Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Hospodářská prosperita v digitálním věku

Project Syndicate: Hospodářská prosperita v digitálním věku

18.01.2017 7:02

Po celém světě se lidé domáhají změny. Nedávné projevy vůle voličů – především asi hlasování o brexitu ve Spojeném království a prezidentské volby ve Spojených státech – upozorňují na sílící ekonomickou nejistotu. V takovém prostředí je nezbytné, aby lídři formulovali a předložili jasnou vizi inkluzivního hospodářského růstu, která zohlední nejen daňovou a obchodní politiku, ohniska mnoha dnešních debat, ale také digitalizaci.

Digitalizace, představující potenciální ekonomickou hodnotu ve výši 19 bilionů dolarů během příští dekády, má schopnost umožnit zemím nastartovat růst HDP, tvorbu pracovních míst a inovace. Už dnes vidíme hluboký vliv, jejž digitalizace může mít na země, které ji přijmou za stěžejní motor svých hospodářských strategií.

V Indii, například, ministerský předseda Nárendra Módí uskutečňuje strategii, která zemi proměňuje v technologického tahouna a připravuje půdu pro digitální budoucnost. Ve Francii vláda investuje do rozsáhlého národního digitálního plánu, od něhož se očekává vytvoření 1,1 milionu pracovních míst během příštích 3-5 let a přínos 101 miliardy dolarů k HDP během příští dekády.

Zatímco jiné země zavádějí robustní digitální strategie, USA zaostávají. Přestože v internetovém závodění 90. let USA vedly, dnes jsou jedinou velkou vyspělou ekonomikou bez jasného plánu digitalizace. Důsledky už se začínají projevovat: podle Inovačního indexu Bloomberg za rok 2016 jsou dnes USA osmou nejvíc novátorskou zemí světa, přičemž oproti roku 2015 se propadly o dvě příčky.

Poselství je jasné: co se týče digitalizace, nikdo nemá garantované postavení a nelze mrhat časem. I v Silicon Valley na sobě musíme neustále pracovat, abychom si zachovali konkurenční schopnost. Americká ekonomika musí dělat totéž, jinak riskuje ztrátu novátorského náskoku. Jedině s jasným a účinným plánem digitalizace si USA dokážou zabezpečit zachování svého postavení globálního ekonomického lídra v digitálním věku a zároveň splnit poptávku svých občanů po růstu ekonomických příležitostí.

Zaplňování „digitální mezery“

Jsem přesvědčen, že konektivita má schopnost proměnit ekonomiky a vytvářet nové příležitosti. Právě proto nová americká digitální agenda musí napravit skutečnost, že navzdory životu v jedné z nejbohatších zemí světa třetině populace USA stále doma schází širokopásmové připojení.

Povzbuzující jsou iniciativy Smart City podporující konektivitu v Chicagu a Washingtonu. K zaplnění digitální mezery je však zapotřebí komplexnější národní digitální strategie, která bude klást důraz na investice spíš do digitální infrastruktury než jen do fyzické infrastruktury jako v minulosti. Jedině při široké dostupnosti dokážou technologie nadále naplňovat potenciál jednoho z velkých vyrovnávačů ekonomických rozdílů.

Účinný plán digitalizace USA musí podporovat také startupy. Právě mladé společnosti představují budoucnost tvorby pracovních míst – to ony jsou v USA prvořadým zdrojem nových pracovních míst – a technologických přelomů. V USA ovšem startupů ubývá. Podle výzkumu Brookings Institution se poměr startupů (počet nových společností jako procento všech firem) snížil od roku 1978 téměř o polovinu.

Abychom povzbudili novátorství a tvorbu pracovních míst, potřebujeme tento trend zvrátit a nalít do startupového motoru amerického hospodářství víc paliva. K tomu bude nezbytné, aby podniky a vláda spolupracovaly na vytvoření prostředí, které pobízí podnikatele, aby uváděli své vize do života. Stěžejní pro podporu takového ekosystému bude směs legislativy, například v oblasti daňových zvýhodnění pro mladé společnosti, a firemních/rizikových kapitálových investic, které startupům poskytnou finanční zajištění a příležitosti přiučit se od zkušenějších.

Pomůže Trumpova daňová reforma?

Obecněji je zapotřebí, aby američtí lídři vytvořili prostředí, které povzbudí všechny druhy podnikatelského růstu a investic. Trumpova výzva k aktualizaci amerických daňových pravidel v roce 2017 by v této oblasti mohla přinést jistý užitek, za předpokladu, že nová pravidla podpoří domácí investice tím, že pobídnou firmy, aby převedly výdělky zpět ze zahraničí, a sníží daň z příjmu právnických osob, která je aktuálně nejvyšší mezi zeměmi OECD. Tyto kroky by do ekonomiky USA mohly přinést víc než bilion dolarů a současně vytvářet pracovní a ekonomické příležitosti.

Ještě dalším podstatným prvkem účinného plánu digitalizace je vzdělávání a školení. Podniky musí investovat do současných pracovních sil, jimž velkou měrou schází dovednosti nezbytné pro konkurenční soupeření v digitálním věku. Zároveň musíme proměnit svou vzdělávací soustavu, aby si mladší generace osvojila dovednosti, které bude potřebovat, aby si zajistila dobře placená digitální místa budoucnosti. Za tímto účelem musíme překonat zdůrazňování předmětů v oblasti přírodních věd, technologií, techniky a matematiky a přemýšlet o tom, jak technologií a digitalizace využít ve všech oborech.

Digitalizace by do roku 2025 mohla Spojeným státům přinést ekonomickou hodnotu ve výši 5,1 bilionu dolarů a současně podstatně snížit nezaměstnanost. USA ale nedokážou tento potenciál zužitkovat, pokud jejich lídři nebudou účinně spolupracovat napříč partajemi a se všemi odvětvími s cílem popohnat digitální agendu.

Technologie mění všechno: způsoby podnikání, pravidla kapitalismu a celé ekonomické ekosystémy – a to vše nesmírně rychle. USA se musí měnit zároveň s nimi a jednat teď s cílem udělat vše potřebné pro opětovné získání novátorského náskoku a pro úspěch v digitálním věku.


Čtěte více:

Project Syndicate: Jak investovat ve světě uzavřených hranic
29.12.2016 7:18
Investoři se, podobně jako astronomové či antropologové, opírají o myš...
Project Syndicate: Osm principů rozvojové politiky podle Stiglitze
02.01.2017 16:38
Britské hlasování o odchodu z Evropské unie a zvolení Donalda Trumpa p...
Project Syndicate: Trumpův daňový plán je nesmyslný. Kvůli plovoucímu dolaru
09.01.2017 7:04
Donald Trump je zvolen prezidentem Spojených států a republikáni ovlád...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.08.2019
22:02Wall Street držela na uzdě horší makra
18:16Výnosy jsou nízko, kupujte dividendové akcie
16:49Dolů míří akcie, dluhopisy, ropa, euro i zlato. Libře ale pomáhají politici  
16:09Bronte Capital: Nízké sazby ohrožují banky a možná i společný evropský projekt
15:38Šéf Volkswagenu se zajímá o koupi podílu v Tesle
14:24Rozhodnutí o clech na evropská auta se blíží, obchodní válka s EU by byla horší než s Čínou
14:20ECB při slábnoucím růstu preferuje balíček opatření
12:18Pimco: Pravděpodobnost recese roste, ale Fed nakonec zakročí
11:53Německé firmy signalizují po poklesu poptávky hrozící recesi
11:13Fed je nejednotný a evropská data se zlepšila. Trhy dopoledne postrádají jasný směr  
10:34Investiční tip Intel: Blýská se na lepší časy  
10:03PFNonwovens a.s. - Pololetní zpráva 2019
9:15Rozbřesk: Šéf Fedu pod nebývalou politickou palbou. Trhy čekají na Jackson Hole
8:56Investoři luští zápis Fed, evropské burzy mohou otevřít níže. Jak povýsledkový PFNonwovens?  
8:26Zápis Fedu: Centrální bankéři se rozcházeli v názorech na snížení úroků
8:18PFNonwovens nedosáhl očekávané výsledky a mírní výhled pro zisk. Pomoci má nová výrobní kapacita
6:05HBR: Korporátní „sloni“ jsou ve skutečnosti lepší než malí dravci
21.08.2019
22:00Maloobchodníci rozptylují obavy z recese
17:59Výsledky Lowe’s ukazují, že spotřeba v USA kráčí tvrdohlavě nahoru (komentář analytika)  
17:46Keynesův investiční paradox a „kdybych tak před deseti lety koupil...“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
9:30DE - PMI ve službách
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI ve službách
10:00PL - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Celk. počet žádostí o dávky v nezam.
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)
15:45USA - PMI ve službách (Markit)
16:00EMU - Index spotřebitelské důvěry
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m
17:00USA - Index Fedu v Kansas City