Vraťme se dnes k úvaze z minulého týdne, která se zaměřila na „Tři akcie se supervysokým dividendovým výnosem“. Posledním titulem z této trojky je společnost GNC a tento prodejce potravinových doplňků nabízí dividendový výnos převyšující 6 %. Jak ukazuje následující graf, propracoval se k němu dlouhodobějším poklesem ceny akcie, který se nezastavil ani v roce letošním. Nemáme tu tedy před sebou potenciální sousto pro trendaře, ale naopak kontrariány. Všimněme si také, jak akcii za posledních více než 12 měsíců pokaždé poslala do kolen čtvrtletní výsledková sezóna:

Zdroj: Financial Times
Investor Brian Stoffel tvrdí, že cenu akcie táhnou dolů dva hlavní faktory. První z nich souvisí s tím, že řada potravinových doplňků prodávaných firmou je předmětem šetření ze strany federálních úřadů. Firma by tak mohla ztratit část zdrojů svých příjmů přímo a také nepřímo kvůli poškozené reputaci. Druhým faktorem je zostřující se konkurence ze strany prodejců, kteří se zaměřují pouze na internet. Jak ukazuje vývoj tržeb (viz první graf z následující dvojky), firma se drží zuby nehty, ovšem na úrovni ziskovosti už má nejlepší roky za sebou. Podle analytického konsenzu by se měl letos a v příštím roce pokles dotknout už i tržeb.

Zdroj: Financial Times
Nevím, jestli GNC nakonec skončí úplně, či jako čistě internetový prodejce, nebo se jí dokonce podaří uhájit existenci kamenné sítě. Dovolím si zde ale po čase udělat jednoduchou valuační úvahu. Kapitalizace firmy nyní dosahuje 905 milionů dolarů. Dividendy dosáhly v minulém roce asi 60 milionů dolarů. Při požadované návratnosti blížící se 7 % a nulovém očekávaném růstu dividend je jejich současná hodnota zhruba na oněch 905 milionech dolarů. Můžeme namítnout, že firmě se bude hospodaření horšit a dividendu stabilní nemůže udržet. Jenže GNC má dost velké rezervy – v roce 2015 jí po investicích zbylo více než 300 milionů dolarů, v roce předchozím více než 200 milionů dolarů. V porovnání s dividendami to jsou násobně vyšší částky.
Pokud by příběh zde končil, moc bych neváhal s tím, abych akcii pasoval na kandidáta na zajímavou dividendově/hodnotovou investici. Jenže tu je ještě jedna kapitolka finančního příběhu firmy a tou jsou odkupy a síla, respektive slabost rozvahy. Pokud totiž u GNC k dividendám přičteme i odkupy, firma vyplácí více, než pro akcionáře vydělá. Což by bylo opodstatněné, pokud by její rozvaha byla silná a podnikání jelo jako na drátkách, Jenže ani jedno pravdou není.
Spíše to tedy vypadá, že vedení společnosti se snaží akcii pomoci seč může, tím ale podkopává dlouhodobou životaschopnost firmy. není pak také divu, že akcie tak citlivě reaguje na každou známku toho, že lepší časy se nedostavují. Je podivuhodně těžké najít společnost, které se nedaří nejlépe a která se všemožně snaží posílit rozvahu namísto toho, aby se snažila zavděčit se vrtkavému trhu.