Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Další varování před zápornými sazbami,… co na to ECB?

Další varování před zápornými sazbami,… co na to ECB?

07.03.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Banka pro mezinárodní platby (BIS) vyslala další varování před snižováním sazeb do záporu. A to zhruba týden před tím, než ECB (pravděpodobně) srazí depozitní sazbu znovu hlouběji do záporu. BIS upozorňuje na to, že efekty záporných sazeb jsou neprozkoumané a mohou ve finále nadělat více problémů než užitku.

Jelikož neexistuje žádná delší zkušenost s pobytem sazeb v záporu, není jasné, jak budou jednotlivci a banky při delším trvání experimentu reagovat. Zatím se záporné sazby příliš nepromítly do sazeb, které evropské banky účtují domácnostem nebo podnikům. A pokud tak neučiní, je otázkou, zda snižování sazeb do záporu dává vůbec smysl. Na druhou stranu, pokud by tak učinily, může to podle BIS výrazně ohrozit hospodaření řady evropských bank (tlačit na nižší marže). Tedy za předpokladu, že by banky nezačaly účtovat záporné sazby i většině vkladatelů. To by ale zase mohlo ohrozit stabilitu základny vkladů - něco na čem bytostně stojí byznys model finančního zprostředkovatele. BIS netvrdí jednoznačně, že se stane to či ono. Pouze upozorňuje na to, že záporné sazby nakonec mohou bankovnímu sektoru zamotat hlavu tak, že nakonec zcela ztratí orientaci v terénu (více ZDE).

I tak varování BIS pravděpodobně v tomto týdnu nebude vyslyšeno. Tváří v tvář nízké inflaci ECB nevydrží jen tak sedět se založenýma rukama. A to, i když její kroky již ekonomice pravděpodobně moc nepomohou a mohou do budoucna zadělat na řadu těžko předvídatelných problémů. Čekáme, že sníží depozitní sazbu o 10 bps nebo případně zavede dvě depozitní sazby a přistoupí k výraznějšímu snížení spodní sazby (na nová depozita u ECB). Navíc si nechá pravděpodobně dveře otevřené k dalšímu snížení sazeb během léta a podzimu.

Region

Forint se zlotým v pátek posilovaly. Hnala je patrně celkově lepší nálada na trzích. Zlotý tak ignoroval ostřejší komentář ze strany lídra strany Právo a Spravedlnost Kaczynského, který označil obvinění EK o protiprávnosti kroků nové vlády za absurdní. Forintu nakonec vůbec nevadilo, že se agentura Moody’s nakonec neodhodlala k revizi maďarského ratingu (ten tak zůstává beze změny těsně pod investičním stupněm).

Nadcházející týden bude v regionu zajímavý. Kromě zveřejnění řady statistik bude okořeněn zasedáním NBP (konec týdne). Důležitější však bude zasedání ECB, které napoví hodně i o chování regionálních centrálních bank v čele s ČNB.

Dluhopisy

Lepší než očekávané páteční payrolls (242 vs. 195 tis.) se projevily na americké výnosové křivce, která šla vzhůru na krátkém i dlouhém konci a mírně zestrměla, i když např. vývoj mezd zklamal. Relativně výrazně šly nahoru i výnosy německé, kterým vzhůru pomohl i růst cen ropy.

Tento týden trhy sledují především zasedání ECB (čtvrtek). Čekáme, že sníží depozitní sazbu o 10 bps nebo případně zavede dvě depozitní sazby a přistoupí k výraznějšímu snížení spodní sazby (na nová depozita u ECB). Navíc si nechá pravděpodobně dveře otevřené k dalšímu snížení sazeb během léta a podzimu. I když trh zhruba očekává podobný výsledek, tak lze očekávat velkou nervozitu a relativně vysokou volatilitu.

Komodity

Cena ropy Brent se v pátek dostala na takřka tříměsíční maxima. Pomohla jí k tomu lepší data z amerického trhu práce a později odpoledne i pokračující pokles aktivity amerických těžařů ropy. Prostor pro výraznější růst cen ropy v krátkodobém horizontu je však podle nás omezený. Z fundamentálního pohledu zůstává trh přezásoben a rychlejšímu růstu cen patrně bude bránit i ochota producentů zajišťovat si relativně příznivější ceny ropy.

Lepší nálada však panovala i na ostatních komoditních trzích. Ceny základních kovů rostly o 2,3 % a měď se poprvé od začátku listopadu podívala nad 5000 USD/t

 
 
 

Čtěte více:

Výjimečný okamžik - IT sektor se semknul kolem Apple
04.03.2016 13:58
Obyčejně rivalové a soupeři na život a na smrt se ve velmi výjimečných...
Inflace v Rusku zpomalila, zřejmě však pouze přechodně
04.03.2016 15:43
Ruský statistický úřad dnes odpoledne zveřejnil údaje o vývoji spotřeb...
Týden na měnách: Dolar nevyužil dobrá data
04.03.2016 16:52
Důvěra v oživení americké ekonomiky se vrací a s ní se upevňují očekáv...
Rubio vyhrál nominační boj v Portoriku, v Maine zvítězil Sanders
07.03.2016 8:20
Marco Rubio vyhrál nedělní souboj kandidátů Republikánské strany o nom...

Váš názor
  • kde to jsme?
    07.03.2016 11:18

    ECB společně se všemi vládami vidí jako největší problém zápornou inflaci = pokles cen. ------------------ Manažeři všech podniků (včetně vládních) vidí jako hlavní cíl snižování nákladů a dělají všechno pro snížení cen (nakupovaných dílů, služeb, surovin, lidské práce,...). A daří se jim = ceny klesají. ------------------ Existuje jediné řešení. Firmy musí požádat své dodavatele, aby každý rok výrazně zvyšovali ceny za které dodávají = tlačit na vyšší ceny, vyšší mzdy a výrobu převádět do zemí, kde je vysoká cena práce. Jinak nelze zvýšit ceny = už konečně mít inflaci (plusovou). ---------- Co je na tom proboha nesrozumitelného?
    pmx
    • Re: kde to jsme?
      07.03.2016 11:27

      A co je rozumného na inflaci? Vůbec NIC. Na inflaci parazitují jen vrstvy, které se jinak živit nedokáží než přesouvat v systmu jedničky a nuly.... A těm, kteří vytváří hodnoty zas inflace požírá úspory. Deflace je lékem na tuto rakovinu myšlení.
      Jesse
      • ...
        07.03.2016 12:42

        No s tím právě souhlasím. Deflace zvyšuje reálné mzdy a tím životní úroveň. Proč nemají všichni (poctivě pracující, bez dluhů) mít radost z toho, že ceny klesají. Co nám to pořád ty centrální banky valí do hlav za nesmysly !!! Jestli si nějaký ekonom myslí, že prodeje půjdou nahoru když se ceny zvednou tak je hodně mimo...
        pmx
Aktuální komentáře
29.03.2024
8:40Čínská realitní krize se šíří do největších bank. Zatím je 'ještě zvládnutelná'
28.03.2024
17:21Růstové a hodnotové akcie a jeden padesátiletý cyklus
16:53Jaký závěr nás čeká tentokrát? Wall Street v úvodu pouze přešlapuje  
16:06Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2024
16:06Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily
15:48Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil pouze na 3,4 procenta
15:44Tesla už odepsala na akciích 350 miliard dolarů. Očekávání investorů ohledně dalšího vývoje jsou nevalná
13:29Invesco: Významný týden pro měnovou politiku je pro trhy dobrým znamením
12:22Než otevře Wall Street: Snowflake, MillerKnoll, Sprinklr  
11:20Podle guvernéra Fedu by se po posledních datech o ekonomice měla snížení sazeb odložit nebo zredukovat
11:02Investoři se připravují na konec kvartálu, Fed nechce spěchat se snižováním  
9:42Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, reálné příjmy domácností rostou a s nimi i útraty
8:55Se snižováním sazeb v USA není kam spěchat, opakuje guvernér Fedu Waller. Futures jsou zelené  
8:52Putin: Rusko nezaútočí na Pobaltí, Polsko či Česko. Jde jen o strašení lidí
8:45Rozbřesk: HDP potvrdí pozitivní obrat v útratách domácností
6:03Britské akcie jsou nyní (historicky) mimořádně levné a Evropa už obchoduje s výrazným diskontem i vůči Japonsku
27.03.2024
21:19Americké indexy posilovaly díky silnému závěru  
18:26Jen kousek od intervence? Akcie a dluhopisy dnes lehce v zeleném  
17:50Pavol Mokoš: Je čas svézt se na vlně růstu, ne chytat dno. A technické cíle pro pražské banky
15:43BlackRock: Dlouhodobě nebude pokračovat scénář vyšší inflace a sazeb. Postará se o to umělá inteligence a další technologie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:30USA - Jádrový deflátor PCE, y/y
13:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m