Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Generálové a ekonomové se vždy připravují na minulou válku

Generálové a ekonomové se vždy připravují na minulou válku

29.07.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Říká se, že generálové se vždy připravují na minulou válku. Například před druhou světovou válkou byly námořní síly Spojených států soustředěny do bitevních lodí, které se ukázaly být často k nepotřebě, na rozdíl od letadlových lodí. S ekonomy je to podobné jako s generály a admirály. Obvykle řeší problémy minulosti namísto toho, aby se objektivně podívali na data a snažili se určit problémy současné.

Velká deprese pro ně byla tím, co představovala druhá světová válka pro armádu. Tedy událostí natolik převratnou, že vyvolala úplnou změnu přístupu. Armáda zjistila, jaký význam mají letecké síly, zůstala ale zranitelná vůči typu války, která se vedla ve Vietnamu. Tam byly letecké síly málo použitelné. Ekonomové se poučili z Velké deprese, zjistili, že uvolněná politika, jak monetární, tak fiskální, může stimulovat růst. Vznikl nový dominantní směr – keynesiánství. Klasičtí ekonomové se domnívali, že jeho Achillovou patou je inflace a útočili na něj celá 50. a 60. léta. Keynesiánství se ale postupně odtrhlo od myšlenek Johna Maynarda Keynese. Ekonomické podmínky se navíc začaly výrazně lišit od toho, jak vypadala situace během Velké deprese. Ekonomové ovšem stále doporučovali stejné postupy, které fungovaly ve 30. a 40. letech.

Keynesiánská ekonomie byla postupně redukována na volbu mezi inflací a nezaměstnaností. Politici kladli větší důraz na snižování nezaměstnanosti a docházelo tak k růstu inflace. K tomu byla často podceňována role, jakou při růstu inflace hrála monetární politika. Keynesiáni se totiž soustředili zejména na to, jaký problém by mohla znamenat deflace a klesající ceny. Výsledkem byl protiútok vedený hlavně ekonomy z University of Chicago. V 80. letech se jim v podstatě podařilo svrhnout keynesiány z trůnu tvrzením, že inflace má v zásadě jedinou příčinu, kterou je nadměrný peněžní růst vyvolaný politikou centrální banky. Utažená monetární politika v té době už zlomila vysoké inflaci vaz a na popularitě nabíral názor, že je třeba svázat Fedu ruce.

Nyní se přesuňme do roku 2008. Je tu další recese, ekonomové jen velmi pomalu chápou její hloubku a vážnost situace. V čele Fedu stál naštěstí Ben Bernanke, který si byl vědom toho, jak chyby Fedu přispěly k prohloubení Velké deprese. Otevřel monetární kohoutky a udržel finanční systém stabilní. Podle mého názoru nás zachránil od návratu Velké deprese či něčeho ještě horšího. Klasičtí ekonomové, jejichž řady byly posíleny úpadkem keynesiánství a úspěšným bojem proti inflaci, viděli v celé situaci opakování 70. let. Opět se připravovali na minulou válku.

Snad všichni z nich začali varovat před rychlým návratem inflace a někteří radili, aby se lidé chránili nákupem zlata. Růst jeho ceny byl pak vydáván za důkaz skutečné hrozby inflace. Tito ekonomové požadovali, aby Fed okamžitě ukončil záchranné práce a stáhnul likviditu poskytnutou bankovnímu systému. Bohužel nešlo jen o akademickou debatu, protože v čele Fedu sedělo i několik jestřábů, kteří s těmito názory sympatizovali. Podporovali je republikáni a média jako The Wall Street Journal. Z některých jestřábů se postupem času staly hrdličky, ale neustálé útoky na Fed omezily jeho kroky a odsoudily ekonomiku k pomalému oživení a vyšší nezaměstnanosti, než bylo nutné.

Autorem je ekonom Bruce Bartlett.

(Zdroj: Economix)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.12.2022
9:35Víkendář: Velké plány Fiskeru a „výjimečně kvalitní“ elektromobil
02.12.2022
22:00Dobrá čísla z trhu práce ovlivnila trh negativně  
21:28Země EU našly shodu na nejvyšší ceně 60 dolarů za barel ruské ropy
17:26Akciová opce od Fedu – verze 2022/23
16:33Konec týdne rozproudila data, negativní efekt však znovu vyprchává  
15:34Komentář: Ochlazení trhu práce se znovu odkládá, Fed nechal uvolnit podmínky moc brzy  
15:23Podle stratéga Deutsche Bank mizí strach z inflace až příliš rychle
14:53OPEC+ o víkendu zřejmě před sankcemi vůči Rusku dál sníží těžbu ropy
13:38Perly týdne: Velký příběh příštího roku a zastavená inflační akcelerace
12:11Malý modulární reaktor u JE Temelín postavit lze. Hotový by mohl být v letech 2032 až 2035
12:07Centrální banky blízko konce cyklu utahování. Podle experta AMP si Fed udělá pauzu
11:13Na programu trh práce - dokáže překvapit tak, aby narušil náladu trhů a postoj Fedu?  
9:16Zpřesněný odhad potvrdil mezičtvrtletní pokles HDP ve 3.kvartálu. Prudce se propadla spotřeba domácností
9:09Rozbřesk: Konjunktura v USA vadne, což asi potvrdí i listopadové payrolls
8:48Indexy pražské burzy se rebalancují k 19. prosinci, PKN Orlen koupí čerpací stanice v Maďarsku a na Slovensku a futures jsou smíšené  
8:15Polský majitel největší české sítě čerpacích stanic expanduje na Slovensku a v Maďarsku
6:07Natixis: Vlády toho už tolik finančně neutáhnou, nastoupí firmy
01.12.2022
22:00Hlavní indexy na Wall Street prošly konsolidací po včerejší rally  
18:27Svět je valuačně zhruba na historickém standardu. Jedním extrémem jsou USA, druhým UK
17:32Výsledky Okta nebyly zrovna zářné, akciím ale pomohlo nízké očekávání  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data