Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF: Finanční systém stále Achillovou patou růstu, vlády čekají další rekapitalizace bank. Druhé dno trhu nemovitostí možné

MMF: Finanční systém stále Achillovou patou růstu, vlády čekají další rekapitalizace bank. Druhé dno trhu nemovitostí možné

5.10.2010 16:26
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktulizováno (18:01) O 4,3 procenta na 2,2 bilionu dolaru snížil Mezinárodní měnový fond celkový odhad odpisů špatných aktiv finančními institucemi od počátku krize v roce 2007 do poloviny roku 2010. Banky podle MMF již přiznaly více než tři čtvrtiny těchto ztrát, takže zbývá odepsat ještě asi 550 miliard dolarů. Jedním dechem však ve zprávě o finanční stabilitě dodává, že rizika v bankovním sektoru globálně se v posledních šesti měsících zvýšila a vlády musí být připraveny na to, že některé banky budou potřebovat rekapitalizaci (rozumějme vládní injekci) či restrukturalizaci kvůli neschopnosti zvládnou momentální potřeby získávání nového kapitálu a to jak v souvislosti postupného odebírání pomoci centrálních bank a vlád tak z důvodu adaptace na nová pravidla kapitálové vybavenosti bank Basel III. Také důvěru ve finančním sektoru mezi klienty a bankami i mezi bankami navzájem se podle MMF dosud nepodařilo obnovit.

„Během následujících dvou let bude potřeba přejednat odhadované 4 biliony dolarů bakovních dluhů tak, aby se potřeba financování velkých bankovních insitucí dostala na normální úrovně,“ upozorňuje ve zprávě MMF. „Finanční systém tak stále zůstává Achillovou patou pro ekonomické oživení a nemalá část z veřejné pomoci, která byla v minulých letech poskytnuta finanční sektoru, bude muset v budoucnu pokračovat,“ uvedl MMF ve zprávě.

Opatření, která byla přijata Evropou v reakci na řeckou a následně širší dluhovou krizi podle měnového fondu pomohla přijatelnějším podmínkám financování vlád i bank, avšak investoři riziko selhání vládních dluhů pozorně sledují a podle MMF budou muset být odloženy plány na odebírání měnových i fiskálních stimulů do pozdějších období. Tyto obavy, poznamenává MMF, poslaly CDS kontakty na evropské banky nad ceny zajišťovacích kontaktů bank amerických a v Evropě nad britský bankovní sektor.

V řadě evropských zemí podle MMF banky k tomu, aby si zachovaly přístup k financování na trhu, budou muset nekapitalizovat a dále pročišťovat bilance a získat do nich kvalitnější aktiva. Ve Spojených státech dle MMF rekapitalizace bank z velké části proběhla a dodatečná potřeba navyšování kapitálu „je říditelná“. MMF nicméně připomněl vlastní zátěžový test amerického bankovního sektoru, ze kterého vyšlo, že v krajním scénáři by americké banky potřebovaly navýšit kapitál až o 76 miliard dolarů a základním scénářem neprošlo 12 z celkem 53 testovaných finančních institucí.


Za nebezpečí MMF označil možné druhé dno nemovitostního sektoru. „Výhled pro sektor rezidenčních i komerčních nemovitostí zůstává nejistý,“ uvedl MMF s tím, že velká část rizik amerického nemovitostního trhu se prostě jen soustředila do Fannie Mae a Freddie Mac. Japonský bankovní sektor dle MMF provází nízká kapitálová vybavenost a nízká ziskovost. V kontrastu k západním ekonomikám dle MMF bankovní sektor rozvíjejících se trhů odolává stavu ekonomik západního světa a jeho rizika plynou z nadměrného přílivu kapitálu, který dle MMF bude nadále sílit.

(Zdroj: Analýza MMF, Bloomberg, čtk)


Váš názor
  •  
    11.10.2010 4:53

    v tom mmf musi pracovat sami chytri lide. ale ten znak si mohli nechat vyrobit jinaci. takhle to pusobi spis jako mezinarodni zemedelsky fond.
    Azb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů