Celý svět sází na vakcínu a vysvobození z pandemie v polovině tohoto roku. Vyhledávač Google ukazuje, že od konce října 2020 vyhledávání “vakcíny”, ať už jde o Pfizer nebo Sputnik, raketově roste – za poslední čtvrtrok se zdvojnásobilo. Akciové trhy jsou zase ochotné ignorovat díky víře ve vakcínu veškeré negativní zprávy o nových “lockdownech” (reagujících na nové kmeny koronaviru).
Zkusili jsme tedy propočítat, komu by nástup vakcíny mohl nejvíce pomoci. Podívali jsme se na trend změny pohybu lidí (na základě google mobility dat) napříč zeměmi OECD a zkusili odhadnout jeho normalizaci v průběhu druhého kvartálu 2021. Pak jsme odhadli citlivost jednotlivých odvětví (napříč zeměmi) na změny mobility. Na základě toho jsme odhadli možné změny poptávky po nástupu vakcíny v nejvíce postižených odvětvích. A ve finále jsme použili mezinárodní input-output tabulky pro propočet mezisektorových efektů napříč odvětvími a zeměmi. Velký výsledek můžete vidět níže.


Z velkých odvětví má největší potenciál pozitivně reagovat na nástup vakcíny (ne úplně překvapivě) odvětví obchodu, kde by v našem modelovém scénáři mohly jít tržby v druhém kvartále vzhůru o 6 % a zisk až o 16 %. Nehledě na velikost, jsou samozřejmě na prvním místě jako největší beneficienti vakcíny odvětví kultura a rekreace a pohostinství a hoteliérství (v obou případech očekávaný nárůst tržeb přes 20 %).
Naopak na druhém konci žebříčku jsou odvětví, která si už dnes žijí tak trochu vlastním životem – výrobci počítačů a elektroniky, dopravních prostředků nebo stavebnictví. I když tato odvětví sice nebudou příliš těžit z normalizace poptávky (spotřebního chování domácností), může se jim ulevit z jiného důvodu. Nebudou čelit výpadkům v subdodávkách, které na začátku roku 2021 začínají být v řadě průmyslových odvětví opět aktuální…
*** TRHY ***
Koruna
Česká koruna osciluje v okolí 25,70 EUR/CZK a zatím sbírá sílu k dalšímu postupu. Tržní sázky na rychlý růst sazeb v Česku nám v tuto chvíli přijdou spíše přehnané a spolehnout se na další růst kratších výnosů koruna příliš nemůže. Může se ale teoreticky dál vézt na vlně globálního optimismu a po proražení psychologické úrovně 26,00 EUR/CZK je další výraznější metou až okolí 25,50 EUR/CZK.
Zahraniční forex
Trhy po delší době reagují na inflační čísla. Tentokrát to byla překvapivě nižší než očekávaná americká lednová jádrová inflace (meziměsíčně se ceny nezměnily, meziročně rostly 1,4 %), která dále akcelerovala korekci na trzích dluhopisů. Propad amerických výnosů navíc přiživilo vystoupení šéfa Fedu Powella, který potvrdil, že expanzivní politika bude pokračovat, neboť trh práce má stále hodně daleko k plné zaměstnanosti. Propad úrokových sazeb byl samozřejmě včera výraznější v USA než v eurozóně, což způsobilo, že dolar proti euru dále lehce ztratil.
Dnes přijdou v USA na řadu týdenní data z amerického trhu práce a úrokové sazby tak budou mít možnost svůj propad zastavit. Díky rychlému očkování se totiž v USA situace na trhu práce rychle zlepšuje.