Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Seriál o behaviorálních financích – 13. díl

Seriál o behaviorálních financích – 13. díl

3.12.2014 17:51

Behaviorální předsudek kotvení a přizpůsobení

1. část:  I zcela irelevantní informace mohou mít na naše rozhodování zásadní vliv

Amos Tversky a Daniel Kahneman ve svém prvním přelomovém článku z roku 1974 Judgment under Uncertainty: Heuristics and Biases analyzovali následující experiment. Před svými respondenty roztočili kolo štěstí, a protože byli kognitivní psychologové, nastavili své kolo štěstí tak, aby jedné skupině respondentů padlo číslo 10 a druhé skupině číslo 65 (maximum bylo číslo 100).

Respondenti byli poté požádáni, aby odhadli, zda-li je procento afrických států, které jsou členy Organizace spojených národů, větší nebo menší než číslo, které předtím na kole štěstí padlo. Poté byli požádání, aby odhadli přesnou hodnotu a to tak, že měli číslo, jež předtím na kole štěstí padlo, upravit nahoru nebo dolů. Mediánový odhad první skupiny respondentů, kterým padlo číslo 10, byl 25 % a druhé skupiny respondentů, kterým padlo číslo 65, byl 45 %. Jistě sami uznáte, že 25 % a 45 % jsou odhady zásadním způsobem odlišné.

Tversky a Kahneman v rámci komentáře k tomuto experimentu argumentovali, že ve spoustě situací činí lidé odhady tak, že začnou s určitou počáteční hodnotou a tu poté upravují tak, aby se dostali ke konečnému odhadu. Počáteční hodnota může být určena formulací rozhodovacího problému či otázky, viz roztočení kola štěstí výše, nebo může být výsledkem částečného výpočtu. U obou případů platí, že přizpůsobení jsou nedostatečná. Znamená to, že počáteční hodnoty, často zcela irelevantní a nesouvisející s danou otázkou, vedou k rozdílným konečným odhadům, jež jsou příliš blízko počáteční hodnotě.

Lidé se rádi „kotví“ a „přizpůsobují“

Kahneman a Tversky uvedenou lidskou tendenci, jež je jednou z velké skupiny behaviorálních předsudků, označili jako kotvení a přizpůsobení (anchoring and adjustment bias). Prvotní hodnota, viz čísla 10 a 65 z kola štěstí výše, představují kotvu (anchor), jež má na finální odhad zásadní vliv.

A jelikož může být prvotní hodnota, kotva, zcela náhodná a nesouvisející s podstatou rozhodovacího problému či otázky, behaviorální předsudek kotvení a přizpůsobení vede k neracionálnímu rozhodování. To je ale s tradiční ekonomickou teorií na bází zcela racionálního ekonomického jedince homo economicus v přímém rozporu.

Zkrátka a dobře - lidé mají přirozenou tendenci při tvorbě odhadů chytat se jakýchkoliv hodnot a informací, od kterých by se mohli při tvorbě finálního odhadu alespoň trochu odpíchnout. Pokud jsou prvotní hodnoty a informace zcela mimo, finální odhad bude také zcela mimo, daleko od relativně přesného odhadu.

V investování je předsudek kotvení a přizpůsobení velice úzce provázán s předsudkem konzervativnosti. Předsudek spočívá v tom, že investoři ve svých oceňovacích modelech nedostatečně a velice pomalu reflektují vysoce relevantní fundamentální informace abstraktivního či statistického rázu, jež mají na vnitřní hodnotu akcie zásadní dopad. To například znamená, že pokud investorovi vychází nějaká akcie na SELL, přičemž se v uplynulých měsících objevily zásadní nové pozitivní fundamentální informace s trvalým a dlouhodobým dopadem na hodnotu společnosti, akcie by mohla nově vycházet na BUY.

Pokud tyto informace investor do svého modelu nepromítne a svoji cílovou cenu dostatečně neupraví (nepřizpůsobí), bude pod zásadním vlivem předsudku kotvení a přizpůsobení a ve výsledku nemusí vůbec participovat na následném výrazném růsty ceny akcie. A to proto, že včas titul nenakoupil kvůli svému strnulému doporučení SELL. Původní cílová cena přitom představuje pro investorovo rozhodování onu kotvu (anchor).

Jak odhadnout konfidenční intervaly

Kotvení a přizpůsobení má také zásadní význam při odhadování tzv. konfidenčních intervalů neboli rozsahu, v jehož rámci by se měla hodnota proměnné pohybovat. Takový interval může vypadat například tak, že by měl obsahovat 80 % procent možných hodnot s tím, že pod minimem bude ležet 10 % nejnižších hodnot a nad maximem intervalu 10 % nejvyšších hodnot.

Jelikož při tvorbě takového pásma budeme obvykle vycházet ze střední hodnoty, rozdělující celý možný rozsah na 50 % menších a větších hodnot, přizpůsobení, resp. úprava průměrné hodnoty k minimu intervalu (10% percentil) a k maximu intervalu (90% percentil), bude nedostatečná, což bude mít za následek, že náš interval bude příliš úzký. To znamená, že minimum bude příliš vysoké a maximum příliš nízké. Náš interval pak bude vypadat tak, že pod minimem bude mnohem více než 10 % nejnižších hodnot a nad maximem mnohem více než 10 % nejvyšších hodnot.

Jaká je implikace tohoto příliš úzkého intervalu? Pokud bychom tímto způsobem například odhadovali možný rozptyl výkonnosti portfolia v daném roce, budeme velice pravděpodobně podceňovat možnou volatilitu jak směrem nahoru, tak také především směrem dolů. Finálním důsledkem je pak skutečnost, že většina investorů je v případě velkých ztrát velice negativně překvapena.

Rada pro investory:

  1. Pokud činíte jakýkoliv odhad, pořádně se zamyslete nad tím, zdali jsou vaše prvotní informace alespoň trochu relevantní, zdali nejsou úplně mimo. Snažte se na daný problém dívat se ze všech možných i nemožných úhlů pohledu.
  2. Při úpravách vašich oceňovacích modelů buďte proaktivní a snažte se nové fundamentální informace se zásadním a dlouhodobým dopadem na hodnotu společnosti do modelů zahrnout co nejrychleji. Zároveň platí, že krátkodobé tranzitorní trendy byste do vašich modelů rozhodně zahrnovat neměli. Výjimkou jsou pouze odhady ziskovosti na nejbližší kvartály.
  3. Při tvorbě jakýchkoliv intervalů si uvědomte, že přirozenou lidskou tendencí je tvořit intervaly příliš úzké. Proto byste se měli v průměru snažit vaše prvotní intervaly o něco rozšířit. To platí zejména pro odhady možných ztrát v kratším časovém horizontu.

A na co se můžete těšit příště? V příštím díle našeho seriálu budeme pokračovat v rozboru předsudku kotvení a přizpůsobení. Zaměříme se konkrétně na to, jak je možné uvedený psychologický efekt využít v rámci negociačních strategií. Obecně platí, že tento efekt můžeme využít jak v náš prospěch, tak také naše protistrana se ho může při vyjednávání snažit využít proti nám.

V případě zájmu si lze knihu Michala Stupavského o behaviorálních financích Investor 21. století – Jak ovládnout vlastní emoce a uvažovat o zajištění na stáří (2013) objednat ZDE.Čtěte více:

Seriál o behaviorálních financích – 12. díl
12.11.2014 17:45
Behaviorální předsudek rámcování – Forma versus podstata rozhodovacích...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů