Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
CEBR: Krize urychlí přesun ekonomických sil na rozvíjející se trhy

CEBR: Krize urychlí přesun ekonomických sil na rozvíjející se trhy

13.9.2010 12:43

Poslední finanční krize zahýbe rozložením ekonomických sil ve světě a ve světle různících se temp oživování dojde k posílení hospodářství rozvojových zemí na úkor vyspělých ekonomik, uvedla společnost CEBR (Centre for Economics and Business Research). Země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) budou v roce 2015 zajišťovat 66 procent světového HDP oproti 77 procentům HDP v roce 2004, odhaduje CEBR. „Pro západní země vyhlíží následujících pět let jako období dlouhé a tvrdé dřiny. Ohniskem globální ekonomické aktivity se stále více stávají země jako Čína, Indie, Rusko a Brazílie, do určité míry také Mexiko, Kanada a Austrálie,“ uvedl ekonom společnosti Owen James.

Podle předpovědí CEBR se v následujících pěti letech sníží podíl americké ekonomiky na globálním HDP na 22,6 procent z 25,3 % v roce 2007. Přínos britské a německé ekonomiky nepatrně poklesne, za stejné období na 3,3 z původních 4 %, respektive na 5,3 procenta oproti aktuálním 6 %. Naopak rostoucí síla čínské ekonomiky se projeví nárůstem podílu na světovém hrubém domácím produktu na 11,4 % z aktuálních 7 procent, Indie pak v roce 2013 předběhne Rusko, Kanadu i Španělsko a zvýší svůj přínos do globálního růstu na 2,9 procenta, vyplývá z výzkumu společnosti.

Ve prospěch rozvíjející se části světa hovoří i výhledy pro rozložení sil na akciových trzích. Banka Goldman Sachs ve svém propočtu pro dlouhodobý horizont očekává, že tržní hodnota akcií na emerging markets se během následujících dvou dekád do roku 2030 více než zpětinásobí a dosáhne 80 bilionů amerických dolarů. Celkovou kapitalizací tak region překoná akciové trhy vyspělých západních ekonomik. „Rychlejší růst ekonomik a rostoucí kapitálové trhy pomohou celkové kapitalizaci akcií rozvíjejících se trhů k navýšení podílu na celosvětové kapitalizaci na 55 procent z dnešních 31 procent do roku 2030,“ uvedl tým GS.

K nákupu cenných papírů ze zemí BRIC vyzývala banka Morgan Stanley již v lednu tohoto roku, když argumentovala právě zrychlením hospodářského růstu regionu v porovnání s rozvinutým blokem. „Trhy ze zemí BRIC mají tendenci předčít výkonnost trhů vyspělých zemí v obdobích hospodářského růstu, jak tomu bylo mezi 2003 a 2007, a naopak zaostávají v obdobích recese,“ uvedl v lednovém reportu banky analytik Jonathan Garner.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y