Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ricardo měl nakonec asi pravdu – bohatnou hlavně vlastníci půdy

Ricardo měl nakonec asi pravdu – bohatnou hlavně vlastníci půdy

11.11.2014 13:10
Autor: Redakce, Patria.cz

Pro ekonomy není nic zajímavějšího než ceny nemovitostí. Tedy alespoň po finanční krizi. Pohyby těchto cen, jejich dopad na rozvahy spotřebitelů a bank a praskání bublin jsou předmětem intenzivního výzkumu. Přesto víme jen velmi málo o tom, jaký je skutečně dlouhodobý trend. Tuto mezeru jsme se snažili vyplnit intenzivním výzkumem historických pramenů a výsledkem je index cen nemovitostí prezentovaný v následujícím grafu (zeleně průměr, červeně medián):

+++++

Patrný je pohyb, který připomíná tvar hokejky. Reálné ceny nemovitostí byly od konce devatenáctého století až do poloviny dvacátého století zhruba stabilní. V tomto století ale nakonec došlo přibližně k jejich ztrojnásobení a příčinou je vývoj v jeho druhé polovině. Dlouhodobý trend se také významně liší geograficky. Nejslabšího růstu bylo dosaženo v Německu, nejsilnějšího naopak v Austrálii.

Popsaný cenový vývoj je překvapivý i s ohledem na to, jak se vyvíjely příjmy. Jejich růst je totiž dlouhodobě poměrně stabilní. Ceny nemovitostí tak až do poloviny dvacátého století relativně k příjmům klesaly. Postupně se ale růst cen nemovitostí relativně k příjmům zvyšoval. Podle naší analýzy je klíčem k porozumění vývoje cen nemovitostí vývoj na trhu s půdou. Za poslední čtyři desetiletí byly stavební náklady zhruba stabilní, mezinárodní ceny nemovitostí byly taženy téměř výhradně cenami pozemků. Mezi lety 1950–2012 bylo 80 % růstu cen nemovitostí vyvoláno pohybem cen pozemků.

Během první poloviny minulého století byly ceny stavebních pozemků v podstatě stabilní, a to i přes silný populační růst a zvyšování příjmů. Poté ale došlo k plošnému globálnímu růstu cen půdy. Podle našeho názoru je příčinou změna na trhu. Až do počátku dvacátého století probíhala revoluce v dopravě, která mimo jiné zvyšovala nabídku dostupné půdy. Ve druhé polovině minulého století už ale efekt dopravní revoluce vyprchává. Navíc sílí regulace výstavby a další omezení na straně nabídky. Ricardo v devatenáctém století tvrdil, že ekonomický růst prospívá hlavně těm, kteří vlastní půdu, protože jde o fixní faktor. Její rozdělení je v populaci velmi nerovnoměrné a tento mechanismus by tedy měl neustále zvyšovat příjmovou nerovnost. Až do poloviny dvacátého století tlumil růst cen půdy a nemovitostí vývoj v oblasti dopravy. Další vývoj ale možná dává Ricardovi za pravdu.

Uvedené je výtahem z „Home prices since 1870: No price like home“.

Zdroj: VOX
Čtěte více:

20 % světové populace pracuje na půdě, ale nás zajímá jen Apple a Google
20.10.2014 17:00
O firmách jako Apple, Google či Amazon slyšíme z médií každý den. Pro ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data