Úvahy o snižování rezervy na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazby proticyklické kapitálové rezervy, nejsou v současnosti odůvodněné. Shodla se na tom na jednání 28. listopadu bankovní rada ČNB, vyplývá z dnes zveřejněného záznamu. Rada tehdy rozhodla ponechat rezervu pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na dvou procentech.
"Bankovní rada se rovněž shodla, že úvahy o snižování sazby CCyB (pozn. sazba protickylické kapitálové rezervy) nejsou v současnosti odůvodněné, neboť v bilancích bank zůstávají úvěrová rizika naakumulovaná z minulých let," uvádí záznam.
Rezervu by měly banky vytvářet v době růstu úvěrů. Naopak při poklesu ekonomické aktivity doprovázené rostoucími úvěrovými ztrátami by měla být využita bankami pro krytí ztrát. Cílem je zabránit přenosu případných problémů finančních institucí do ekonomiky. Efektem může být zpomalení růstu úvěrů.
Rada přitom podle záznamu o případném snížení sazby podrobně debatovala. Signálem pro možné snížení sazby na ochranu úvěrového trhu by podle rady byl růst ztrát z úvěrů u finančních institucí. "Na podporu tohoto rámce zaznělo, že s přístupem tohoto typu počítá i příslušná legislativa, podle které je zvýšení sazby možné nejdříve za rok po rozhodnutí, zatímco snížení se stává platným bezprostředně po rozhodnutí," uvádí záznam.
Proticyklickou sazbu totiž stanovuje centrální banka pravidelně každé čtvrtletí s účinností za rok. Dvouprocentní proticyklická sazba přitom bude platná od července 2020. V první polovině příštího roku pak banky budou uplatňovat sazbu 1,75 procenta. Aktuálně platná sazba je 1,5 procenta.
Zároveň záznam uvádí, že bankovní rada se usnesla na tom, že pro nejbližší období lze u sazby na ochranu úvěrového trhu předpokládat stabilitu.
Rada ČNB na konci listopadu také nezměnila nastavení limitů ukazatelů pro poskytování hypotečních úvěrů. Zároveň uvedla, že nadhodnocení cen bytů se podle jejích výpočtů totiž dále mírně zvýšilo, v polovině roku 2019 se pohybovalo mezi 15 a 20 procenty, a to zejména kvůli nedostatečné nabídce bytů ve velkých městech.
Ze záznamu vyplývá, že se rada ohledem na odhad nadhodnocení cen bydlení shodla na tom, že současné horní hranice LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) jsou vyhovující a díky zpomalujícímu růstu cen bydlení není nezbytné jejich snížení. Platí tak dále doporučení, aby banky neposkytovaly hypotéky nad 90 procent ukazatele LTV a omezily i hypotéky nad 80 procent.
ČNB dnes zveřejnila celé znění dokumentu Rizika pro finanční stabilitu a jejich indikátory. Podle dokumentu se domácí bankovní sektor nadále vyvíjí příznivě. Banky zůstávají odolné vůči případným nepříznivým šokům a investiční a penzijní fondy pokračovaly v dynamickém růstu. V bilancích bank však zůstávají úvěrová rizika naakumulovaná z minulých let, která se mohou negativně projevit v době případného poklesu ekonomiky, zvýšení nezaměstnanosti a zhoršené schopnosti domácností splácet dluhy.