Věřitelé vrátili Řekům jejich návrh jako pěkně proškrtanou písemnou práci. Athény jsou tak opět nuceny skládat reparát. A to především díky Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), který zůstává neoblomný a ve svých propočtech nepříjemně nekompromisní.
Hlavní třecí plochou zůstává dál reforma penzijního systému. MMF vadí, že ho Řekové chtějí řešit primárně skrze zvyšování příjmů. Daňová zátěž je podle věřitelů v Řecku příliš vysoká a schopnost vybírat daně naopak velice nízká. Vyšší daně by podle MMF jednak mohly ohrozit řecký ekonomický restart a současně vůbec není jisté, zda by Athény byly schopné nakonec více vybrat. Šéfka MMF Christine Lagardová k tomu výstižně dodala, že není možné postavit program na lepším výběru vyšších daní - o tom Řekové s úspěchem mluví posledních šest let, ale výběr daní se zatím rozhodně nezlepšil. Pro pokrok bude do budoucna naopak nutné některé daně snížit. Protinávrh věřitelů, který unikl do médií, počítá jednoduše s nižšími daněmi a vyššími výdajovými škrty.
Protinávrh nepočítá s vyššími příspěvky zaměstnavatelů do penzijního systému (o 3,9 p.b.) a naopak zrychluje navyšování věku pro odchod do penze a osekávání příspěvků chudým penzistům. Věřitelé také vyškrtli návrh na zavedení dodatečné 12procentní daně na zisky podniků převyšující půl milionu eur. Výměnou za to předepsaly Athénám nové škrty například v podpoře farmářů nebo ve výdajích na armádu.
Jestli bylo pro premiéra Tsiprase složité prosadit uvnitř své strany předešlý vlastní návrh, protinávrh věřitelů dozajista silně narazí a bez širší podpory opozice má těžko šanci na úspěch. Dnes budou na pozadí evropského summitu jednání o Řecku probíhat prakticky celý den. Ráno se premiér Tsipras sejde se zástupci Trojky a kolem jedné odpoledne začne nové setkání euroskupiny. Naděje na rychlou dohodu je, ale zdá se stále daleko a odliv vkladů z Řecka by mohl opět zesílit. Klíčové bude sledovat, zda v mezičase nedojde trpělivost ECB.
Region
Regionální měny včera vůči euru vesměs mírně oslabovaly. Pod největším tlakem byl forint, k čemuž patrně přispělo úterní zasedání maďarské centrální banky. Připomeňme, že ta poněkud překvapivě naznačila, že cyklus uvolňování měnové politiky může pokračovat dále po “malých” krocích (snižování sazeb o 10 bps namísto 15 bps?). Jednání o řeckém dluhu sice mohou trhy znervózňovat, výraznější dopady na regionální měny však v současnosti nepozorujeme. Nicméně i tak platí, že pokračování v jednáních bude patrně hlavní téma dnešního dne. Rizika z pohledu středoevropských měn zůstávají podle nás vychýlena směrem k oslabení, hlavně v případě forintu a zlotého.
Korunu však bude zajímat především dnešní zasedání ČNB. Žádné zásadní změny měnové politiky neočekáváme. Centrální banka se bude věnovat odchylkám aktuálního vývoje ekonomiky od platných výhledů. Ukazuje se, že inflace i ekonomický růst prozatím předčí očekávání, na druhou stranu ovšem otázky vyvolává pomalý růst mezd. Předpokládáme, že ČNB znovu potvrdí jako nejbližší možný termín uvolnění koruny druhou polovinu roku 2016.
Dluhopisy
Výnosy německých dluhopisů šly během včerejšího dne dolů (-4 bps na 10 letech) v reakci na roztržku mezi Řeckem a věřiteli. Periferní dluhopisy nicméně nedostály větších změn - investoři stále věří, že dohoda je v nejbližších dnech pravděpodobná. Riziko další eskalace napětí a odlivu vkladů by ale během dnešního dne mělo hnát periferní trhy spíše do defenzivy.