Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trh pod tlakem Jánošíka

Trh pod tlakem Jánošíka

27.07.2020 18:19

Investor a ekonom Gavyn Davies tvrdí, že reprodukční číslo R nyní „v 95 % americké ekonomiky převyšuje hodnotu jedna“. Pokud by to nebyl přechodný stav, mohlo by dojít na další sociální distancování, které ekonomické oživení zřejmě nepodpoří. Index S&P 500 je nyní zhruba na stejné úrovni, jako na počátku roku za poslední měsíc si připisuje více než 5 % a obchoduje se s PE vysoko nad dvaceti. Pokud bychom aplikovali běžnou „moudrost”, podle které jsou akcie dobrým předstihovým indikátorem, měly by se věci i přes R>1 obracet k lepšímu. Nebo...

Ohledně oné akciové věštecké koule je to trochu paradoxní situace: Investoři a analytici na trhu se z makroekonomických dat snaží vyčíst, jak bude vypadat další ekonomický vývoj, a podle toho se vyvíjí ceny akcií. Ekonomové, firmy i domácnosti ale zase hledí na akciový trh a snaží se z něj vyčíst, jak se bude vyvíjet hospodářství. Je to trochu kruhová reference. Morgan Stanley v každopádně v následujícím grafu ukazuje, o kolik měsíců trh předběhl danou recesi a o kolik měsíců předběhl její konec. To znamená, kdy začal trh klesat (relativně k počátku recese) a kdy začal růst (relativně ke konci recese). Podle grafu se zdá, že akcie jsou skutečně zajímavým předstihovým indikátorem, i když ne dokonalým.

trh akcie předstih R

Zdroj: Twitter

Takže třeba v roce 1990 klesl trh pouhý měsíc před recesí (a rostl šest měsíců před jejím koncem). Ale v roce 1970 klesl již 13 měsíců před recesí a v roce 2001 zase začal růst až 10 měsíců po konci recese. Mediány pak hovoří o číslech 7 měsíců a 5 měsíců. Jsou to relevantní čísla pro současný vývoj? Ten je minimálně v poválečné historii naprosto ojedinělý, protože ekonomický útlum není vyvolán nějakou vnitřní nestabilitou, ani geopolitickými tenzemi (a následně třeba vývojem na ropném trhu). Je tu faktor ekonomice samotné naprosto vzdálený, i když v konečném důsledku i s ní pevně spojený.

Jak jsem naznačil v úvodu, indikátor jménem S&P 500 (či PE S&P 500) zatím jde spíše proti indikátoru R. A valuace a ceny akcií jsou již v přímém kontrastu třeba s tím, jak si vede část firemního sektoru - malé společnosti:

virus malé firmy zaměstnanci

Zdroj: Twitter

Dost podobným jazykem hovoří třeba pohled na nákupní mobilitu:

virus nákupy mobilita
Zdroj: Twitter

Způsobů, jak skloubit S&P 500 na straně jedné a R a ekonomicko společenská data podobná těm výše uvedeným na straně druhé, je několik a nedávno jsem se jim zde věnoval: Počínaje vlnou likvidity, přes možný (i když s ohledem na okolnosti exotický) znatelný pokles rizikové prémie akcií, možný velmi dlouhodobý výhled akcií (ignorování roku, či dvou problémů) a konče třeba starou známou hamižností. Realita je zřejmě pestrá, nečernobílá, může obsahovat od každého trochu.

Poslední graf, který bych dnes rád ukázal, ukazuje počet otevřených akciových pozic přes platformu Robinhood (u nás by se asi v logice věci jmenovala Jánošík) a je možná důležitým střípkem v této mozaice:

trh Robinhood akcie pozice

Zdroj: Twitter


Čtěte více:

Jak otevřít konzervu
17.07.2020 17:44
Tento týden jsem začal vtipem o ekonomech a v podobném duchu jej zakon...
Zelené výhonky a úniková rychlost
20.07.2020 17:42
Po krizi roku 2008 se začala objevovat řada výrazů, které měly ve zkra...
Facebook a skrytá tvář moderní ekonomiky
21.07.2020 18:07
Podle The Wall Street Journal se k bojkotu inzerce na Facebooku přidáv...
Zisky z nenávisti a nenávist k ziskům
22.07.2020 17:39
Hnutí StopHateForProfit kritizuje Facebook za to, co vše umožní na své...
A najednou to nefunguje...
23.07.2020 17:24
V roce 1980 se výnosy amerických vládních obligací pohybovaly kolem 13...
Horké peníze pro vychladlou ekonomiku
24.07.2020 18:40
Podle projekcí Morgan Stanley, Commerzbank a asi nejen jich nedokážou ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Materials Inc (07/20 Q3, Aft-mkt)
Macy's Inc (07/20 Q2)
RWE AG (06/20 Q2)
thyssenkrupp AG (06/20 Q3)
6:00Carlsberg AS (06/20 Q2)
7:00Deutsche Telekom AG (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Celk. počet žádostí o dávky v nezam.
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.