Je to již nějakou dobu, co se hovoří o „investovatelnosti“ čínských akcií. Jde o odraz cyklického a strukturálního vývoje v této zemi a její ekonomice. Posunuly se tím tamní akciové trhy z hlediska rizika někam výrazně dozadu? Uchopit se toto téma dá samozřejmě více způsoby, dnes se podíváme na prosté rizikové prémie.
Když vidím nějaký odhad rizikových prémií akciového trhu, v první řadě se povídám na to, zda nejde o rozdíl mezi obráceným PE (tedy tzv. ziskovým výnosem) a výnosy vládních dluhopisů. Ten bývá někdy prezentován jako ona prémie, ale ve skutečnosti v sobě má i očekávaný růst zisků. Je to tedy spíše takový celkový ukazatel optimismu na trhu. Ziskový výnos čínského trhu mi nyní vychází asi na 8,3 %, pokud odečteme výnosy desetiletých vládních dluhopisů, jsme na cca 6 %. Graf ukazuje odhadovanou prémii na 8 %, takže by mělo jít o něco sofistikovanějšího:

Zdroj: X
Čínské akcie jsou již nějakou dobu pod tlakem, ten se přitom pravděpodobně odvíjí od zmíněných vzájemně propojených cyklických a strukturálních tlaků a v neposlední řadě i politicko společenského dění v této zemi. Ona odhadované prémie je ale nyní jen na úrovních jako v letech 2012 – 16 a 19. Valuace jsou přitom nyní znatelně níže, než byl standard těchto let. To by dohromady naznačovalo, že místo růstu vnímaného rizika spíše výrazně klesla růstová očekávání (výnosy jsou nyní níž, než tehdy).
Takový závěr není na jednu stranu překvapivý s ohledem na to, jak zpomaluje celkové tempo růstu čínské ekonomiky (i strukturálně). S ohledem na mnohem vyšší míru nejistoty ohledně dalšího vývoje v Číně by ale bylo přece jen překvapivé, pokud by prémie byly na podobných úrovních, jako ve zmíněných letech.
Damodaran to nyní v případě Číny vidí na 5,6 %, což je podobné, jako u nás. A v USA asi o jeden procentní bod níže. Podle některých odhadů se přitom rizikové prémie v USA pohybují historicky nízko – já třeba za standard používám 5,5 %, například ale na podzim minulého roku hovořil o cca 3 % (a od té doby s ohledem na vývoj na trhu asi moc nerostly, možná naopak). Prémie v Číně by tak podle grafu byly asi o 5 procentní bodů výše. Co to samo sobě znamená z hlediska fundamentu? Jednoduchý příklad:
Společnost vyplácí dividendy ve výši 10 dolarů, rostou o 4 % ročně (reálný růst 2 %, inflace 2 %). Nominální výnosy dluhopisů jsou také na 4 %. S prémií ve výši 3 % a požadovanou návratností 7 % je současná hodnota těchto dividend 333 dolarů (jedna děleno 4 % plus 3 % mínus 4 % růstu). S prémií 5 % jsme na 200 dolarech, tedy asi o 40 % níže. Dá se to vnímat jako hodnota vytvořená „jen“ vyšší stabilitou a funkčností prostředí.