Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína pod tlakem svého nemovitostního trhu

Čína pod tlakem svého nemovitostního trhu

20.03.2014 13:06
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Přehřívající se trh nemovitostí je výraznou hrozbou pro stabilitu druhé největší ekonomiky světa Číny. Značný růst cen domů totiž v kombinaci s eskalujícími problémy některých developerů představuje časovanou bombu. K jejímu odjištění stačí jediné – ztráta důvěry.

Strach vzbuzuje především spekulativní poptávka. Ceny v lednu meziročně rostly o 9,6 %. Ačkoliv se vládě v únoru podařilo utlumit spekulační nákupy a meziroční růst klesl oproti lednu na 8,7 %, zlepšená data finální uklidnění zdaleka nepřinesla.
 
Oslabení spekulační tlaku totiž do ošemetné pozice staví developerské společnosti. Ty, podobně jako tomu bylo v letech před propuknutím hypoteční krize v USA, při růstu cen nemovitostí investují dodatečné prostředky do konstrukce dalších bytových jednotek. V případě, že se však trend obrátí a projeví se pokles cen, jejich domy začnou ztrácet na hodnotě. Vytvoří se tlak na spekulanty, kteří začnou prodávat své nemovitosti, jak jejich cena klesá. Dojde pak k poklesu všeobecné důvěry a ceny padnou výrazně pod své reálné hodnoty. Developeři se dostanou do tísnivé finanční situace.

A právě před tímto rizikem stojí čínský nemovitostní trh. „Jak poptávka zpomaluje, stále více developerů pociťuje tlak na jejich finanční pozici. Obávám se, že neplnění závazků spustí dominový efekt na společnosti v oslabeném nemovitostním sektoru,“ uvedl ekonom Dariusz Kowalczyk z Credit Agricole s odkazem na společnost Zhejiang Xingrun Real Estate, která v úterý oznámila neschopnost splácet 400 mil. USD bankovní půjčku.


Kowalctyk poukazuje na propojení bankovních a developerských institucí. V případě, že developer nebude schopen splácet své půjčky, vzroste rizikovost takovéto pohledávky pro finanční dům. Ten bude muset následně „bokem odkládat“ dodatečné prostředky na krytí případných ztrát. Regulatorní nařízení totiž vyžadují, aby banky držely v penězích na svých účtech určité procento hodnoty aktiva. Čím rizikovější pak samotné aktivum je, tím vyšší je zadržená suma. Ve výsledku tak banky začnou být averzní k riziku a ovlivní investiční cyklus. Celý proces pak významně dopadne na ochlazující se nemovitostní trh. „V případě, že developeři nesplatí své závazky, banky začnou odkládat stranou finance a zvýší se jejich averze k riziku. Ve výsledku tak dojde k utlumení úvěrové expanze,“ doplnil Kowalczyk. Nejvíce se pak takový problém projeví u developerů s komplikovaným přístupem k finančním prostředkům. Ti se nejvíce nacházejí v méně rozvinutých oblastech, které v minulém roce představovaly 67 % celkové konstrukce domů v Číně.
 
Kombinace případného utlumení úvěrové expanze a oslabené důvěry (projevující se poklesem cen) může ohrozit ceny domů, jak klesající nabídka i poptávka uvrhne trh do nejistoty. Pro čínskou ekonomiku by takový scénář byl vážným problémem. Nemovitostní trh totiž dle finančního holdingu Nomura v minulém roce dosáhl 16 % HDP a 33 % fixních investic. I proto vláda v pondělí představila urbanizační plán, v jehož rámci hodlá do roku 2020 zvýšit počet čínských obyvatel žijících ve městech ze současných 54 % na 60 %. Pomoci mají investice do dopravy, městské infrastruktury či samotných nemovitostí.

(Zdroje: CNBC,BBC)


Čtěte více:

Číňané skupují kalifornské reality. Vláda chystá investice v CEE
25.11.2013 20:27
Lennar, Pulte, Ryland, Hovnanian. Velcí američtí developeři se vzpamat...
Zadlužení místních samospráv v Číně prudce roste
31.12.2013 9:29
Zadlužení místních samospráv v Číně za poslední tři roky prudce vzrost...
Velké trable ve velké Číně?
25.02.2014 15:26
Posledních několik dní není pro segment čínských nemovitostních develo...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y