Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Stimulace digitální měnou, konec německé černé nuly a z Moravy Řecko

Perly týdne: Stimulace digitální měnou, konec německé černé nuly a z Moravy Řecko

13.03.2020 13:49
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle kapitálových trhů by centrální banky musely přikročit k masivní stimulaci na to, aby situaci dosáhly nějakého úspěchu. Německo je posedlé fiskální zodpovědností, epidemie koronaviru může ale vše změnit a Spojené státy by mohly čelit stejné krizi spojené s koronavirem jako Itálie. To vše přináší pravidelné Perly Týdne.

Ve světě…

Stimulace digitální měnou: FTAlphaville tvrdí, že podle kapitálových trhů by centrální banky musely přikročit k masivní stimulaci na to, aby v současné situaci dosáhly nějakého úspěchu. Analytici Deutsche Bank se vyjadřují podobně a dodávají, že trhy by proto rády viděly fiskální stimulaci, ale její budoucnost je zatím v Evropě značně nejasná. Zemím na severu se totiž do ní stále nechce, i když německá kancléřka Angela Merkelová možná mění názor (viz i níže). FTAlphaville k tomu dodává, že možná se objeví ještě jiný nástroj, který by mohl být pro stimulaci použit a poukazuje na něj prý nová studie od Bank of England.

BoE se ve studii zaměřuje na digitální měny centrálních bank (CBDC). Hovoří o tom, že s těmito měnami by mohly být komplikace na poli soukromí a také by mohly ohrožovat stabilitu systému ve chvíli, kdy by se veřejnost začala masivně přesouvat k nim a stahovala by vklady z bank. Vedle toho tu je ale řada potenciálních pozitiv, včetně jednodušších plateb a to i přeshraničních, zvýšení odolnosti platebních systémů a v neposlední řadě možnosti nového druhu stimulace.

CBDC by totiž podle BoE mohly zjednodušit přenosové kanály monetární politiky a pomohly by překonat hranici, kam až mohou sazby klesnout. Na to by ale nemohla existovat alternativa v podobě držení hotovosti, protože v opačném případě by lidé při poklesu sazeb pod nulu preferovali právě hotovost. FTAlphaville se ptá, zda jsou podobné úvahy relevantní kvůli tomu, jak dlouho by trvalo zavedení nového systému. Studie prý tvrdí, že digitální měna centrální banky by mohla stát na „konvenčním centralizovaném systému“, takže by nemusela být budována úplně nová technologie.

Itálie - USA: Vox uvažuje nad tím, zda by Spojené státy mohly čelit stejné krizi spojené s koronavirem, jaké čelí Itálie. Poukazuje na to, že ještě před třemi týdny „v Itálii tento problém v podstatě neexistoval“, nyní tu je nejvyšší počet nemocných mimo Čínu a vláda zavedla nevídaná opatření, když v celé zemi vyhlásila karanténu. Jedním z důvodů pro tento extrémní krok je, že koronavir ochromil zdravotní systém a to zejména na severu. To se následně projevuje i u péče o nemocné s rakovinou, HIV, či na péči o těhotné ženy a tak dále. Lombardie je přitom jedním z nejbohatších evropských regionů.

Vox tvrdí, že není jasné, proč se virus v Itálii šířil a šíří tak rychle, teorií je několik. Některé hovoří o tom, že k šíření napomohl právě zdravotní systém, protože epidemie se šířila i díky tomu, že lékaři od počátku nevěděli, že jde o nákazu koronavirem. Jiní hovoří o možném vlivu velkého podílu starších lidí v italské populaci. Bývalý premiér Matteo Renzi pak poukazoval na to, že virus se šířil po deset dní bez toho, aby vláda reagovala a takovému prodlení by se měly ostatní země vyhnout.

Podle Voxu je testování na koronavirus v USA doposud pomalé a neodborné. Biolog Trevor Bedford například tvrdí, že v Seattlu probíhá nedetekovaný přenos u lidí, kteří si nejsou vědomi toho, že jsou nakaženi. Vox píše, že k osmému březnu bylo v USA testováno 1 700 lidí, zatímco v Itálii 50 000 a ve Velké Británii 23 000. O doposud nezaznamenaných a nesledovaných přenosech v USA hovoří i  Lawrence Gostin z O’Neill Institute for National and Global Health Law na Georgetown University. Podle některých názorů pak italská zkušenost nemusí být ničím výjimečným a je spíše ukázkou toho, co čeká další evropské země a USA. Vox k tomu dodává, že v Itálii připadají na tisíc lidí 4 lékaři, v USA 2,6. V Itálii je na 1000 obyvatel k dispozici 3,2 lůžek, v USA 2,8.

V Číně podle Voxu došlo k utlumení epidemie díky intenzivní snaze o sledování ohnisek nákazy a jejího šíření. Testy na virus jsou poskytovány zdarma a v některých případech jsou nabízeny lidem doma. V neposlední řadě pak Čína upravila systém předpisu a dodávek léků tak, aby bylo omezeno šíření nákazy a vzájemný kontakt lidí. Něco podobného je zatím v USA prý jen fikcí.

Konec černé nuly: Jamie Powell z FTAlphaville se domnívá, že „Německo je posedlé fiskální zodpovědností“, což se projevuje na politice „černé nuly“. Němci toto rozpočtové pravidlo zbožňují natolik, že na ministerstvu financí lze spatřit sochu černé nuly a když s funkce ministra odcházel Wolfgang Schäuble, zaměstnanci ministerstva vytvořili ze svých těl obraz tohoto pravidla. Někteří ekonomové ale tuto politiku nechápou a poukazují již řadu let na to, že Německo by v prostředí nízkých sazeb mělo spíše investovat do své zastaralé infrastruktury.

Podle Powella se minulý rok dokonce objevily náznaky změn, protože růst německé ekonomiky začal znatelně chladnout kvůli Trumpově obchodní válce. Nakonec z toho nic nebylo, ale epidemie koronaviru může vše změnit. Ministr financí Olaf Scholz již před časem ohlásil konec takzvané dluhové brzdy. A podle Powella by Německo mohlo upustit politiku černé nuly i kvůli tlaku šéfky ECB Christine Lagardeové. Ta volá po agresivních krocích, které by eliminovaly ekonomické dopady současné epidemie. „Pohroma biblických proporcí je nakonec tím, co ukončí tuto kalvinistickou doktrínu“, míní Powell.

Dezinfekční zneužívání: BuzzfeedNews si všímá toho, že na sociálních sítích je intenzivně kritizována saúdskoarabská společnost Aramco, která nedávno vstoupila na burzu. Kritiku spustily fotografie „migranta, který byl donucen obléci se jako přístroj na dezinfekci“ a poskytovat jí u vstupu do ředitelství firmy. Uživatelé na Twitteru to hodnotili s tím, že jde o další ukázku toho, jak jsou v Saúdské Arábii zneužíváni zaměstnanci z cizích zemí.

Ženy v nevýhodě: Eurostat tento týden porovnává mezeru mezi odměnami mužů a žen v jednotlivých zemích EU. Podle následujícího grafu jsou na tom ženy ve srovnání s muži nejhůře v Estonsku, protože jejích mzdy tu jsou o téměř 23 % nižší, než u mužů. O více jak pětinu jsou odměny žen nižší v Německu a podobná je situace i u nás. Průměr mzdové mezery v celé EU dosahuje necelých 15 % a nejnižší je rozdíl mezi odměnami žen a mužů v Rumunsku, kde by měl dosahovat pouhá 3 %:

001

a u nás doma...

Český elektromobil: Centrum.cz píše tento týden o tom, že „Luka EV je auto české výroby vyráběné automobilkou MW Motors, která byla založena na podzim roku 2017 a jejím majitelem je Maurice Ward. Ir, který se v 90. letech přestěhoval do Česka“. Tato firma podle portálu postavila už několik prototypů, v posledních měsících „ladila použitou techniku a řešila homologaci, nyní už se vůz blíží finální podobě. Prodávat se začne ve druhé polovině tohoto roku“.

Kolik aut chce firma prodávat, prý bude záviset na poptávce, ale už nyní podle ohlasu věří, že by mohlo vznikat zhruba tisíc aut ročně. „Firma MW Motors poskytla jeden exemplář německému výrobci motorů Wankel s tím, aby do něj namontoval svůj rotační motor jako generátor elektřiny. Tento motor umí spalovat nejen benzin nebo diesel, ale také vodík“, píše centrum.cz. Motivem této spolupráce je, aby obě společnosti zjistili, zda technologie funguje. A „podobnou technologii už má dostat elektromobil od Mazdy“.

Na Moravě Řecko: Novinky.cz píší tento týden o tom, že „zemědělci kvůli klimatu mění své postupy“. Dlouhodobé výzkumy počasí a klimatu totiž „ukazují, že během následujících desetiletí lze očekávat významné změny. Přinejmenším část území ČR je na cestě k jiné klimatické kondici než doposud. Pro zemědělce to znamená přehodnotit některé zavedené postupy“.

Mezinárodní výzkumný program Stargate například ukazuje, že na jižní Moravě za posledních 34 let stoupla průměrná roční teplota o 1,52 stupně, zatímco průměrné roční srážky se naopak snížily o 41,06 mm. Doba slunečního svitu se v průměrné hodnotě zvýšila o 271,8 hodiny za rok. „Odborníky to vede k hypotézám, že zanedlouho bude přinejmenším ve jmenované oblasti charakter podnebí blízký tomu, jak jej známe z Řecka, Chorvatska nebo z Itálie“, píše portál.

Portál v této souvislosti zmiňuje pásové střídání plodin – „podstatou je střídání ozimých a jarních plodin, případně meziplodin, v pásech o šířce 20 až 40 metrů. Jsou sety tak, aby jejich směr co nejlépe kopíroval vrstevnici. Střídání plodin v pásech zajišťuje rovnoměrnou ochranu pozemku před vlivy eroze, a to po celý rok. Takový způsob ve srovnání s hospodařením po spádnici zlepšuje zadržování vody ve svahu dvakrát až čtyřikrát. Zabrání se tak i erozi půdy“.

 

Čtěte více:

Virem ochromená Itálie vyčlení na podporu ekonomiky 25 miliard eur
11.03.2020 13:30
Itálie kvůli šíření nového koronaviru vyčlení na pomoc ekonomice 25 mi...
Británie kvůli koronaviru podpoří ekonomiku 30 miliardami liber
11.03.2020 15:48
Britský ministr financí Rishi Sunak dnes při představení návrh rozpočt...
Kolaps aliance OPEC+. Nastává čas nižších cen ropy (komentář analytika)
11.03.2020 16:51
Páteční kolaps jednání členských států aliance OPEC+ ve Vídni otřásl g...
Trump zakázal cestování z Evropy do USA
12.03.2020 8:14
Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek ohlásil 30denní zákaz...
Austrálie kvůli koronaviru povzbudí ekonomiku finanční injekcí
12.03.2020 9:47
Austrálie kvůli šíření nového koronaviru povzbudí ekonomiku částkou 17...
Prodej aut v Číně v únoru klesl o rekordních 79 procent
12.03.2020 10:19
Prodej automobilů v Číně se v únoru meziročně propadl o 79 procent na ...
Rekordní býk visí na háku. Co teď?
12.03.2020 16:34
Rekordně dlouhý býčí trh na Wall Street je prakticky historií. Hlavní ...
Jan Bureš: ECB ponechává sazby beze změny, zvětšuje objem QE
12.03.2020 15:32
Evropská centrální banka se rozhodla na epidemii koronaviru zareagovat...
Handelsblatt: Z koronaviru těží německý maloobchod
12.03.2020 16:13
Z paniky kolem epidemie nového koronaviru má teď v Německu prospěch ze...
Španělsko a Itálie dnes zakazují short-selling. Jižní Korea až na půl roku
13.03.2020 10:31
Po brutálním čtvrtku na trzích zakázaly během pátku italské a španělsk...

Váš názor
  • Co je teď úkolem státu?
    13.03.2020 14:12

    Stát (fiskální aparát a centrální banka) mají teď za úkol: - překlenout časový rozdíl v nákladech a tržbách - firmy se zbrzdily, budou se rozbíhat a potrvá, než utrží za své dodávky peníze, - zmírnit sociální dopad zanikajících podniků polštářem a - udržet v chodu bankovnictví. To nemá nic společného s černou nulou. Proč by mělo německo investovat na úkor příštích generácí? Státy, které to dělají soustavně, jasně ukazují,, že to není žádné řešení!
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
25.05.2022
17:48Korigující akcie, inflace a pravidlo dvaceti
17:29Akcie odpoledne navyšují zisky, nové zprávy zatím bez velkého ohlasu  
16:37Akciové bezvětří před zápisem FEDu  
16:15ČD Cargo, a.s. - Změny ve složení Představenstva společnosti ČD Cargo, a.s.
15:23Rusko vítězí v potravinové krizi, kterou pomohlo vytvořit
13:42ECB: Na dluh financovaný realitní trh v Evropě začne ochládat
13:15Vyšší úrokové sazby v eurozóně? Frontová linie v ECB se dramaticky mění
12:41Inflace, úrokové sazby, investiční tipy. Příhlašte se na setkání s analytikem a makléřem v úterý 31.5. v Olomouci
11:14Marks & Spencer po 17 letech opouští Rusko a varuje před dopady inflace
11:08Akcie nejeví sílu se zvedat, dluhopisy jsou připravené k dalšímu růstu  
11:01TOMA, a.s.: Oznámení o konání valné hromady společnosti TOMA, a.s. dne 24.6.2022
10:42Rusko se dále blíží platební neschopnosti. USA mu neprodloužily výjimku umožňující splátky dluhopisů
9:49Stellantis a Samsung společně vybudují továrnu na baterie v USA
9:29Total kupuje podíl v Clearway Energy a expanduje na trhu obnovitelných energií v USA
9:09Rozbřesk: Problémy, které se v metaverzu opravdu neřeší
8:46Německá ekonomika se v prvním čtvrtletí vrátila k růstu, přidala 0,2 %
8:45Rusko je o krok blíže k neschopnosti splácet, tabák schválil dividendu a futures rostou  
8:32Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok hrubou dividendu 1310 korun
6:02Wall Street zase nakupuje dluhopisy. Sází na to, že to nejhorší už skončilo
24.05.2022
22:07Dow Jones Industrial Average vítězem, Pfizer +1,08 %  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Marks & Spencer Group PLC (12/21 Q3, Bef-mkt)
Snowflake Inc (04/22 Q1, Aft-mkt)
Splunk Inc (04/22 Q1, Aft-mkt)
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
20:00USA - Zápis z jednání FOMC
22:20NVIDIA Corp (04/22 Q1)