Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trhy počítají s výraznou změnou ve spotřebě marihuany

Trhy počítají s výraznou změnou ve spotřebě marihuany

31.08.2017 18:53

Marihuanové akcie jsou svou celkovou kapitalizací stále jen okrajovou záležitostí, pozornosti se jim ale dostává značné. Už kvůli tomuto nepoměru bychom měli být k těmto investicím opatrní. Podobný zájem totiž obvykle nejde ruku v ruce se skrytou hodnotou, maximálně tak s rizikovým povozením se na trendu. Přesto se po delší době k tomuto segmentu trhu vracím. Deloitte totiž odhaduje, že v Kanadě by mohl vzniknout marihuanový trh velikosti 8,7 miliard dolarů ročně, jelikož populární premiér Justin Trudeau tlačí na legalizaci „rekreačního používání marihuany“. 

Dojít by k oné legalizaci mohlo do příštího léta. Některé společnosti, které se už nyní věnují marihuanovým léčivům, by se pak zřejmě snažily expandovat i do této rekreace. Na Fool.com tvrdí, že se to týká zejména následujících firem:

001

Kapitalizací i tržbami je zdaleka největší Canopy Growth, zisky jsou ale v jejím případě v červeném. Nejmenší je naopak MedReleaf, která je naopak v černých číslech. Podle Fool.com se o expanzi výrazně snaží Aphria a to nejen v Kanadě, ale i v USA, kde koupila Chestnut Hill Tree Farm, Copperstate Farms, kde se marihuana pěstuje. Aurora Cannabis zase koupila kanadskou CanvasRx a dokonce expanduje do Německa a to akvizicí May of Pedanios GmbH, která je předním dovozcem, vývozcem a distributorem medicínské marihuany u našich sousedů. Canopy Growth je na mezinárodním poli ještě aktivnější, protože podniká v Austrálii, Brazílii, Chile a také v Německu (přes MedCann). Nepouští se ale na americký trh, protože tamní právní prostředí není na federální úrovni marihuaně stále plně nakloněné. 

Z uvedeného krátkého popisu je zřejmé, že toto mladé odvětví prochází značnými turbulencemi, konsolidací, rozdáváním nových karet. Kolegové z Fool.com dochází k závěru, že pokud Kanada provede zmíněnou legalizaci, těžit z toho budou svým růstem všechny zmíněné společnosti. To by bylo hezké. Jenže investor se samozřejmě musí ptát nejen po pravděpodobném vývoji, ale i po tom, co již je odraženo v cenách na trhu. 

Pohled na vývoj cen akcií uvedené čtyřky je vypovídající. Až do poloviny roku 2016 stagnující nuda a pak se začaly dít věci. Nejdříve velké nadšení, ale zhruba od počátku roku 2017 jeho prudká korekce. A pak se cesty čtyřky rozdělují, MedReleaf míří stále dolů, zbytek koriguje předchozí ztráty:

002

Zdroj: Financial Times

Jak jsou na tom akcie a firmy valuačně? Canopy Growth je v červených číslech už u provozního cash flow. Zbytek je na tom podobně. To znamená, že prodělává už na provozní úrovni, či je na ní mírně nad nulou, ale do červených jej bezpečně posílají investice. Rozebírat nějaká valuační měřítka jako PE, či poměr ceny akcie k tržbám (který je pochybným měřítkem i z hlediska finanční logiky) tak nemá smyslu. Pokud bychom tu chtěli za každou cenu ždímat fundament, museli bychom si začít hrát s reálnými opcemi, ale poměr přínos/náklad je u této snahy většinou nesmyslný.

Typově tak jde v podstatě o stejné akcie, jako třeba Tesla, či Netflix. Investiční teze tu stojí a padá s příběhem o zářné budoucnosti. Taková Canopy Growth se přitom pyšní kapitalizací ve výši 1,5 miliardy kanadských dolarů. Tu by ospravedlnil například mírně rostoucí tok volné hotovosti ve výši kolem 170 milionů dolarů ročně. Nyní firma ale na této úrovni prodělává asi 60 milionů dolarů. Trhy tedy počítají s tím, že realistický je značný obrat v hospodaření těchto firem. 

 

Čtěte více:

Pozor na investiční růstové pasti! Praktický příklad
15.08.2017 18:40
Na trhu můžeme někdy narazit na výraz „hodnotová past“. Varuje investo...
Velký bankovní experiment
16.08.2017 19:11
Uchopit fundament bank je složité. Poslední finanční krize ukázala, že...
Největší palírna peněz na světě
17.08.2017 18:40
Automobilky to nemají jednoduché. V jejich odvětví panuje ostrá konkur...
Investice do větru se stovkami procent návratnosti ročně
22.08.2017 18:12
O společnostech pohybujících se v oblasti obnovitelných zdrojů a energ...
Větrná investice pro kontrariány
23.08.2017 18:38
Společnost Vestas dokázala v posledních pěti letech generovat svým inv...
Kdo se s ní jednou projede, má o budoucnosti aut a automobilek jasno?
24.08.2017 18:24
Někdy je tím nejlepším investičním postřehem vyzkoušení konkrétního vý...
Přichází revoluční změny i do letecké dopravy?
29.08.2017 18:51
Zařadí se letecká doprava mezi odvětví, ve kterých proběhnou významné ...
Amazon dál boří staré chrámy. Z čeho ale vlastně pramení jeho nezranitelnost?
30.08.2017 19:59
Fúze a akvizice patří mezi významné korporátně investiční události, kt...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y