Zlato se po dubnovém pádu do medvědího trhu znovu učí růst. Ze svého tříletého dna v červnu posílilo o 13 %, podpořeno statistikou o silných nákupech Číny a stále také Indie. Ta dnes znovu na trzích zasáhla a zvyšuje dovozní cla. Část investorů se bojí opatrnostního výběru zisků. Co tedy hovoří pro další růst a co pro pokles?
Střet fyzické a investiční poptávky
Zlato nalézá vyšší mety postupně od konce června a aktuálně se pohybuje u maxim za poslední tři týdny. Podporou mu byla zejména půlroční statistika, která ukázala pokračující masívní fyzickou poptávku zejména ze strany Číny. Poslední statistika Čínské asociace pro zlato (CGA) ukázala, že pololetní spotřeba meziročně vylétla o 54 %. Na návrat investiční poptávky pak ukázalo určité zotavení ve zlatých fondech. Největší zlaté ETF, kterým je SPDR Gold Trust, zaznamenalo příliv alespoň v rozsahu dvou tun na 911,13 tuny. Statistika k minulému pátku je prvním růstem od 10. června.
Vývoj ceny zlata za poslední rok (USD/tr. unce):

Celosvětová poptávka po zlatě se ve 2Q propadla na 4leté minimum, u šperků ale prudce stoupla díky nižším cenám, uvedla sdružení pro zlato WGC. Čistá poptávka klesla o 12 % na 856 mil. t., nejníž od roku 2009. Nákupy zlata ze strany centrálních bank se snížily téměř o 60 %. „Mezi fyzickou a investiční poptávkou zůstává zřejmý konflikt, ale robustnost čínské poptávky měla navrch a přinutila fondy pokrýt krátké pozice,“ míní Chris Weston, hlavní stratég IG Markets. Jeho míněním je, že pokud se zlato ustabilní nad 1348 USD/unce (nyní kolem 1330 USD/unce), má otevřenu cestu na 1370 USD a posléze k prolomení 1400 USD za unci.
Spory mezi stratégy se vedou o pohled, zda na straně nabídky hrozí nedostatek komodity u fyzické poptávky. „Její robustnost vyústila v Asii v prémie, které jinde ve světě k vidění nejsou. Trh se nyní skutečně utahuje a hrátky, jichž jsme byli svědky ze strany hedgeových fondů a investičních bank na komoditě, jsou u svého konce,“ míní Barry Dawes z Paradigm Securities. S jeho názorem nesouhlasí Victor Thianpiriya, analytik Australia and New Zealand Banking Group (ANZ BG). Podle něj fyzickému nedostatku komodity v Asii zabrání Indie. Ta právě dnes potřetí v letošním roce zasáhla zvýšením cel na drahých kovech, protože se jí nelíbí dopad dovozů na schodek běžného účtu.
Kroky Indie
Indie rozhodla o zvýšení dovozního cla na import zlata a platiny na 10 % z dosavadních 8 %, daň u stříbra pak byla zvýšena dokonce na 10 % z dosavadních 6 %. U specifických zvýhodněných forem zlata pak poroste na 8 % z 6 % a stříbra na 7 % ze 3 %. Navíc chce indické ministerstvo financí zastropovat letošní dovozy zlata maximálním objemem 850 tun (rok je do konce března). Podle centrální banky je schodek běžného účtu největších rizikem pro indickou ekonomiku o velikosti 1,9 bilionu amerických dolarů. Indická rupie k 6. srpnu klesla na nové rekordní dno k americkému dolaru 61,8050.
O tom, že zásah vlády je silný, je přesvědčen Bachraj Bamalwa z celoindického oborového sdružení All India Gems & Jewellery Trade Federation. „Vyšší daně zvýší lokální ceny a také pašování. Limit znamená, že mezi červencem a prosincem nepůjde legálně dovézt více jak 150 tun zlata,“ shrnul. Ve druhém pololetí loni přitom dovozy dosáhly 478 tun, loňské celoroční pak 860 tun, ukazují data Světové rady pro zlato (WGC).
Fed a dolar
Dalším krokem, který dle stratégů významně zasáhne zlato, bude výstup Fedu ze svého programu odkupu dluhopisů. To by mělo podle většiny analytiků vyústit v růst výnosů na dluhopisech a snížení atraktivity zlata, které nenese úroky ani dividendy (s výjimkou investic skrze zlaté těžaře). „Pro tuto chvíli, kdy Fed vyslovuje zneklidnění nízkou inflací a proto od odkupů neustupuje, vidíme jako možný pro zlato krátkodobý stimul. Celkově ale očekáváme, že na vystupování Fedu z programu odkupu dluhopisů dojde do konce letošního roku a to bude pro cenu zlata negativní,“ vyslovuje svůj úsudek Daniel Hynes, komoditní stratég v CIMB. Podle něj je býčí doba zlata pryč.
S tímto názorem opět nesouhlasí Peter Elston, stratég Aberdeen Asset Management. „Tou zásadní otázkou je, jak toto odcházení Fedu z nákupů aktiv skončí. Jako pravděpodobný vidím buď pád zpět do deflace, nebo naopak vylétnutí inflace. Oba případy vidím pro zlato kladně. Inflace je zřejmá, deflace zase znamená růst podpory ze strany centrálních bank,“ míní Elston a tvrdí, že se blížíme bodu, od kterého zase zlato bude zajímavé.
Zlato, které padlo do medvědího trhu v dubnu, je od počátku roku níže o 21 procent. 28. června vymezilo 34měsíční dno, od té doby dobývá pozice z části zpět. „Sentiment ze statistik první půlky roku ochladne a očekávám výběr zisků a dna kolem 1300 USD/unce. To teď vidím jako konstruktivní,“ míní David Govett z Marex Spectron Group v Londýně. „Trh konsoliduje po nedávných růstech, silnější vahou na něj dopadá vývoj na americkém dolaru. Vyšší než nynější ceny zafungují jako odrazení investiční i fyzické poptávky,“ vyslovuje svůj odhad Sun Yonggang, makroekonom a stratég Everbright Futures, divize největší čínské investiční společnosti .“Zlato bude pod tlakem Fedu, stejně jako stříbro, na něm ale převáží faktor průmyslové poptávky,“ míní zase Joni Teves, analytik v Londýně.
Připojujeme aktuální technický pohled na zlato:

(Zdroj: Bloomberg, WGC, CGA, ANZ, Aberdeen AM, Reserve Bank of India)