Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bernanke: Banky ohrožující finanční systém musíme nechávat padnout; záchrana Lehman Brothers byla nemožná, nebylo proti čemu…

Bernanke: Banky ohrožující finanční systém musíme nechávat padnout; záchrana Lehman Brothers byla nemožná, nebylo proti čemu…

3.9.2010 10:23
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Už žádné „too big to fail“, velké banky, které by ohrozily stabilitu celého finančního systému, musíme nechávat padnout,“ uvedl ve svědectví před Komisí pro vyšetřování finanční krize v americkém Kongresu šéf Fedu Ben Bernanke. Připustil také, že nese z části vinu na „vyvolání pocitu, že Lehman Brothers bylo možné sanovat. „Lehmany jsme zachránit nemohli, protože nebylo proti čemu. Banky nebyla schopna nabídnout vhodné kolaterály v dostatečném rozsahu,“ uvedl Bernanke.

„Jestli nám krize přinesla nějaká poučení, pak jedno z těch klíčových je, že musíme definitivně vyřešit problém institucí příliš velkých na to, aby padly,“ uvedl v Kongresu šéf Fedu. Zachraňování takových institucí podle Bernankeho není zdravým řešením a proto stojí na novou reformou finančního dohledu a snahou regulátorů zavřít problémové banky dřív, než srazí celý finanční systém. „Banky příliš velké na pád byla na jedné straně zdrojem krize, na druhé straně první opozicí snahám krizi odvrátit,“ uvedl Bernanke. „Pro udržení stability a trvalého ekonomického růstu potřebujeme vyvážený mix obezřetnosti, přijímání rizika a inovací v rámci finančního systému,“ uvedl šéf Fedu v Kongresu.

Bernanke spolu s šéfkou FDIC Sheilou Bairovou uvedl, že nová rozsáhlá legislativa finanční regulace může snížit rizika budoucích finančních problémů a omezit výdaje na záchranu bank, není to ale podle nich jisté. „Pokud se zavádění změn nebude správně realizovat, nemusely by reformy ani zabraňovat krizím ani omezovat otřesy na trzích v případě, že ke krizi dojde," řekla Bairová.

V reakci na položené dotazy Bernanke rovněž zdůraznil, že pro Fed v rámci platných pravidel bylo v září roku 2008 nemožné zachránit banku Lehman Brothers. „Banka na zajištění úvěrů postrádala vhodné kolaterály,“ uvedl Bernanke a zdůraznil, že považuje za velmi pravděpodobné, že Lehman Brothers byla insolventní. Proč to neřekl v Kongresu ve dnech po pádu Lehmana, vysvětlil Bernanke svými obavami z toho, že takové vyjádření by ještě zhoršilo paniku na již tak vyděšených trzích. „Lituji, že jsem tehdy nebyl přímočařejší, protože se tím podpořil mylný dojem, že jsme mohli udělat něco, co jsme ve skutečnosti udělat nemohli," řekl Bernanke o očekávání záchrany Lehman Brothers. Pokusy o záchranu LB by podle Bernankeho měly jistý důsledek v podobě miliard dolarů ztrát z kapes daňových poplatníků. „Jediný způsob, jak bychom mohli Lehmana zachránit, by byl protizákonný a nejsem si jist, že bych byl ochoten připustit pro Fed a náš právní řád takové důsledky," dodal. Otázku Lehmanů také dal do zrcadla s celkovou pomocí v rozsahu 182 miliard dolarů pro největší americkou pojišťovnu AIG. „Byl tam klíčový rozdíl. AIG měla dostatek vhodných aktiv, kterými mohla ručit proti nouzovému úvěrů poskytnutému Fedem,“ uvedl s tím, že tato pomoc Fedu bude 100% vrácena. 

Ve prospěch Bernankeho výroků z části hovoří finanční výkazy dvou divizí převzatých od Lehman Brothers, které nadále budou vyžadovat pomoc v rozsahu stovek milionů dolarů. Pod "starou" Lehman Brothers to však byly miliardy dolarů, ukázaly dokumenty citované v průběhu slyšení v Kongresu. Aurora Bank FSB, která dříve vystupovala pod názvem Lehman Brothers Bank, má problém s naplňováním kapitálových požadavků poté, co regulátor omezil její možnosti vkladových služeb, zejména u Certificates of Deposit (CD). U další divize Woodlands Commercial Bank komplikují podobná omezení regulátory podle Lehman Brothers její prodej. V regulatorním hlášení tuto středu Lehman uvedla, že stála před volbou nechat divize padnout, nebo do nich poslat dodatečný kapitál. „Selhání při vyřešení tohoto problému by mohlo znamenat ztráty v rozsahu 1,2 až 3,6 miliardy dolarů,“ uvedla Lehman. Finanční výkazy vyčíslují ke konci června 2010 hodnotu podílů Lehman v Aurora a Woodlands na 677,6 mil. USD, respektive 741,6 mil. USD, tedy kombinovanou hodnotu cca 1,42 mld. USD. Ve Woodlands Lehman navýšila od února roku 2009 kapitál o 200 milionů dolarů, do Aurory posílá k navýšen kapitálu 477 milionů dolarů. Tato navýšení ale nebudou poslední.

Fed před pádem Lehman Brothers zachránil menší investiční banku Bear Stearns, o to větším šokem následný kolaps Lehman Brothers byl. Následně Fed spolu s vládou v rámci programu TARP a dalšími cestami poskytoval desítky miliard dolarů na záchranu dalších velkých bank. Lehman Brothers najala zpět stovky svých bývalých bankéřů, kteří byli propuštěni po vyhlášení dosud největšího bankrotu v historii Spojených států 15. září 2008. Mají ji pomoci odblokovat a vyřešit množství kontaktů, které byly ponechány u ledu po vyhlášení bankrotu.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg, AP, čtk)


Váš názor
 • Borec
  15.9.2010 14:38

  Tohohle týpka měli už dávno amíci pověsit za žebro nebo si fakt myslí, že si už nepamatujeme co kdákal do poslední chvíle před tím jejich průserem ???
  Angličan
 • EVROPSKÉ PENÍZE
  6.9.2010 8:47

  Fešáci, jistěže mohli Lehmany zachránit. To, co se neví je, že v Lehmann Brothers bylo nejvíce neamerických peněz. Ze všech bank, které byly v průseru, měl právě Lehman Brothers nejvíce peněz - ale z Evropy a Asie. Tudíž to pitomým američanům nejmíň uškodilo. A to je ten důvod, proč to nechali kleknout !!!!!!
  charlie1980
 •  
  3.9.2010 12:33

  Jinak Lehmany samozřejmě zachránit šlo, o tom co je a co není přiměřený kolaterál rozhoduje jen a jen Fed. Pokud by byla nějaká objektivní pravidla, asi by nemohl přijímat ty spousty bezcenných papírů od jiných bank. Je však dobře, že to Fed neudělal (jaké byly skutečné pohnutky ale ví jen Fed a asi to tak ještě dlouho zůstane). Naopak, pokud by se USA chtěli vyhnout ztracené dekádě, muselo by padnout ještě pár dalších velkých bank. Místo rychlého řezu a následné rekonvalescence tu máme pomalé zahnívání pacienta. Na jednu stranu to může dopadnout dobře a k uzdravení dojde i bez chirurgického zásahu (vždy to ale trvá déle), ale může z toho být i pěkná otrava krve.
  Skeptik
 • Že by? ....
  3.9.2010 12:27

  Ajajaj, Bernášek se vzmužil k plameným slovům. Že by chtěl opravdu odstřihnout kapačky, na kterých stále visí polovina amerického bankovního systému? Ale notak, přece víte komu FED patří, nebo ne? :)
  Skeptik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC