Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Hospodářská prosperita v digitálním věku

Project Syndicate: Hospodářská prosperita v digitálním věku

18.01.2017 7:02

Po celém světě se lidé domáhají změny. Nedávné projevy vůle voličů – především asi hlasování o brexitu ve Spojeném království a prezidentské volby ve Spojených státech – upozorňují na sílící ekonomickou nejistotu. V takovém prostředí je nezbytné, aby lídři formulovali a předložili jasnou vizi inkluzivního hospodářského růstu, která zohlední nejen daňovou a obchodní politiku, ohniska mnoha dnešních debat, ale také digitalizaci.

Digitalizace, představující potenciální ekonomickou hodnotu ve výši 19 bilionů dolarů během příští dekády, má schopnost umožnit zemím nastartovat růst HDP, tvorbu pracovních míst a inovace. Už dnes vidíme hluboký vliv, jejž digitalizace může mít na země, které ji přijmou za stěžejní motor svých hospodářských strategií.

V Indii, například, ministerský předseda Nárendra Módí uskutečňuje strategii, která zemi proměňuje v technologického tahouna a připravuje půdu pro digitální budoucnost. Ve Francii vláda investuje do rozsáhlého národního digitálního plánu, od něhož se očekává vytvoření 1,1 milionu pracovních míst během příštích 3-5 let a přínos 101 miliardy dolarů k HDP během příští dekády.

Zatímco jiné země zavádějí robustní digitální strategie, USA zaostávají. Přestože v internetovém závodění 90. let USA vedly, dnes jsou jedinou velkou vyspělou ekonomikou bez jasného plánu digitalizace. Důsledky už se začínají projevovat: podle Inovačního indexu Bloomberg za rok 2016 jsou dnes USA osmou nejvíc novátorskou zemí světa, přičemž oproti roku 2015 se propadly o dvě příčky.

Poselství je jasné: co se týče digitalizace, nikdo nemá garantované postavení a nelze mrhat časem. I v Silicon Valley na sobě musíme neustále pracovat, abychom si zachovali konkurenční schopnost. Americká ekonomika musí dělat totéž, jinak riskuje ztrátu novátorského náskoku. Jedině s jasným a účinným plánem digitalizace si USA dokážou zabezpečit zachování svého postavení globálního ekonomického lídra v digitálním věku a zároveň splnit poptávku svých občanů po růstu ekonomických příležitostí.

Zaplňování „digitální mezery“

Jsem přesvědčen, že konektivita má schopnost proměnit ekonomiky a vytvářet nové příležitosti. Právě proto nová americká digitální agenda musí napravit skutečnost, že navzdory životu v jedné z nejbohatších zemí světa třetině populace USA stále doma schází širokopásmové připojení.

Povzbuzující jsou iniciativy Smart City podporující konektivitu v Chicagu a Washingtonu. K zaplnění digitální mezery je však zapotřebí komplexnější národní digitální strategie, která bude klást důraz na investice spíš do digitální infrastruktury než jen do fyzické infrastruktury jako v minulosti. Jedině při široké dostupnosti dokážou technologie nadále naplňovat potenciál jednoho z velkých vyrovnávačů ekonomických rozdílů.

Účinný plán digitalizace USA musí podporovat také startupy. Právě mladé společnosti představují budoucnost tvorby pracovních míst – to ony jsou v USA prvořadým zdrojem nových pracovních míst – a technologických přelomů. V USA ovšem startupů ubývá. Podle výzkumu Brookings Institution se poměr startupů (počet nových společností jako procento všech firem) snížil od roku 1978 téměř o polovinu.

Abychom povzbudili novátorství a tvorbu pracovních míst, potřebujeme tento trend zvrátit a nalít do startupového motoru amerického hospodářství víc paliva. K tomu bude nezbytné, aby podniky a vláda spolupracovaly na vytvoření prostředí, které pobízí podnikatele, aby uváděli své vize do života. Stěžejní pro podporu takového ekosystému bude směs legislativy, například v oblasti daňových zvýhodnění pro mladé společnosti, a firemních/rizikových kapitálových investic, které startupům poskytnou finanční zajištění a příležitosti přiučit se od zkušenějších.

Pomůže Trumpova daňová reforma?

Obecněji je zapotřebí, aby američtí lídři vytvořili prostředí, které povzbudí všechny druhy podnikatelského růstu a investic. Trumpova výzva k aktualizaci amerických daňových pravidel v roce 2017 by v této oblasti mohla přinést jistý užitek, za předpokladu, že nová pravidla podpoří domácí investice tím, že pobídnou firmy, aby převedly výdělky zpět ze zahraničí, a sníží daň z příjmu právnických osob, která je aktuálně nejvyšší mezi zeměmi OECD. Tyto kroky by do ekonomiky USA mohly přinést víc než bilion dolarů a současně vytvářet pracovní a ekonomické příležitosti.

Ještě dalším podstatným prvkem účinného plánu digitalizace je vzdělávání a školení. Podniky musí investovat do současných pracovních sil, jimž velkou měrou schází dovednosti nezbytné pro konkurenční soupeření v digitálním věku. Zároveň musíme proměnit svou vzdělávací soustavu, aby si mladší generace osvojila dovednosti, které bude potřebovat, aby si zajistila dobře placená digitální místa budoucnosti. Za tímto účelem musíme překonat zdůrazňování předmětů v oblasti přírodních věd, technologií, techniky a matematiky a přemýšlet o tom, jak technologií a digitalizace využít ve všech oborech.

Digitalizace by do roku 2025 mohla Spojeným státům přinést ekonomickou hodnotu ve výši 5,1 bilionu dolarů a současně podstatně snížit nezaměstnanost. USA ale nedokážou tento potenciál zužitkovat, pokud jejich lídři nebudou účinně spolupracovat napříč partajemi a se všemi odvětvími s cílem popohnat digitální agendu.

Technologie mění všechno: způsoby podnikání, pravidla kapitalismu a celé ekonomické ekosystémy – a to vše nesmírně rychle. USA se musí měnit zároveň s nimi a jednat teď s cílem udělat vše potřebné pro opětovné získání novátorského náskoku a pro úspěch v digitálním věku.


Čtěte více:

Project Syndicate: Jak investovat ve světě uzavřených hranic
29.12.2016 7:18
Investoři se, podobně jako astronomové či antropologové, opírají o myš...
Project Syndicate: Osm principů rozvojové politiky podle Stiglitze
02.01.2017 16:38
Britské hlasování o odchodu z Evropské unie a zvolení Donalda Trumpa p...
Project Syndicate: Trumpův daňový plán je nesmyslný. Kvůli plovoucímu dolaru
09.01.2017 7:04
Donald Trump je zvolen prezidentem Spojených států a republikáni ovlád...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  
11:04Jakub Blaha: Amazon očekává nižší provozní zisk kvůli obavám z cel. Růst cloudu navíc zaznamenal zpomalení  
11:01Po důležitých výsledcích jsou tu přípravy na jednání USA - Čína. Trhy pokračují v růstu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data