Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dividendové tituly stahují investory z dluhopisových trhů, vyplácejí se více než ostatní akcie

Dividendové tituly stahují investory z dluhopisových trhů, vyplácejí se více než ostatní akcie

18.8.2010 17:16

Nevlídný výhled ekonomického prostředí, v rámci něhož růst ekonomik blízký potenciálním úrovním v brzké době čekají jen největší optimisté, nutí investory hledat nové příležitosti pro dlouhodobé investice s minimální mírou rizika v dříve opomíjených vodách. Doby, kdy těmito „bezpečnými přístavy“ byly americké dluhopisy už jsou minulostí – treasuries aktuálně vynášejí skoro nejméně za 17 měsíců. Do středu pozornosti se naopak dostávají dividendové akcie.

Investoři aktuálně vidí akciové tituly s vysokým dividendovým výnosem díky jejich stabilnějšímu výnosu  jako protiváhu vůči nejistotě současných rozkolísaných trhů. "V současné době sledujeme velký zájem, a to nejen kvůli dlouhodobým vlastnostem těchto titulů, ale také proto, že splňují podmínku dostupnosti výnosu v relativně krátkém časovém období,“ uvedl Daniel Peris - portfolio manager Federated Strategic Value Dividend Fund - na adresu titulů pravidelně (ročně, půlročně, ale i čtvrtletně) generujících příjmy z dividend.

Statistiky mu dávají zapravdu. V prvním pololetí letošního roku byl čistý příliv prostředků do fondů zaměřených na akcie generující pravidelné příjmy na úrovni 194,4 milionu dolarů. To je situace nevídaná (podle informací agentury Reuters) již celé tři roky, v jejichž průběhu docházelo pouze k odlivu peněz z takto zaměřených fondů. Ještě zajímavější je tento údaj v kontrastu s odlivem 18,4 miliard dolarů, které za stejné období zaznamenaly všechny americké akciové fondy dohromady.

Již na konci června shrnul Hersh Cohen ze společnosti Legg Mason Clearbridge Appreciation Fund v americké televizi CNBC své doporučení pro investory následovně: „Klíčové pro investory na současných volatilních trzích jsou dividendy, dividendy a zase dividendy.“ Výkonností srovnání dividendových titulů s celkovými ukazateli vývoje cen akcií jeho slova potvrzuje. Subindex S&P Dividend Aristocrats sledující vývoj těch společností z indexu S&P 500, které po dobou posledních 25 let setrvale navyšují dividendy vyplácené akcionářům, si ve srovnání s celkovým S&P 500 vedl od počátku letošního roku o 4,5 procenta lépe. Z 42 společností které do „skupiny aristokratů“ patří dokázalo jednotlivě překonat vývoj širšího trhu (S&P 500 od počátku roku -2,6 %) 28 firem.

Od roku 1926 se, podle CNBC, dividendy podílely na celkových výnosech z akcií celou jednou třetinou. V současnosti navíc mnohé z amerických společností disponují tučnou zásobou hotovosti, kterou nahromadily díky programům na snižování nákladů a zdráhavosti v oblasti akvizic v období posledních tří let. Standard & Poor's odhaduje, že firmy spadající do hlavního amerického akciového indexu S&P 500 mohly mít na konci prvního čtvrtletí letošního roku v hotovosti a hotovostních ekvivalentech asi 836,8 miliardy dolarů.

Další zajímavé příležitosti pro držitele dividendových titulů mohou být spojeny s blížícím se koncem období daňové úlevy pro dividendy a kapitálové zisky zavedené Bushovou administrativou. Účinnost tohoto opatření totiž doběhne na konci letošního roku a v případě neprodloužení těchto úlev současnou americkou vládou se firmy mohou rozhodnout urychleně vyplatit zvláštní dividendu svým akcionářům ještě za platných příznivějších podmínek.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg, AP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data