Americká centrální banka dnes podle očekávání doručila zvýšení základní úrokové sazby o půl procentního bodu. Fed kromě toho oznámil začátek vyfukování svojí rozvahy, která kvůli nouzovým koronavirovým programům nabobtnala na zhruba devět bilionů dolarů. K tomuto kroku přistoupí američtí centrální bankéři v červnu na počátečním objemu 47,5 miliardy dolarů. Během tří měsíců navýší osekávání svého portfolia hypotečních cenných papírů a dluhopisů až na maximálních 95 miliard dolarů měsíčně.
Americká centrální banka se tak snaží ukočírovat inflaci, která je nejhorší za čtyři desítky let. Investoři očekávají jenom v tomto roce "hiky" o celkem 240 bodů.
Bilance Fedu a výnosy amerického desetiletého státního dluhopisu:

O dnešním zvýšení o půl bodu rozhodl měnový výbor FOMC jednomyslně. Preferovaným krokem je přitom zvyšování o čtvrt procentního bodu, po kterém američtí centrální bankéři sáhli už letos v březnu. 50bodové zvýšení je prvním takovým po 22 letech. Další podobná zvýšení přitom mohou následovat.
"Výbor je velice pozorný k inflačním rizikům," uvedl Fed v prohlášení. Navzdory poklesu hrubého domácího produktu v prvních třech měsících roku zůstávají výdaje domácností a fixní investice firem vysoké. Inflace pak zůstává zvýšená a kvůli válce na Ukrajině a novým koronavirovým omezením v Číně zřejmě zůstanou inflační tlaky vysoké, uvedl Fed.
Narůstající jestřábí rétorika Fedu vyvolala nehezký výprodej na trzích s akciemi a dluhopisy a snížení rozvahy by z trhu stáhlo další likviditu. Trhy tedy zajímá, co bude dál, a předseda Fedu Jerome Powell se na navazující tiskové konferenci nevyhne otázkám, zda růst sazeb i vyfukování bilance mohou ještě zrychlit, míní šéf analytiků Patria Finance Tomáš Vlk.
#Fed dnes zrychlí utahování, #trhy však zajímá, co bude pak - https://t.co/0xPpABs27a pic.twitter.com/YomYQ8QDIZ
"Inflace je příliš vysoká a my vnímáme strasti, které působí, a jednáme rychlem abychom ji dostali zpět," řekl později Powell reportérům. V měnovém výboru podle něj zavládl "obecný dojem, že zvyšování o dodatečných 50 bodů by na měla být na stole i na několika příštích zasedáních".
Centrální banka se chce vyhnout tomu, aby přehnaně překotným (co do amplitudy i rychlosti) utahováním sazeb nepřidusila pracovní trh a ekonomiku jako celek.
Americká nezaměstnanost se teprve nedávno vrátila na hodnoty z období před příchodem Covidu. Inflace se ale pohybuje na trojnásobku dvouprocentního cíle Fedu. V březnu stoupla dokonce na 8,5 procenta, což byla nejvyšší úroveň od prosince 1981. Šestý měsíc po sobě ceny rostly tempem nad šest procent. Cílem tedy má být zvedat výpůjční náklady jenom tak vysoko a tak rychle, aby Američané omezili utrácení a firmy v reakci na to omezily nábory nových zaměstnanců.
Americké akcie po dnešním rozhodnutí zůstaly výše. Trhy teď zpracovávají doprovodný text Fedu, který podle všeho zchladil šance na případné zvýšení sazby o obřích 75 bodů během následujících měsíců.
Zdroje: Bloomberg, ČTK, Patria.cz, Reuters