Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Další varování před zápornými sazbami,… co na to ECB?

Další varování před zápornými sazbami,… co na to ECB?

07.03.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Banka pro mezinárodní platby (BIS) vyslala další varování před snižováním sazeb do záporu. A to zhruba týden před tím, než ECB (pravděpodobně) srazí depozitní sazbu znovu hlouběji do záporu. BIS upozorňuje na to, že efekty záporných sazeb jsou neprozkoumané a mohou ve finále nadělat více problémů než užitku.

Jelikož neexistuje žádná delší zkušenost s pobytem sazeb v záporu, není jasné, jak budou jednotlivci a banky při delším trvání experimentu reagovat. Zatím se záporné sazby příliš nepromítly do sazeb, které evropské banky účtují domácnostem nebo podnikům. A pokud tak neučiní, je otázkou, zda snižování sazeb do záporu dává vůbec smysl. Na druhou stranu, pokud by tak učinily, může to podle BIS výrazně ohrozit hospodaření řady evropských bank (tlačit na nižší marže). Tedy za předpokladu, že by banky nezačaly účtovat záporné sazby i většině vkladatelů. To by ale zase mohlo ohrozit stabilitu základny vkladů - něco na čem bytostně stojí byznys model finančního zprostředkovatele. BIS netvrdí jednoznačně, že se stane to či ono. Pouze upozorňuje na to, že záporné sazby nakonec mohou bankovnímu sektoru zamotat hlavu tak, že nakonec zcela ztratí orientaci v terénu (více ZDE).

I tak varování BIS pravděpodobně v tomto týdnu nebude vyslyšeno. Tváří v tvář nízké inflaci ECB nevydrží jen tak sedět se založenýma rukama. A to, i když její kroky již ekonomice pravděpodobně moc nepomohou a mohou do budoucna zadělat na řadu těžko předvídatelných problémů. Čekáme, že sníží depozitní sazbu o 10 bps nebo případně zavede dvě depozitní sazby a přistoupí k výraznějšímu snížení spodní sazby (na nová depozita u ECB). Navíc si nechá pravděpodobně dveře otevřené k dalšímu snížení sazeb během léta a podzimu.

Region

Forint se zlotým v pátek posilovaly. Hnala je patrně celkově lepší nálada na trzích. Zlotý tak ignoroval ostřejší komentář ze strany lídra strany Právo a Spravedlnost Kaczynského, který označil obvinění EK o protiprávnosti kroků nové vlády za absurdní. Forintu nakonec vůbec nevadilo, že se agentura Moody’s nakonec neodhodlala k revizi maďarského ratingu (ten tak zůstává beze změny těsně pod investičním stupněm).

Nadcházející týden bude v regionu zajímavý. Kromě zveřejnění řady statistik bude okořeněn zasedáním NBP (konec týdne). Důležitější však bude zasedání ECB, které napoví hodně i o chování regionálních centrálních bank v čele s ČNB.

Dluhopisy

Lepší než očekávané páteční payrolls (242 vs. 195 tis.) se projevily na americké výnosové křivce, která šla vzhůru na krátkém i dlouhém konci a mírně zestrměla, i když např. vývoj mezd zklamal. Relativně výrazně šly nahoru i výnosy německé, kterým vzhůru pomohl i růst cen ropy.

Tento týden trhy sledují především zasedání ECB (čtvrtek). Čekáme, že sníží depozitní sazbu o 10 bps nebo případně zavede dvě depozitní sazby a přistoupí k výraznějšímu snížení spodní sazby (na nová depozita u ECB). Navíc si nechá pravděpodobně dveře otevřené k dalšímu snížení sazeb během léta a podzimu. I když trh zhruba očekává podobný výsledek, tak lze očekávat velkou nervozitu a relativně vysokou volatilitu.

Komodity

Cena ropy Brent se v pátek dostala na takřka tříměsíční maxima. Pomohla jí k tomu lepší data z amerického trhu práce a později odpoledne i pokračující pokles aktivity amerických těžařů ropy. Prostor pro výraznější růst cen ropy v krátkodobém horizontu je však podle nás omezený. Z fundamentálního pohledu zůstává trh přezásoben a rychlejšímu růstu cen patrně bude bránit i ochota producentů zajišťovat si relativně příznivější ceny ropy.

Lepší nálada však panovala i na ostatních komoditních trzích. Ceny základních kovů rostly o 2,3 % a měď se poprvé od začátku listopadu podívala nad 5000 USD/t

 
 
 

Čtěte více:

Výjimečný okamžik - IT sektor se semknul kolem Apple
04.03.2016 13:58
Obyčejně rivalové a soupeři na život a na smrt se ve velmi výjimečných...
Inflace v Rusku zpomalila, zřejmě však pouze přechodně
04.03.2016 15:43
Ruský statistický úřad dnes odpoledne zveřejnil údaje o vývoji spotřeb...
Týden na měnách: Dolar nevyužil dobrá data
04.03.2016 16:52
Důvěra v oživení americké ekonomiky se vrací a s ní se upevňují očekáv...
Rubio vyhrál nominační boj v Portoriku, v Maine zvítězil Sanders
07.03.2016 8:20
Marco Rubio vyhrál nedělní souboj kandidátů Republikánské strany o nom...

Váš názor
  • kde to jsme?
    07.03.2016 11:18

    ECB společně se všemi vládami vidí jako největší problém zápornou inflaci = pokles cen. ------------------ Manažeři všech podniků (včetně vládních) vidí jako hlavní cíl snižování nákladů a dělají všechno pro snížení cen (nakupovaných dílů, služeb, surovin, lidské práce,...). A daří se jim = ceny klesají. ------------------ Existuje jediné řešení. Firmy musí požádat své dodavatele, aby každý rok výrazně zvyšovali ceny za které dodávají = tlačit na vyšší ceny, vyšší mzdy a výrobu převádět do zemí, kde je vysoká cena práce. Jinak nelze zvýšit ceny = už konečně mít inflaci (plusovou). ---------- Co je na tom proboha nesrozumitelného?
    pmx
    • Re: kde to jsme?
      07.03.2016 11:27

      A co je rozumného na inflaci? Vůbec NIC. Na inflaci parazitují jen vrstvy, které se jinak živit nedokáží než přesouvat v systmu jedničky a nuly.... A těm, kteří vytváří hodnoty zas inflace požírá úspory. Deflace je lékem na tuto rakovinu myšlení.
      Jesse
      • ...
        07.03.2016 12:42

        No s tím právě souhlasím. Deflace zvyšuje reálné mzdy a tím životní úroveň. Proč nemají všichni (poctivě pracující, bez dluhů) mít radost z toho, že ceny klesají. Co nám to pořád ty centrální banky valí do hlav za nesmysly !!! Jestli si nějaký ekonom myslí, že prodeje půjdou nahoru když se ceny zvednou tak je hodně mimo...
        pmx
Aktuální komentáře
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data