaně rostla, zakázky však zůstaly slabé a důvěra podnikatelů se zhoršila. Vyplývá to z výsledků průzkumů mezi nákupními manažery, které zveřejnila společnost IHS Markit.
"Širší obrázek pro asijské vývozce zůstává velmi slabý kvůli dopadu americko-čínské obchodní války, která nadále eskaluje," uvedl hlavní ekonom IHS Markit pro oblasti Asie a Tichomoří Rádžív Bisvas.
V Číně index nákupních manažerů (PMI) za srpen stoupl na 50,4 bodu, nejvýše za pět měsíců, z 49,9 bodu v červenci. Překonal tak očekávání analytiků i hranici 50 bodů, která odděluje pokles sektoru od růstu.
V Indii zpracovatelský sektor rostl nejpomaleji za 15 měsíců. Poptávka a výroba pak byla nejslabší za rok. Páteční údaje ukázaly, že indická ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí nejpomaleji za šest let.
Aktivita v jihokorejských továrnách také klesla. Firmy se dostaly do problémů nejen kvůli americko-čínské obchodní válce, ale také kvůli eskalaci diplomatického sporu s Japonskem. Vývoz ze země v srpnu se již devátý měsíc za sebou snížil kvůli slabé poptávce od největšího kupce, Číny, a globálnímu poklesu cen počítačových čipů, napsala agentura Reuters.
V Japonsku aktivita ve zpracovatelském průmyslu klesla čtvrtý měsíc za sebou. Vývoz z Japonska v červenci klesl již osmý měsíc za sebou kvůli napojení na Čínu. Ekonomika si však zatím drží relativně stabilní růst díky vysoké domácí poptávce. Objevují se však již signály, že ekonomika začíná ztrácet podporu ze spotřeby a kapitálových výdajů. Hlavní ekonom SMBC Nikko Securities Jošimasa Marujama varoval, že japonská ekonomika by mohla v době, kdy vstoupí v platnost zvýšení prodejní daně, sklouznout do recese.
Japonské firmy v průzkumu IHS uvedly, že konec vrcholné poptávky stavebního sektoru v souvislosti s olympijskými hrami v Tokiu v roce 2020 a plánované zvýšení prodejní daně v říjnu budou mít v nadcházejících měsících negativní dopad na objem produkce. Zisk před zdaněním společností v Japonsku se v období duben až červen snížil meziročně o 12 procent na 23,23 bilionu JPY (5,2 bilionu Kč).
Kapitálové výdaje japonských firem ze zpracovatelského průmyslu k účelům jako stavba továren, nákup nového vybavení a softwaru se snížily o 6,9 procenta na 3,62 bilionu JPY. Nižší byly poprvé po osmi čtvrtletích. Investice všech nefinančních sektorů však stouply o 1,9 procenta na 10,87 bilionu JPY. Tržby firem se ve čtvrtletí zvýšily meziročně o 0,4 procenta na 345,91 bilionu jenů. Hlavní ekonom výzkumného institutu Norinchukin Takeši Minami však varoval, že zájem japonských firem o investice se může snížit po říjnu, kdy vláda hodlá zvýšit spotřební daň na deset procent z nynějších osmi procent, napsala agentura Kjódó.