Americký ropný obr Mobil byl součástí nejstaršího americké akciového indexu Dow Jones Industrial Average od roku 1928, jeho éra coby nejstaršího člena vybrané skupiny se ale nyní chýlí ke konci.
V pondělí ohlásil správce indexu největší přetřes 30ti-hlavého indexu za posledních 7 let, mimo Exxonu se loučí také farmaceutická firmy a zbrojař Technologies, nahrazeni budou firmami , a .
Vyškrtnutí Exxonu je „symbolem doby,“ kdy je oslabování společnosti - a energetického sektoru obecně - zvýrazněno silou technologických jmen, řekla ke změnám firma . Energetika nyní představuje pouze 2,5 % indexu S&P 500, ještě před pěti lety přitom tvořila 6,8 % a před deseti dokonce 10,9 %. Podíl technologického sektoru naopak vyskočil z 18,5 % v roce 2010 na současných více než 28 %.
Záminku pro reorganizaci zavdalo rozhodnutí Applu provést akciový split 4 ku 1, který by pro Dow Jones znamenal výrazný pokles expozice na stále rostoucí technologie. „Jednoduše, , sám o sobě, srazil navážení technologií v Dow Jones z 27,6 % na 20,3 %. To je významný pokles,“ říká Howard Silverblatt, seniorní indexový analytik správce indexů S&P Dow Jones Indeces. „Přidáním Salesforce jsme se vrátili na 23,1% podíl technologií v Dow Jones,“ dodal analytik.
V indexu Dow Jones , zformovaném před 124 lety, je zastoupení jednotlivých titulů naváženo pomocí ceny jejich akcií, společnostem s dražšími akciemi je tedy přiděleno vyšší zastoupení v indexu. Index S&P 500 je, naproti tomu, založen na tržní valuaci titulů. Postupem času S&P 500 svým významem Dow Jones předběhl díky navážení lépe reflektujícímu americký trh a ekonomiku a většímu počtu zastoupených titulů.

Jennifer Rowland, analytička firmy Edward Jones, vyzdvihuje, že každý z hned pěti největších technologických titulů – , , , Alphabet a – je větší, než celý americký energetický sektor. Analytička to považuje za „symbolizující, jak hluboko se energetika za posledních několik let propadla.“ Dow Jones před aktualizací zahrnoval mimo Exxonu také , energetika tak byla příliš zastoupena. Po vyškrtnutí Exxonu tak sektor nadále zastupuje především a částečně také Dow Inc, jeho aktivity ale převážně spadají do chemického odvětví.
„Při odstranění Exxonu z DJIA se správce jasně chová reaktivně a zvýrazňuje extrémně negativní investorský sentiment vážící k čemukoli spojeného s ropou nebo zemním plynem,“ říká analytik Pavel Molchanov z firmy . „Je to kombinace koronavirem očividně těžce postižených cen ropy, ale také obav z možného blížícího se vrcholu poptávky po ropě a ekologických námitek proti fosilním palivům obecně,“ dodává analytik. nicméně na sektor nahlíží optimisticky a předpovídá ozdravení během roku 2021.
Vyřazení Mobil je i tak významnou bodem historie akciových trhů. Ještě v roce 2013 vládl těžař indexu S&P 500 a trhům obecně coby nejhodnotnější veřejně obchodovaná americká společnost. Vrcholné valuace nad 500 miliardami dolarů ale firma dosáhla již v roce 2007 a od té doby z této mety pomalu ustupovala. Za posledních 5 let akcie Exxonu ztratily okolo 40% své hodnoty a valuace ropného obra se scvrkla na 178,5 mld. USD. Salesforce, která těžaře v indexu Dow Jones střídá, si naopak za posledních 5 let připisuje 220% růst a její aktuální kapitalizace dosahuje 187 mld. USD.
Zdroj: CNBC, CNN