Otočka amerického prezidenta Donalda Trumpa v celní politice včera výrazně zamávala americkými trhy a tento efekt se v o něco menší míře přelévá také na evropský parket. Evropské futures všech hlavních indexů jsou ve výrazném plusu, Panevropský Stoxx 50 přidává téměř osm procent.
FTSE 100 +5,4 % DAX +7,7 % CAC 40 +7,8 %
Donald Trump ve středu večer evropského času překvapivě oznámil, že s výjimkou Číny Spojené státy na 90 dní s okamžitou platností snižují většině zemí celní sazbu na deset procent. Několik hodin byla v platnosti takzvaná reciproční cla, která jsou výrazně vyšší. Trump řekl, že jejich účinnost pozastavil, aby vytvořil prostor k jednání o clech s ostatními zeměmi. Pauza se netýká Číny, té cla naopak zvedl ze 104 na 125 procent.
Čínská odvetná cla se sazbou ve výši 84 procent na dovoz z USA vstoupila v platnost dnes. Nová čínská cla se uplatňují na veškeré americké výrobky vstupující na čínské území. Loni hodnota tohoto dovozu činila 143,5 miliardy dolarů.
Rozhodnutí amerického prezidenta pozastavit svá globální cla, ale zvýšit je Číně proměnilo globální obchodní válku v souboj supervelmocí, komentovala rozhodnutí agentura AFP.
Na Trumpovo rozhodnutí reagovaly akcie ve Spojených státech prudkým posílením. Akciový index S&P 500 si připsal téměř deset procent, zaznamenal tak nejvýraznější jednodenní nárůst od roku 2008. Trumpův krok zmírnil obavy z negativních hospodářských dopadů obchodních konfliktů, kvůli kterým v posledních dnech akciové trhy po celém světě výrazně oslabovaly.
Index Dow Jones , který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 7,87 procenta a zakončil obchodování na 40.608,45 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 9,52 procenta na 5456,90 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil dokonce o 12,16 procenta na 17.124,97 bodu. Zaznamenal tak druhý nejprudší jednodenní nárůst ve své historii.
Radovaly se také akciové burzy ve východní Asii prudce posilují poté Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidával přes devět procent. Výrazně posilují i čínské a jihokorejské akciové indexy. Oživení v Asii navazuje na středeční silný růst na Wall Street.
Navzdory Trumpovu přitvrzení vůči Pekingu otevřely pozitivně i trhy v pevninské Číně a v Hongkongu. Index CSI 300, který sleduje nejvýznamnější čínské pevninské akcie, otevřel na úrovni 3749,13 bodu, tedy o 1,7 procenta výše než byl středeční závěr. V Hongkongu se index Hang Seng obchoduje se ziskem 2,2 %. Na burze v Soulu vzrostl přední index Kospi o 6,6 %
Na Tchaj-wanu investoři reagovali ještě pozitivněji. Přední index ostrovního státu při otevření vyskočil o 9,2 procenta. Tchaj-wan, který se cítí být neustále ohrožován Čínou, jež ostrovní republiku považuje za součást svého území a chce ji připojit, slíbil Washingtonu, že bude ochoten jednat o snížení všech cel a dovážet více zboží ze Spojených států.
Všem investorům, kteří sledují vývoj akciových trhů ve středoevropském regionu, nově nabízíme přehled o tom, jak v daný den uzavřely hlavní akciové indexy v Česku, Polsku a Maďarsku, spolu s přehledným uvedením titulů, které na uvedených burzách zaznamenaly nejvýraznější nárůst nebo pokles.
Závěrečné hodnoty hlavních středoevropských burzovních indexů
ze dne 09.04.2025
Česká republika
Největší vzestupy