Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Ceny potravin potáhnou inflaci v nejbližších měsících směrem vzhůru

Rozbřesk: Ceny potravin potáhnou inflaci v nejbližších měsících směrem vzhůru

06.12.2024 9:03
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Ceny potravin a ceny spojené s bydlením (energie, nájemné) jsou jedněmi z hlavních hybatelů inflace v posledních letech. A stejné to bude i v roce 2025. Zvlášť důležitá pro příští rok bude dynamika cen potravin, které letos po většinu roku držely inflaci na uzdě - meziročně jejich ceny díky vysoké srovnávací základně klesaly. V roce 2025 se však karta obrátí. Řada potravin v posledních měsících zdražuje a jejich ceny budou na začátku roku 2025 narážet na relativně nízkou srovnávací základnu z počátku letošního roku (danou kromě jiného snížením DPH na potraviny od 1.1.2024). Potraviny tak již od letošního prosince začnou inflaci tlačit viditelně směrem vzhůru - jejich příspěvek k meziroční inflaci odhadujeme v první polovině roku 2025 až na 0,5-1,0 procentního bodu. To se může zdát na první pohled hodně, nakonec to však není daleko od dlouhodobého průměru a výrazně méně než v průběhu energetické krize, kdy na začátku roku 2023 příspěvky potravin k inflaci činily skoro 5 procentních bodů.

Mezi potravinami jsou navíc značné rozdíly. Nejvyšší nárůst inflačního momenta v posledních měsících zaznamenaly vybrané mlékárenské výrobky, vejce, tuky nebo cukrovinky. Na druhé straně o poznání méně je to patrné například u masa nebo pekárenských výrobků.

A zatímco potraviny potáhnou v nejbližších měsících meziroční inflaci opět vzhůru, na druhé straně by měl působit pozitivně efekt levnějších energií, které na začátku roku 2025 konečně “probublají” do meziroční inflace. Příspěvek nákladů na bydlení k inflaci by tak mohl v lednu výrazně poklesnout a stáhnout celkovou inflaci po prosincovém výletě mimo toleranční pásmo ČNB zpět pod 3,0 %.

Centrální banku by potravinami a energiemi vyvolaná volatilita v inflaci za normálních podmínek neměla příliš zajímat. Podobně jako u pohonných hmot tyto kategorie jeden rok inflaci zvyšují, aby ji další rok snížily. Situace však stále normální není. Lidé a podniky žijí se zkušeností velmi vysoké inflační vlny nastartované energetickou krizí v roce 2022. Jakákoliv nová menší “vlnka” v cenách potravin může teoreticky rozvolňovat inflační očekávání a vést z pohledu ČNB k nadměrným mzdovým požadavkům… a tyto obavy při pohledu na relativně silnou dynamiku mezd ve třetím kvartále možná nejsou úplně liché.


*** TRHY ***

Koruna

Koruna si i včera podržela opatrný optimismus nastartovaný silnějšími mzdami a vidinou možné pauzy při snižování sazeb na prosincovém zasedání ČNB. Současně se české měně bezesporu líbí o něco slabší americký dolar.
Dnes bude hlavním hybatelem dění na trzích jednak domácí maloobchod (předpokládáme silnější číslo) a následně americké payrolls a nálada na eurodolaru.

Eurodolar
Euro a francouzské vládní dluhopisy si včera ulevily, když přestaly hrát politické riziko v souvislosti s vládní krizí v Paříži. Po středečním pádu vlády prezident Macron oznámil, že během několika dní jmenuje nového premiéra a jeho vláda se primárně zaměří na sestavení státního rozpočtu na rok 2025. Ačkoliv to stále nijak neřeší svízelnou fiskální situaci, tak eurodolar něco takového ocenil posunem k hranici 1,06.
Dnes odpoledne budou v centru pozornosti americká data z trhu práce a případě reakce centrálních bankéřů z Fedu na ně. Přírůstek nových pracovních míst by měl být po výpadcích způsobených hurikány a stávkami výraznější, avšak my máme pochybnosti, že bude nad 200 tisíci (s čímž počítá i trh). Eurodolar pak musí rovněž bedlivě sledovat, zdali se míra nezaměstnanosti nepohne vzhůru.

Regionální Forex

Zlotý včera dále rozšířil svoje zisky - tentokrát podpořen i domácími faktory. Na včerejší tiskové konferenci po středečním rozhodnutí NBP guvernér Glapinski naznačil, že debata o snížení sazeb by mohla být odložena až na říjen 2025. Důvodem má být to, že polská spotřebitelská inflace by mohla koncem roku 2025 opět zrychlit.


Čtěte více:

Klesnou v příštím roce vysoké valuace amerických akcií?
06.12.2024 6:56
Valuace amerických trhů dosahují podle Yahoo Finance 60% prémie k valu...
Rozdíl mezi novým a starým akciovým normálem
05.12.2024 18:12
Před časem jsem tu poukazoval na to, že ziskovost amerických obchodova...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.04.2025
22:01Trump šíří paniku a chaos  
17:25Co by s americkým trhem udělal větší návrat k průměru/trendu?
16:58Indexy pokračují v panických výprodejích  
16:48Deficit zahraničního obchodu USA v únoru klesl, dovoz zůstal zvýšený
16:39mmcité bude v reakci na cla hledat poměr mezi výrobou v Evropě a Brazílii
16:17Reakce Colt CZ na americká cla: V krátkodobém horizontu dojde ke zhoršení ziskovosti  
14:46Po clech posílá ropu hlouběji OPEC, shodl se na navýšení produkce
14:38Bloomberg: Majitel TikToku dostane v EU pokutu přes 500 milionů eur
13:51Česká spořitelna a.s.: Výroční zpráva za rok 2024
12:29FT: Trumpova cla poškodí technologické giganty, míří na jejich dodavatele
12:07EU je připravena vyjednávat i odpovědět na americká cla, reakci zvažují i Británie a Norsko
11:06Renesance jaderné energetiky povede k novým rekordním ziskům, myslí si ředitel Doosan Škoda Power
10:45Obchodní válka propuká naplno a drtí akcie. Kupují se dluhopisy a euro  
10:07Raiffeisenbank a.s.: Výroční finanční zpráva 2024
9:50Dominik Rusinko: Donald Trump otevřel další frontu obchodní války
9:33Největším poraženým Trumpových cel budou USA, myslí si trhy
9:07Rozbřesk: Trumpova celní smršť: 20 % na EU, 54 % na Čínu, 25 % na auta…
8:41Trump oznámil reciproční cla na 60 států, Čína a Evropa slibují odvetu. Trhy nejen v Evropě padají  
02.04.2025
22:46Trump oznámil cla a obrátil trhy: 10% plošně, 20 % EU, 24 % Japonsko, 34 % Čína,…
22:02Akcie zakončily obchodování v den T v kladných hodnotách, ale...  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst