Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Turbulence na finančních trzích - prázdniny plné překvapení

Turbulence na finančních trzích - prázdniny plné překvapení

13.08.2007 15:58

V poslední době jsme zažili na finančních trzích turbulence, nad kterými investoři jen kroutili hlavou. Vývoj burzovních indexů připomínal jízdu na horské dráze a nikdo nedokázal přesně odhadnout, co se bude dít dál. A nedokáže to dodnes. Prošli jsme si právě první fází velké korekce, která nám bude ještě dlouho působit třeštění hlavy, nebo se trhy z posledních událostí rychle otřepou a zamíří opět vzhůru nad svá červencová maxima? Ať tak či onak, není jistě na škodu připomenout si události a názory, které nás v průběhu posledních divokých týdnů provázely.

Již v horkých červencových dnech, kdy se finanční trhy předháněly v jízdě na nová maxima, se začalo spekulovat o tom, jak dlouho toto období růstu může ještě pokračovat. Na našich stránkách jsme Vám přinesli názory, které na možnost blížícího se propadu upozorňovaly. Například článek pod názvem Přijde koncem léta korekce? přinášel názory analytiků a varování, že pád dvou hedžových fondů společnosti Bear Stearns je jen špička ledovce, kterou budou následovat další problémy, které by mohly ohrozit současný růst akciových trhů. Před korekcí varoval také švýcarský analytik a manažer Marc Faber (Marc Faber: Korekce zasáhne všechny trhy, radím vše prodat), který poukazoval na bezprecedentní růst napříč všemi světovými trhy, který nemůže dopadnout dobře. 

Názory z opačného pólu pak reprezentoval článek o americkém investoru Kenu Fisherovi, který naopak v nejbližší době žádnou korekci nečekal (Růst cen akcií bude ještě pokračovat, říká jeden z nejbohatších investorů Ken Fisher). Svou troškou do mlýna přispěly i různé teorie jako například ta, která tvrdí, že se letošní situace na chlup podobá té, která pravidelně každých 10 let přináší na Wall Street prudký propad, a ten je tedy v letošním "roce sedmičky" nevyhnutelný (viz Osudný "rok sedmičky" - Blíží se propad na Wall Street?).

26. července se zdálo, že došlo na slova pesimistů: dostavil se prudký propad, který oběhl celý svět (viz např. komentář „Zeď “padla... panika na Wall Street, hodnota společností z S&P 500 klesla o 300 mld. USD, ČTK: Burza v New Yorku začala speciálním programem brzdit pád akcií). V této souvislosti jsme si po prvním týdnu celosvětové korekce mohli též připomenout poslední velkou korekci, která trhy zasáhla v loňském létě a porovnat ji s aktuálním děním (viz článek Poslední velká korekce přišla v loňském létě. Máme ji tu znovu?). Je to již krize, nebo jen přehnaná reakce? začali se ptát investoři po celém světě. Analytici Banc of America, Citibank a Strategas Research Partners zodpověděli tuto otázku svým klientům doporučením nakupovat americké akcie, dokud jsou levné (Analytici: Propad amerických akcií je příležitostí k nákupu).

Hlavním zdrojem obav investorů, který posílal trhy do hlubokých mínusů byl přitom americký hypotéční trh a obavy, že obtížnější poskytování úvěrů by mohlo ochromit nové fúze a akvizice, které byly letos hlavním hnacím motorem akciových trhů. Nemalé zděšení proto způsobila informace, že problémy s hypotékami poskytovanými rizikovější klientele se přenáší i na evropský kontinent, když se do potíží dostala německá banka IKB (viz ČTK: Krize hypoték v USA si vybrala první oběť v Německu). Mezitím se krize šířila i v USA a každá další negativní zpráva (viz ČTK: Další oběť hypotéční krize se jmenuje American Home Mortgage) přinesla celosvětovou reakci v podobě pádu kurzů akcií. Období opatrného a nervózního růstu se střídá s fázemi prudkých propadů. Jak zákeřná je hypotéční horečka? Na to si málokdo troufá odpovědět. Jisté však je, že problémy v sektoru rizikových hypoték, který tvoří jen zanedbatelnou část americké ekonomiky, se šíří jako nákaza tak, jak jen málokdo zpočátku mohl tušit (Bernanke se mýlil: Hypotéční nákaza se šíří).

Situaci na úvěrových trzích se v minulém týdnu pokusily uklidnit hlavní světové centrální banky, které začaly do bankovního systému pumpovat finanční prostředky  v podobě levných úvěrů bankám, aby podpořili slábnoucí likviditu (ČTK: ECB a další instituce zasáhly proti panice na peněžním trhu, ČTK: Fed poskytne bankám finance, aby zklidnil finanční trhy).

Zajímavou výjimkou je čínský trh, který až na malé výjimky pokračuje ve svém překonávání historických maxim navzdory celosvětové negativní náladě. Čínští investoři sázejí spíše na růst akcií díky silnému růstu domácí ekonomiky, který v minulém čtvrtletí dosáhl téměř 12 %.

Zvažovat již se ale začíná i možný dopad celosvětového propadu akcií na ekonomiku. Hypotéční krize se již dotkla měnových kursů - viz článek Nová oběť hypoték v USA - euro, někteří pozorovatelé si již začínají dělat starost o makroekonomické fundamenty, viz napr. článek Guvernér Kranjec: Krize hypoték v USA může ohrozit spotřebu v eurozóně.

A jak je na tom Česká republika? Trh s hypotékami zatím ohrožen nebyl a analytici ani žádné výrazné problémy neočekávají (Analytici: Majitelé akcií doplácejí na více rizikové investiceČTK: Český hypotéční trh se může poučit z americké hypotéční krize. Analytici Patrie nepředpokládají, že by problémy na americkém hypotéčním trhu podstatným způsobem ovlivnily finanční tituly Erste Bank a Komerční banku - viz článek Patria Research: Jsou finanční tituly dobrou investicí?

Určité uklidnění investorům přinesl v noci na sobotu Mezinárodní měnový fond, když uvedl, že současná krize finančních trhů je zvládnutelná. Fundamentální faktory podle MMF ve světě stále podporují silný hospodářský růst, přestože akciové trhy na konci minulého týdne klesaly (více ZDE). Minulý týden také ratingová agentura S&P přišla se zprávou, že problémy amerického hypotéčního trhu nebudou mít velký dopad na ratingy evropských bank (více ZDE). Nervozita na trhu však stále přetrvává, jakákoli negativní zpráva týkající se hypotéčního trhu může spustit další výprodeje. Na druhou stranu dobrý stav světové ekonomiky i příznivé pololetní výsledky většiny světových firem podporují optimističtější scénáře, a tak je těžké odhadnout, jak dlouho tato jízda na horské dráze potrvá (viz článek Akciové trhy - Jízda na horské dráze ještě možná nekončí).


Váš názor
  • ČEZ
    13.08.2007 16:09

    Když se podívám, jak před koncem burzovní seance modelují market makeři cenu ČEZu pro příští den, jak vlastně spolu ten trh s akciemi ČEZu mrzačí (a stát prodává denně za cca 10 mio svého podílu), a jak ten kus státního podílu každý den odteče do ČEZu (ČEZ za 3 měsíce nakoupil cca 30% z plánovaného objemu akcií), tak se nedivím, že pád amerických hypo nemá vliv na cenu ČEZu.
    • Re: ČEZ
      13.08.2007 20:21

      Peknej clanek, chvalim
      StockBroker
Aktuální komentáře
23.04.2024
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů