Zdaleka ne tak špatné, jak na první pohled vypadají, jsou zářijové výsledky českého průmyslu. Samotný téměř neviditelný růst o 0,6 % (po očištění o vliv menšího počtu pracovních dnů +3,1 %) by mohl vyvolávat otázku, zda již tomuto našemu nejsilnějšímu odvětví náhodou nedochází dech. Zvláště, když je dáme do souvislosti s dnešními německými daty.
Za mizerným růstem průmyslu v září totiž stojí odstávky v energetice a nikoliv oslabení poptávky po tuzemské průmyslové výrobě. Zatímco energetika propadla skoro o 19 %, zpracovatelský průmysl přidal skoro tři procenta (po očištění cca pět) a jen výroba aut vzrostla skoro o deset procent. A dařilo se i dalším dosud úspěšným oborům jako je výroba plastů a kovových výrobků.
Přesto první známky zpomalování už vidět jsou, a sice v zakázkách. Ty se v září zvýšily jen o 0,7 % a to v důsledku výrazného poklesu tuzemské poptávky po průmyslových výrobcích. V plusu zůstaly zakázky v automobilovém průmyslu, i když jejich růst byl tentokrát velmi slabý (+2,7 %). Než se však necháme unést tak nízkým růstem, neměli bychom zapomenout na jejich silný růst v předchozím měsíci nebo loni v září, s nímž se tato čísla srovnávají. Tehdy totiž zakázky automobilek vystřelily vzhůru o 23 %.
Průmysl navzdory slabším datům zůstává motorem české ekonomiky a nezdá se, že by se měla jeho role oslabovat. A to ani, pokud jde o tvorbu nových pracovních míst. Slabá aktuální data jdou na vrub silným srovnávacím základům, nižšího počtu pracovních dnů a především mimořádných faktorů jako byly zmíněné odstávky.
Přesto bude pro průmysl stále obtížnější udržet si tak vysoké tempo, jaké nasadil v první polovině roku. Předpokládáme proto, že se jeho růst postupně stabilizuje nad třemi procenty, což bude stále velmi silný výsledek s ohledem na objem produkce, podíl na ekonomickém růstu a nakonec i na celé ekonomice.
Stále významnější bariérou jeho dalšího růstu nakonec nemusí být ani tak slabá poptávka po průmyslových výrobcích jako spíše nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Ten by se již brzy mohl projevit v rychlejším růstu mezd v tomto odvětví.