Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Španělská tragédie a problém eura

Krugman: Španělská tragédie a problém eura

11.2.2010 7:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Paul Krugman věnoval několik posledních sloupků, které píše pro New York Times, situaci v Evropě a zejména ve Španělsku. Považuje za důležité si uvědomit, že krize v této zemi ze skupiny PIIGS (Portugalsko, Irsko, Itálie, Řecko a Španělsko) nemá vůbec co dělat s fiskální nezodpovědností. Na počátku krize měla tato země rozpočtový přebytek a její zadlužení relativně k HDP bylo nízké, jak ukazuje následující graf:

Krugman

Co se stalo poté? Španělsko je ukázkovou lekcí na téma problému monetární unie bez integrace fiskální politiky a trhu práce. Zaprvé, v této zemi došlo díky bublině na trhu s nemovitostmi k velkému boomu, který byl do značné míry financován kapitálem z Německa. Tento boom vytlačil vzhůru platy, což po splasknutí bubliny učinilo pracovní sílu příliš drahou ve srovnání s Francií a Německem. Nastal prudký růst nezaměstnanosti. A zvýšil se rozpočtový deficit, zejména vlivem klesajících příjmů, ale i kvůli snahám omezit nezaměstnanost.

Kdyby Španělsko mělo vlastní měnu, nastal by vhodný moment na devalvaci. Tu ovšem nemá. Kdyby se na druhou stranu nacházelo ve stejné pozici jako Florida, jeho problémy by nebyly tak výrazné, protože rozpočtový deficit by nebyl tak velký díky tomu, že platby sociálního pojištění by přicházely z Bruselu. A nezaměstnanost by tlumila migrace lidí do regionů s lepším výhledem (a platy by díky tomuto pohybu pracovní síly tolik nevzrostly).
Závěrem je, že to, co se děje ve Španělsku, nemá co do činění s rozhazovačnou vládou, ale odráží to vnitřní problém eura, který nyní více než jindy vypadá jako příliš velká monetární unie.

(Zdroj: NYT)


Váš názor
 • To je ten důvod
  11.2.2010 8:41

  proč se obávám přijetí Eura v ČR.
  Míša
  • Re: To je ten důvod
   11.2.2010 10:05

   No já bych to tak čenobíle neviděl. Je pravdou, že Eurozona je v migraci za prací asi méně flexibilní než Amerika (asi díky jazykům), ale z Krugmanova komentáře vidím spíš obavy z EUR které to USD docela nandává a pomalu se stává stabilní záložní světovou měnou se všemi výhodami a nevýhodami z toho plynoucími.Tyto výhody a nevýhody lidé v US už asi znají, ale kdo byl v Americe a viděl rozdíly mezi státy jako Iowa- farmáři a New York tak by mohl oponovat. že US je jako měnová zóna koherentní ještě méně a nikoho nenapadá si zavést Kalifornské "peso" (tam by to fakt potřebovali) či kentuský "bourbons"..či jeden "wall street".Prostě je to globální hra a sebevražedných devalvací v rámci Evr.unie, kdy se všichni v sebezničujících bojích perou se sousedy -devalvací- tzn. tisknutím papírků a umělým zmenšováním hodnoty aktiv a neřeší strukturální či efektivní systémové změny protože nevidí za louži jak se ostatní chechtají či jak si číňané chrochtají z tohoto oslabování Evropy pro boj se svým sousedem na téže lodi. Jak někdo píše dále, je to spíše o pružnosti reakce a migraci za prací. Souhlasím, že košile by mohli mít všichni jiné, ale třeba ústřední topení v paneláku asi bude lepší než kdyby si každý v bytečku topil po svém... Jinak Krugmanovi bych dal otázečku proč nemá Kalifornie své Peso, asi se by jim fakt hodilo!! Takže to zkuste vidět i z většího odstupu, protože "od koho to houká od toho to fouká" a zrovha US se asi fakt bude starat o to aby EUR prosperovalo ....dost naivity a občas sledujte nejen co se říká, ale asi i proč a kdo! TOM.
   TOM
  • Re: To je ten důvod
   11.2.2010 8:54

   a ted to vysvetli politikuuum! jejichz ukolem neni cinit veci logicky, ale populisticky.
   Azb
  • Re: To je ten důvod
   11.2.2010 8:54

   Vzpomínáte na Klause a na jeho metaforu o euru jako o "košili jediné velikosti na různě silné krky, která bude někoho škrtit a jinému bude příliš volná"? Huráevropané ho za to kamenovali.
   JJa
   • Jo a ještě ke Klausovi
    11.2.2010 10:29

    No už snad všichni vědí, že tento jednooký král bude raději v zaprděném rybníce nejvyšší z kaprů, než aby si připustil, že je to v EU podprůměrná čudla.... Doma v teplíčku se mu s kamarády lépe kšeftuje než když mu do toho někdo může rejpnout.... Takže důvody jeho Euroskepticismu, by už mohli dojít i širšímu publiku.... Já se jako kostka cukru necítím a nerozpustím a raději o něco přiučím u jiných. Chtělo by to spíše nového Baťu než tyhle mejdla....
    TOM
   •  
    11.2.2010 9:31

    Článek (Krugman) píše o "problému monetární unie bez integrace fiskální politiky a trhu práce". Zastánci EU by si z toho, na rozdíl od vás :), vzali to, že je třeba EU integrovat ještě mnohém víc.
    stenolez
    •  
     11.2.2010 9:44

     A to je právě ta blbost, umí si někdo představit, že dostane sociální dávky jako např. na Slovensku? z toho by se lidi v ČR po... , protože by museli pracovat a nemohli vysedávat po hospodách Jinak pan Klaus je vysoce vzdělaný člověk a většinou ví co říká oproti našim hospodským politikům ... Tedy jsou 2 cesty : nepřijímat euro nebo provést větší integraci, já jsem pro to první ...
     Domin
     •  
      11.2.2010 10:01

      Mě z toho vyplývá, že problém je spiše ve zkostnatělém trhu práce, neznalosti či přílišné odlišnosti prostředí pro život a podnikání v jiné zemi EU, neochotě lidí se stěhovat za prací apod. Samotný projekt eura bych nezatracoval, ale pokud nedojde k funkční fůzi do de facto federace zemí EU, např. dle modelu USA či Španělska, tak si pořád místní politici budou hrát na svém malém péskovišti a problémy se nikam neposunou. Otázkou je, zda si lidé přejí spojit své síly a vyrovnat se tak ekonomickým blokům jako je USA, Čína, Indie či Rusko. Osobně se domnívám, že s výhledem na 50 více let je lepší se vzdát pocitu samostatnosti, protože až v Číně a Indii přijdou ty miliardy lidí na to, že se chtějí mít stejně dobře jako v EU či USA, jak to asi udělají? Zchudne už chudá Afrika nebo začne tlak na státy v Evropě, které rozdrobené a nejednotné budou muset osamoceně čelit takovým kolosům? Říká se, že v jednotě je síla. Čína, Rusko, Indie, USA i jiné velké země to vědí, ale ví to i člověk z naší malé české kotlinky???
      tt
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC