Časy se mění a kapitalistická víra s nimi. Tradiční bašta ekonomického systému, ve kterém prim hraje soukromé vlastnictví a touha po dosažení zisku, tedy Spojené státy, totiž co do otázky víry v kapitalistickou strukturu vyklidila čelní pozice. Nahoru se tak derou nástupníci z řad asijských ekonomik.
Alespoň takový je závěr studie výzkumného týmu Pew Research Center zpracované ve 44 různých státech. Klíčová otázka výzkumu byla formulována takto - Souhlasíte s následujícím tvrzením: „Většina lidí se má lépe ve volně tržní ekonomice, a to dokonce navzdory skutečnosti, že jsou někteří lidé bohatí a jiní chudí.“
Celosvětově plné dvě třetiny dotazovaných odpověděly kladně a kapitalismu tak de facto daly zelenou. Výsledky jsou však zajímavější na úrovni samotných států. V USA se souhlasně vyslovilo 70 % dotazovaných, což je méně, než počet kladných odpovědí v rámci Indie (72 %) a dokonce i Číny (76 %). Právě výsledek druhé největší světové ekonomiky překvapuje, když se obdivuhodný hospodářský boom poslední dekády zrodil pod taktovkou komunistické vlády.

Vůbec největší víra v kapitalismus pak panuje v zemi, kterou by snad nikdo netipoval. Z výsledků výzkumu totiž jako jednička vzešel jihoasijský stát, který si jen před pár dny připomínal šedesátileté výročí komunistů u moci. Tím státem je Vietnam, kde se z celkového počtu dotazovaných na otázku kladně vyslovilo celých 95 %.
Na úplně opačném konci pak skončila Argentina. Pouze třetina dotazovaných v zemi souhlasila s autory položenou otázkou.
Zdroje: CNNMoney, Pew Research