Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko se připravuje na návrat na světové trhy

Řecko se připravuje na návrat na světové trhy

09.11.2015 16:45
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Jen šest měsíců poté co se finanční sektor téměř vypařil a země byla bez pomoci Evropy na kolenou tváří tvář exitu z eurozóny, se Řecko připravuje na vstup zpět na světové trhy.

Vztah mezi vládou a úřady zodpovědnými za organizací aukcí řeckých dluhopisů byl přerušen během toho roku, kdy nastoupil do vlády Alexis Tsipras, šéf levicové Syrizy.

Naštěstí situace se uklidnila poté co země “vyhandlovala” další balík peněz od Evropanů za příslib úspor a reforem. Situace je naprosto jiná. V červnu se země připravovala pomalu na finanční armagedon v přímém přenosu. Dnes se připravuje na vstup zpět na trhy. To se nestane ještě během prvního čtvrtletí roku 2016, ale spíše se Řecka na trhu můžeme dočkat až další léto. Také záleží na tom jak budou spolupracovat další úřady, ale je tu šance, že do konce druhého kvartálu bychom mohli zemi vidět znovu obchodovat.

Výnosy dluhopisů vydávané Řeckem raketově rostly již v dubnu tohoto roku s tím, jak se investoři nebyli schopni dohodnout se svými protějšky během jednání s Řeckem. Tehdy se hodně hadrkovali představitelé hlavně Německa (jako největšího věřitele) s Řeckem. Řekové dlouho bojovali a bili se za své řešení, ale investoři je dotlačili do kouta v podobě zavřených bank a kapitálových kontrol. Řekové se uvolili a za pět minut dvanáct na podmínky věřitelů přistoupili a získali další prostředky čímž odvrátili kolaps.

Maxima výnosů na dvouleté splatnosti státního řeckého dluhopisu bylo dosaženo v polovině červnu 2015 a to kolem 30 %. Následně výnos klesal s tím, jak se situace uklidňovala. Dnes se výnos pohybuje na 7,815 %.

dluh-1

Pokud budou Atény schopné v roce 2016 prodávat svoje dluhopisy na trhu, bude to představovat doslova obrat ve vnímání a postavení Řecka na světových trzích. Země v recesi, která se rok po praktickém roztavení finančního sektoru, pozastavení obchodování na burze a kapitálových kontrolách vrátí na trh s dluhopisy je opravdové překvapení.

Co změnilo pohled investorů? Asi nejvíce plány na rekapitalizaci bank a tedy jednoho z páteřních “systémů” každé ekonomiky. Burza a banky zprostředkovávají tok krve v živé ekonomice. Bez tohoto jsou investoři velmi nervozní, zejména pokud své prostředky nemohou rychle dostat ze země. Druhou věcí co se změnilo je přístup a změny ke správě bankovního systému v zemi.

Dalšími body co by mohlo umožnit tak rychlý návrat jsou změny v penzijním systému a další změny v ekonomickém systému země, které se mají schvalovat v řeckém parlamentu ke konci tohoto měsíce.

Existují názory, že vstup na trhy je předčasný. Nejdřív by měla být dokončena rekapitalizace bank a také znovu revidována stabilita bank. Navíc je dost možné, že se celá věc zpozdí. Což podle některých rozhodně není na škodu, myslí si to i v Bank of Greece.

Zdroj: Bloomberg, FT


Čtěte více:

Šečteno je 99,49 % hlasů - vítězem je Syriza a v koalici se stranou Nezávislí Řekové povede Řecko; jaké jsou implikace?
20.09.2015 22:57
Po sečtení 99,49 % hlasů se pozice jednotlivých stran ani počty získan...
Moscovici: Řecko a eurozóna se chtějí vyhnout dalšímu dramatu
05.10.2015 16:28
Řecko i eurozóna mají společnou vůli vyhnout se novému dramatu či trag...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data