Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Franklin Templeton: Tři důvody, proč investovat do technologií

Franklin Templeton: Tři důvody, proč investovat do technologií

23.07.2020 5:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Pandemie Covid-19 si vynutila významné změny v chování po celém světě, včetně toho, jak pracujeme, nakupujeme a vstupujeme do kontaktu s ostatními. Domníváme se, že tyto změny urychlují stávající dynamiku, přičemž na předních místech je digitalizace byznysu a spotřebního chování. I když vyhlídky pro krátkodobou poptávku jsou ve všech sektorech – včetně technologií – nejisté, domníváme, se, že firmy v popředí této digitální transformace budou lídry jak během, tak po skončení pandemie. Globální akciové trhy si v únoru a březnu prošly smrští. Během šesti dnů bylo podle S&P Dow Jones Indices umazáno 6 bilionů USD, zatímco digitální platformy jako Zoom vzkvétaly. Proč by měli investoři uvažovat o technologickém sektoru?

Za prvé, současný trend digitální transformace nabízí podle našeho názoru velkou investiční příležitost jak uvnitř, tak vně tradičního technologického sektoru. Firmy jako Facebook, Uber, Airbnb a Alibaba jsou příklady firem, které využili technologie k přeměně svých sektorů, včetně inzerce, dopravy, obchodu a cestování, buď vytlačením jiných firem, nebo vytvořením nových trhů. Tento trend se vyvíjel roky, epidemie Covid-19 ale podle nás jeho tempo zrychluje. Řada firem se musela rychle přizpůsobit karanténním opatřením a digitálně se transformovat, aby si udržely svou uživatelskou základnu. Na příklad původem americký nadnárodní řetězec Walmart během pandemie urychlil digitální transformaci a následkem toho zaregistroval významný nárůst poptávky po svém online byznysu.

Kromě toho se domníváme, že svět si nyní osvojil novou sadu digitálních dovedností a řada z těchto změn zůstane ještě dlouho poté, co Covid-19 ustoupí, ačkoli my se tou dobou již budeme vracit k určité formě normálního života. Všechny podniky budou následkem toho muset investovat do technologií ještě více i v postpandemickém světě a ty, které tak neučiní, mohou nahlodat mrštnější subjekty srozumění s technologiemi.

Za druhé se domníváme, že investiční sektoru si kvůli rychlejšímu tempu digitizace podržuje určité přitažlivé investiční znaky. Během posledních tří let byly technologie jedním z nejrychleji rostoucích odvětví, a to v globálním měřítku. I před nejnovějším urychlením během pandemie pocházelo sedm z deseti nejhodnotnějších firem světa z technologického sektoru. V indexu S&P 500 jsou technologie druhý nejziskovější sektor a také jeden ze tří sektorů v tomto indexu, který je aktuálně pozitivní z hlediska čisté hotovostní pozice. Relativně k růstovému potenciálu zůstávají valuace technologického sektoru (poměr cen k akcii) podle našeho hodnocení rozumné a výrazně pod vrcholem éry internetové dotcom bubliny. Prémie, kterou investoři platí, je nominální a podle nás oprávněná vzhledem k síle vysoce kvalitního byznysu v tomto sektoru příležitostí k dlouhodobému růstu.

technologie akcie nejhodnotnější

Za třetí, vynořují se určité vzrušující a stále různorodější příležitosti. Technologická témata, která v brzké budoucnosti pravděpodobně zaznamenají určitou tažnou sílu, jsou umělá inteligence a strojové učení, cloud computing, datová analytika, spolupráce a technologické postupy, kybernetická bezpečnost, software jako služba (Saas), e-commerce, fintech a digitální platby, online reklama a komunikace 5G. Mnoho z nich kvůli požadavkům na sociální distancování během pandemie Covid-19 úspěšně proniklo do našich každodenních životů. Prudký nárůst poptávky zaznamenaly především společnosti z kategorie e-commerce. Ty, které se nacházejí na internetu i v kamenných obchodech, se soustředí na internetové platformy a redukují fyzické prostory. Větší podíl práce z domova podnítilo potřebu jednak nástrojů pro internetovou spolupráci, tak pro zabezpečení na internetu. Různorodost těchto subsektorů a jejich pokračující pronikání od našich každodenních životů zde budou ještě dlouho poté, co krize ustoupí, což by následkem mohlo být silný argument, proč o nich uvažovat jako o jádrovém prvku investičních portfolií.

Ze všech těchto důvodů by rotace do technologických titulů nebo alespoň do firem, které aktivně investují do své digitální budoucnosti, mohla být pro investory dlouhodobě prospěšná. Při dosavadním hodnocení Covid-19 zapůsobily technologie jako protilátka na mnoho problémů, které tato krize vytvořila. Sociální platformy pomohly lidem zůstat v propojení. Telekomunikační technologie umožnila firmám fungovat a pracovníkům dále produkovat statky. Internetové fitness platformy pomohly lidem cvičit a teleporadenství umožnilo, že pacienti mohli čerpat základní zdravotnické služby. Cloud computing, jehož tržní hodnota je minimálně tři biliony USD, je základem všech těchto digitálních zkušeností a technologickým firmám umožnil rozšířit svoje řešení rychle do celého světa.

Z nejhoršího venku ještě nejsme a skutečnou normalizaci pravděpodobně neuvidíme, dokud nebude vakcína snadno k dispozici. Pandemie Covid-19 ale ukázala, že technologie mění náš svět rychleji, než mnozí předpokládali. Narodila se nova digitální realita a růst digitálních technologií, nástrojů a služeb bude v nadcházejících několika letech ještě větší. Vzhledem k této dynamice by měl technologický sektor vypadat atraktivně pro investory s mnohaletým časovým horizontem.

Autorem je Jonathan Curtis, viceprezident, správce portfolio a analytic z Franklin Equity Group. Je hlavním portfolio manažerem pro Franklin Technology Fund.

 
 

Čtěte více:

Víkendář: Přehnaná hodnotová lekce pro investory
05.07.2020 9:36
Jednou z nejznámějších knih o investování je Security Analysis, kterou...
Nejlépe performující ETF roku
06.07.2020 15:11
Uprostřed nejhorší pandemie za posledních 100 let a s ní spojeného eko...
Momentum na Nasdaq začíná připomínat dot-com bublinu
06.07.2020 8:03
Jedna věc je, aby se akcie prudce odrazila poté, co za měsíc ztratila ...
Bloomberg: Microsoft, Shopify, Zoom. Které aplikace půjdou více na dračku?
08.07.2020 5:44
Digitální tržiště a aplikace na produktivitu zaměstnanců si mohou udrž...
Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G
14.07.2020 14:45
Vláda premiéra Borise Johnsona zakázala mobilním operátorům v Británii...
Expertka na technologie: Neprotestujte proti jejich vysokým valuacím
21.07.2020 11:10
Pandemie poškodila ekonomiku, ale u technologických akcií se spíše zdá...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.09.2020
22:01Wall Street opět pod tlakem prodejců. Tesla -10 %  
17:20Summary: Nike podává skvělý kvartální výkon, Tesla Battery day a vakcína J&J
16:56Kterým směrem vlastně působí akciová gravitace?
16:40Restaurace do 22:00, venkovní akce nejvýše do 2000 diváků. Prymula vyhlásil další opatření
16:38Wall Street evropské nadšení nesdílí, dolar drží zisky  
15:38Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, díky koruně a inflaci není pod takovým tlakem jako ECB
15:29ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce
15:23Ján Hladký: Tesla a její Battery day  
14:52AMISTA investiční společnost, a.s.: CENTRAL GROUP uzavřený investiční fond II. a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
14:41Jan Bureš: V září se prohloubila propast mezi službami a průmyslem?
14:36ČNB podle očekávání úrokové sazby nezměnila
13:56Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur
13:32Bloomberg: JPMorgan se stává jednou z největších bank...v Německu
13:27Traton bude s firmou TuSimple vyvíjet samořízené nákladní vozy
12:57Komentář analytika: Nike překonává odhady díky digitálním prodejům  
11:26Vzděláním k vyšším příjmům? Ne tak rychle...
11:19Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
10:38Euro z růstu akcií zatím nic nevytěžilo, koruna před ČNB vyčkává  
10:29Nike (+15 %) zvýšil zisk díky online prodejům
9:54ČEZ sníží cenu elektřiny pro domácnosti v průměru o devět procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cintas Corp (08/20 Q1, Bef-mkt)
General Mills Inc (08/20 Q1, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba