Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V jaké zemi vlastně chceme žít?

V jaké zemi vlastně chceme žít?

04.11.2019 18:42

Představme si takovou situaci: Na akciový trh dorazí v jeden den a dokonce v krátkém časovém rozmezí dvě zprávy. První z nich říká, že centrální banka nebude překvapivě zvyšovat sazby ani přesto, že ekonomický růst je velmi silný, protože se domnívá, že inflační tlaky ještě nepředstavují hrozbu. Druhá zpráva se týká průzkumu vzájemné důvěry lidí ve společnosti a ukazuje, že tato důvěra v posledním roce výrazně klesla. Trhy nad první informací mávnou rukou, protože ve světle té druhé jí budou považovat za relativně nevýznamnou. A akcie v návalu skepse prudce oslabí. Je to jen nesmyslná finance fiction? Nyní ano. Bohužel. 

Nedávno jsem tu psal o jedné studii, která ukazovala, jak významná je z hlediska fungování ekonomiky (a společnosti) integrita. Tedy to, že na všech úrovních (od jedince, přes firmy až po celou společnost) dodržujeme to, co slíbíme. Podobné studie si velkou pozornost obvykle nezískávají, ta je naopak v naprosté většině případů věnována tématům jako je zmíněná monetární politika, aktuální výše produktu, inflace, atd. Do určité míry je to pochopitelné a sám jsem tu na tato témata napsal nepočítaně úvah. Jenže ona to jsou vlastně všechno témata dost povrchní, u nichž se po určité době stejně začneme točit v kole, často neschopni se shodnout, či dokonce se domluvit a najíst konsenzus. 

Možná to je dokonce právě ona povrchnost a relativní nedůležitost, co vede k tomu, že se na této úrovni nedomluvíme. Pokud se chceme skutečně někam hnout, musíme jít o úroveň níž (nebo výš, podle úhlu pohledu). A zdá se mi, že tam bychom se vlastně měli shodnout vždy docela jednoduše. Podobné studie jako ta o integritě jsou právě oním posunem na jinou úroveň a tímto se dostávám k úplně čerstvé analýze Trust and Corporate Inovation, která jde stejným směrem.  Yijun Menga, Xun Wangb a Guoguo Zhangc (všichni z čínských univerzit) se v ní zaměřují na vztah mezi důvěrou ve společnosti a dlouhodobým ekonomickým rozvojem. Konkrétně mírou inovací, investic do výzkumu a vývojem a počtem patentů.

Studie byla zpracována na základě dat ze 72 zemí z let 1992 – 2016 a dochází k závěru, že firmy ze zemí s vyšší mírou vzájemné důvěry dávají více prostředků na výzkum a vývoj. Míra důvěry pak má prý větší význam v zemích, kde firmy nemají tak lehký přístup k vnějšímu financování. A také tam, kde není tak dobrá ochrana duševního vlastnictví. Celkově pak výsledky „ukazují efekt, který má důvěra na chování korporátního sektoru“. 

Onu sílu vztahu můžeme „od oka“ posoudit i sami – první z následujících dvou grafů dává do souvislosti míru důvěry (osa x) a výdaje na výzkum a vývoj. Proložená přímka není jistě dokonalá, ale něco se tu přece jen poměrně zřetelně rýsuje. Nepřekvapí přitom, že největší důvěra panuje v zemích jako je Dánsko, Norsko, či Švédsko. 

a

Druhý obrázek dává do souvislosti míru důvěry a počet patentů:


b
 

K tomu, že akciový trh bude dávat stranou zprávy týkající se relativně krátkodobého „tvrdého“ vývoje a bude klást váhu zejména na dlouhodobé „měkčí“ faktory, máme hodně daleko. Je to přímým odrazem toho, jaké subjekty se na trhu povětšinou pohybují, jak uvažují a jednají.  Jenže mně se zdá, že jsme někdy všichni (včetně mne samotného) až paralyzováni relativně nevýznamnými tématy a kvůli tomu úplně ignorujeme širší obrázek, na kterém ale v konečném důsledku záleží zejména. Což mě přivádí k tomu, že uvedená studie je (alespoň pro mě) vlastně zbytečná: I kdyby důvěra nějakým způsobem ekonomiku poškozovala (tj., vztah byl opačný), budu radši žít tam, kde si budeme navzájem důvěřovat, i když budeme mnohem chudší.  

Ještě si dovolím poznamenat, že pokud někdo chce kopírovat země jako Dánsko, pak musí podle mne se svými plány nutně začít „od podlahy“. Snažit se nasadit tamní systémy na společnost, která nevykazuje takovou míru vyspělosti (důvěry, dobrovolné soudržnosti, slušnosti...) nemůže fungovat. 

 

Čtěte více:

Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
18.10.2019 17:44
V roce 1980 přerušili Američané dlouhou šňůru olympijských vítězství r...
Nové ekonomické myšlenky potřebujeme jako sůl. Ale z trochu jiné roviny
21.10.2019 17:46
Jsou věci ekonomické (a jiné), které máme prodebatovány zleva, zprava,...
Nad čím mávneme rukou?
25.10.2019 17:40
Tento týden jsem v jeden den narazil na dvě studie, které se týkají st...
Globálně se zatahuje, nejlepší čas na změnu možná za námi
28.10.2019 17:36
Mezinárodní měnový fond v posledních dvou dnech zveřejnil dvě analýzy...
Ta zábavná studie ukazuje jednu podstatnou věc
01.11.2019 17:34
Jednou z nejvíce stahovaných studií na SSRN je „‘A Diamond is Forever’...

Váš názor
 • H A N E B N O S T
  05.11.2019 11:29

  Hlavně bych nechtěl žít v zemi, kde si monopolističtí byrokrati mohou dovolit toto: https://roklen24.cz/a/SG4Fi/paralelni-polis-uvedla-ze-ji-cnb-zakazuje-pouzivat-slovo-mince-po-eet-pry-prichazi-kauza-mince
  Hayek
 • Hahahahaha
  04.11.2019 21:19

  Dojemné, že o integritě se vyjadřuje firma, která klienty okrade o 6% při měnové výměně (spread + 1,5%) a účtuje poplatek za nákup akcií 3x vyšší než než nejdražší konkurence. A studie z totalitní Číny? To už ani není vtipné.
  Dannn
  • Re: Hahahahaha
   05.11.2019 14:00

   no jo no, plusy a minusy si musí každý sudruh/žka zvážit sám/sama...zase není to jen online obchodník, ale maji kamenný análnický odbor a taková partička "soustružníků" nebude levná,a z předplatného za přístup do placené sekce to nebude stačit...takže to zacvaká kdo s nima obchoduje.
   Zavodou
Aktuální komentáře
12.11.2019
22:06Wall Street zakončila nerozhodně, Rockwell +10 %
18:04Co říká moudrost trhu o ropném vrcholu?
17:35Americké indexy před Trumpovým projevem na rekordu, dolar roste
17:09Havlíček: Ve středu řekneme přesnější plán stavby jaderného bloku
16:51Jakub Lukáš: Akciím ČEZu věřím
16:47Konference ČSOB 30 let svobodného podnikání: Do podnikání se lidé pouštějí kvůli nezávislosti i uplatnění nápadů
15:58Franklin Templeton: Co může úpis Aramca znamenat pro kapitálové trhy?
15:56Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s. - Oznámení protinávrhu akcionáře k pořadu jednání valné hromady
14:35Vodafone (+4,3 %) snížil ztrátu a zlepšil výhled na celý fiskální rok
14:11ČEZ: Uhelná elektrárna Počerady změní od roku 2024 majitele
13:41VoxEU: Spojené státy se nyní mohou nejlépe poučit z vlastní historie
12:13Němečtí investoři ubrali z pesimismu. Sázejí na ekonomiku a méně konfliktů v obchodě
12:11RMS Mezzanine, a.s. - Splacení přijatého úvěru od Poštová banka, a.s.
11:44Výsledkům Deutsche Post vévodí poštovné a expresní zásilky (komentář analytika)  
10:51Trump promluví o obchodní politice. Trhy zatím vyčkávají  
9:25Rozbřesk: První a úspěšný test nové prognózy ČNB
8:59ČEZ, a.s. - Hospodářské výsledky za 1.-3. čtvrtletí 2019
8:54Trhy v Evropě by měly mírně růst. ČEZ k číslům pod odhady přidal slabší výhled pro zisk  
8:38Politico: Trump znovu odloží rozhodnutí o clech na auta z EU
8:18Kvartální zisk ČEZ (-1 %) zaostal za odhady, firma zužuje roční výhled

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00Wizz Air Holdings Plc (09/19 Q2)