Prohlášení Donalda Trumpa ohledně celní politiky už trh přestaly bavit. Dříve se snažily obchodníci reakcí trhu na výroky amerického prezidenta využít ve svůj prospěch, ale nyní už jim trh nedává šanci. Podle se už investoři tvrdých cel nebojí a soustředí se na budoucnost.
Analytici investiční banky se podívali, jak trh reagoval na Trumpova zásadní onámení tykající se celní politiky USA. V rámci analýzy následně porovnali výkonnost akcií S&P 500 a akcií přímo ohrožených cly.

Zdroj: Goldman Sachs, Patria
Největší propad zaznamenaly obě skupiny cenných papírů v reakci na „Den osvobození“. Index se propadl o pět procent a ohrožené akcie odepsaly jedenáct procent. Dřívější oznámení nebyla v porovnání druhým dubnem zvlášť výrazná. Třetího února, kdy USA uvalily nová cla na Čínu, Kanadu a Mexiko, klesl S&P 500 o jedno procento, exponované akcie klesly o tři procenta. Stejný vývoj nastal podle také o měsíc později, kdy Trump oznámil dodatečné zvýšení cel na čínské zboží.
Další výraznější propad nastal týden po dni osvobození. Cla na Čínu se vyšplhala na 145 procent a poslala index S&P 500 o tři procenta níže, skupina ohrožených akcií klesla o čtyři procenta. Od té doby ale začal trh na Trumpovu celní politiku reagovat čím dál méně.
Investoři o obchodníci se snažili podobných výkyvů na trzích využít prostřednictvím TACO tradu. Zkratka označuje spojení „Trump Always Chickens Out“, což lze přeložit jako „Trump pokaždé vyměkne“. Obchod spočíval ve spekulaci na to, že výsledná opatření, budou mnohem mírnější, než Trump původně prohlásil a trhy ztráty rychle vymažou.
To se investorům z velké části vyplácelo. Americké akcie jsou na historických maximech a od pomyslného dna ze začátku dubna vzrostly o více než 26 procent. Aktuálně to ale vypadá, že je s TACO tradem konec.
Po prohlášeních ze sedmého července poklesly oba sledované balíky akcií již pouze o procento. Tou dobou začal Trump rozesílat jednotlivým zemím dopisy, ve kterých popisoval svoje požadavky a plánovaná cla. Na potenciální cla ve výši 30 procent na zboží z Evropské unie už trh v podstatě nereagoval.
„Poslední prohlášení o navýšení cel trh netrápí,“ řekl David Kostin z a dodal, že rozhovory s klienty ukazují, že trh očekává mírnější cla, než naznačují titulky v médiích. Podle Kostina investory aktuálně více zajímá ekonomický výhled na příští rok a růst zisků firem v blízké budoucnosti.
„Odhady zisků nedávno vyskočily na nejvyšší úrovně od roku 2022 a lepší výkonnost cyklických odvětví naznačuje, že akciový trh zaceňuje solidní růst HDP,“ uvedl Kostin s tím, že firmám může zisky mírně vylepšit také slabší dolar.
Firmy z indexu S&P 500 generují mimo spojené státy 28 procent celkových tržeb. Podle odhadů tak může oslabení dolaru o deset procent znamenat posílení zisků firem o dvě až tři procenta.