Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vývoj inflace v regionu CEE rozdělí směr monetární politiky, ČNB zatím sazby nezvýší, míní analytici UniCredit, Citi a Morgan Stanley

Vývoj inflace v regionu CEE rozdělí směr monetární politiky, ČNB zatím sazby nezvýší, míní analytici UniCredit, Citi a Morgan Stanley

16.02.2011 18:07

Poslední data o inflaci v zemích Visegrádské čtyřky zamíchala kartami měnové politiky – zatímco Polsko bude pravděpodobně pokračovat v jejím utahování, relativně nižší inflace v Maďarsku a České republice povede k prodloužení holubičího trendu v uvažování tamních centrálních bankéřů, shodují se ve výhledu pro měnovou politiku v regionu analytici italské UniCredit a amerických bank Citigroup a Morgan Stanley.

„Data o lednové inflaci ovlivní rozhodnutí všech tří centrálních bank,“ uvádí ekonom Gillian Edgeworth z UniCredit. „Holubi pravděpodobně získají převahu a ponechají tak sazby na stávající úrovni v České republice a Maďarsku, zatímco vývoj polské inflace „významně zvyšuje šanci na zvýšení sazeb na březnovém zasedání měnového výboru,“ říká Edgeworth.

Maďarsko, v rámci boje s nejvyšší inflací v regionu, přistoupilo (v druhém kole hlasování) k prvnímu navýšení sazeb v listopadu loňského roku a to o 0,75 procenta na 6 %, Polsko následovalo v lednu zvýšením klíčové sazby o čtvrt procentního bodu na 3,75 %. ČNB stále drží sazby na rekordním minimu 0,75 %.

Inflace v Maďarsku v lednu poprvé od srpna loňského roku zpomalila, zatímco spotřebitelské ceny v Polsku rostly za stejné období nejrychleji za posledních jednadvacet měsíců. Růst českých spotřebitelských cen v lednu nečekaně v meziročním měřítku zpomalil, což na tuzemském trhu utlumilo spekulace o zvyšování sazeb, které se rozvířily po zveřejnění těsného poměru sil při posledním hlasování o sazbách (ze sedmičlenné bankovní rady se čtyři bankéři vyjádřili pro ponechání sazeb na současné úrovni). „Jak celková inflace, tak ukazatele cenové stability sledované centrální bankou leží pod inflačním cílem (2 procenta),“ komentoval data David Marek, hlavní ekonom Patria Finance.

Index spotřebitelských cen v lednu v ČR stoupl o 0,7 procenta, meziroční inflace však zpomalila na 1,7 z 2,3 procenta. Inflace v cenách průmyslových výrobců sice vzrostla nad očekávání, vzhledem ke stále slabé domácí poptávce ale není přenos do spotřebitelských cen tak silný a signál o růstu inflačních očekávání zatím nepřichází; data o cenách výrobců tak nepokládáme za důvod pro reakci měnové politiky, uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. „V několika příštích měsících je nepravděpodobné, že by převážili jestřábi, říká Pasquale Diana z Morgan Stanley.

Inflace v Maďarsku zpomalila na 4 z prosincových 4,7 %, navzdory rychlému růstu cen energií a potravin. Inflace se tak sice vyvíjí stále nad inflačním cílem (3 %), podle ekonomů oslovených agenturou Bloomberg ale centrální banka s dalším zvýšením vyčká. „Nižší inflace v lednu uklidní centrální bankéře, kteří se obávali rychlého růstu indexu spotřebitelských cen,“ uvedl Piotr Kalisz z varšavské Citigroup.

Lednová inflace v Polsku naopak výrazně zrychlila na 3,8 procenta z prosincových 3,1 %. „Pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb již v březnu se po zprávě o inflaci významně zvýšila,“ míní hlavní ekonomka Bank BPH Maja Goettig.

Měnový výbor maďarské centrální banky zasedne k dalšímu rozhodnutí o sazbách 21. února, polští centrální bankéři zváží změnu stávajících sazeb během prvních dvou březnových dní a bankovní rada ČNB se znovu setká za stejným účelem 24. března.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university