Ve čtvrtek v ranních hodinách evropského času, kdy se na zlaté burze Comex, spravované skupinou CME, zobchoduje pár stovek kontraktů, dorazila na trh vlna nákupních příkazů v hodnotě 2,3 mld. USD. Nákupní tsunami vyhnala cenu během deseti minut o 3 % výš a určila směr vývoje pro následujících 12 hodin. Stejně jako v předchozích podobných případech, o nichž server Patria informoval, mohli tradeři a investoři po palbě obrovských a těžko vysvětlitelných objednávek jen nechápavě zírat do monitoru.
Většina hráčů na trhu se shodne na tom, že za příkazy a následným prudkým cenovým pohybem nestála konkrétní ekonomická či politická zpráva nebo nešikovné prsty zadavatele příkazů. Odtud dál už ale téměř platí, že co trader, to názor.
„Na těchto pohybech je neobvyklá skutečnost, že cena po vypořádání zůstává na nové úrovni, což naznačuje, že jde o normálního kupce či prodejce,“ tvrdí Chris Concannon z newyorské obchodní firmy Virtu Financial. Dodává, že ten, kdo se takto snaží ovlivnit ceny, musí nakupovat významné množství komodity a poté je držet.
Na rozdíl od výprodejů v dubnu a červnu, při nichž během několika dnů došlo k hromadnému odlivu institucionálních investorů z trhu a zlato propadlo o stovky dolarů, jsou tyto sporadické příkazy nastaveny tak, aby svou velikostí náhle ochromily trh a posunuly cenu žádoucím směrem.
Návaly zvýšené obchodní aktivity od 1. října

Jedna kanonáda na trh dorazila 1. října, první den nouzového režimu fungování americké vlády, avšak podle všeho neměla s politickou kalamitou ve Washingtonu nic společného. Jiné trhy zůstaly podobných ataků ušetřeny. Podle jednoho názoru, se mohlo jednat o velký fond, kterému teklo do bot a potřeboval rychle změnit pozice. Jenže neobvyklé pohyby od sebe dělí i víc než týden. Jiní spatřují problém v nízké likviditě, na niž v posledních měsících doléhá odliv zájmu o komoditu, která už není „in“. Profesionální obchodník by ale měl vědět, co si kdy může dovolit zadat. Zbývají tedy různé konspirační teorie, v nichž se záludní miliardáři s manipulátorskými záměry mísí se zákeřnými počítačovými algoritmy a la Matrix.
Ať už příčina vězí kdekoli, prudké cenové a likviditní výkyvy podkopávají důvěru investorů v transparentnost a spravedlivost trhu, a to v době, kdy elektronické obchodování na burzách všeobecně trpí zkraty, poruchami a náhlými výpadky.
Vývoj ceny zlata v posledních dnech

Včerejší šroubování začalo krátce po deváté hodině SELČ (ve 4:00 newyorského času). Během desetiminutového intervalu bylo zobchodováno 18 tisíc kontraktů, což odpovídá 1,8 mil. uncí zlata, jejichž hodnota v době realizace činila kolem 2,34 mld. USD. Nákupní běsnění poslalo futures o 3 % výš na týdenní maximum.
Jako vysvětlení se nabízí zavírání krátkých pozic (sázek na pokles cen) po ohlášení dohody o znovuotevření amerických úřadů a posunutí dluhového stropu největší světové ekonomiky. V tu chvíli také z neznámých příčin propadl dolar. Po úvodní palbě nákupních příkazů následovalo pět dalších záchvatů intenzivního prodávání či nakupování, při nichž se ceny v krátkých okamžicích hýbaly o víc než 10 USD. Během několika minut se zobchodovala téměř desetina průměrného denního objemu.
Podle traderů může prudké pohyby vyostřovat stádní uvažování a také chybějící informace dat od nefungující americké vlády, které za normálních okolností udávají trhu směr. Za takových okolností stačí jeden větší příkaz, který posune cenu a spustí vlnu další předem nastavených příkazů reagujících na překročení určitého prahu. „Hodně účastníků trhu zadává podobné příkazy na stejných cenách, jelikož každý kouká na stejný graf. Je to zkrátka realita elektronického obchodování,“ tvrdí Frank McGhee z chicagského brokera Alliance Financial.
(Zdroje: Reuters, CNBC, Bloomberg)