Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu mírně zhoršila

Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu mírně zhoršila

25.10.2022 11:41
Autor: ČTK

Nálada německých podnikatelů se v říjnu mírně zhoršila a zůstává na nejslabší úrovni od května 2020. Firmy jsou méně spokojené se současným podnikáním, mírně se však zlepšilo jejich očekávání, i když se stále obávají nadcházejících měsíců. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil německý ekonomický institut Ifo.

Index podnikatelské nálady na měsíc říjen klesl na 84,3 bodu ze zpřesněné zářijové hodnoty 84,4 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali pokles indexu na 83,3 bodu. Index očekávaného vývoje se zvýšil na 75,6 bodu ze 75,3 bodu v předchozím měsíci a zaznamenal první nárůst od května.

"Očekávání se zlepšila, ale firmy se stále obávají nadcházejících měsíců. Německá ekonomika čelí obtížné zimě," uvedl prezident Ifo Clemens Fuest.

Ve zpracovatelském průmyslu se index opět snížil kvůli pesimističtějšímu očekávání. U těchto firem se naopak mírně zlepšilo hodnocení jejich současné situace. Knihy nevyřízených zakázek jsou plné, i když nových zakázek je stále méně. Využití kapacit sice mírně kleslo, stále je však nad dlouhodobým průměrem.

V sektoru služeb se podnikatelské klima mírně zlepšilo. Poskytovatelé služeb jsou méně pesimističtí ve výhledu na nadcházející měsíce, své současné podnikání vidí ale hůře. Ve stavebnictví index nálady znovu klesl a hodnocení současné situace je nejníže od ledna 2016.

Německá vláda očekává, že největší evropská ekonomika v příštím roce kvůli energetické krizi a problémům v dodavatelském řetězci sklouzne do recese. Analytici minulý týden odhadli, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa ve třetím čtvrtletí klesl ve srovnání s předchozím kvartálem o 0,2 procenta. Ifo očekává, že ve čtvrtém čtvrtletí se HDP sníží o 0,6 procenta.


Čtěte více:

Blížíme se býčímu trhu na dluhopisech. Akcie jsou z dlouhodobého pohledu na nákup, tvrdí expertka
25.10.2022 10:42
Dlouhodobí investoři se prostě musí smířit s tím, že krátkodobě bude n...
Rozbřesk: Británie má nového premiéra. Jaký je jeho hlavní úkol?
25.10.2022 9:13
Novým britským premiérem se stane bývalý ministr financí z vlády Boris...
Vláda bude dnes projednávat dva návrhy na windfall tax, Rishi Sunak se stane premiérem a futures jsou  zeleném
25.10.2022 8:55
Vláda bude dnes projednávat dva návrhy na windfall tax - první od Pirá...
Šéf IEA: Svět zasáhla první skutečně globální energetická krize. Napjatá je zejména situace na trhu s LNG
25.10.2022 10:34
Svět zasáhla první skutečně globální energetická krize. Na konferenci ...
Sazby zpomalí a vše bude lepší? Investoři znovu hledají naději u Fedu
25.10.2022 11:15
Podobně jako letos už několikrát se pozornost trhů stáčí k centrálním ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.01.2026
6:02Víkendář: Jak jsou na tom nyní americké a čínské modely ve využívání umělé inteligence?
30.01.2026
22:04Výprodej bez úkrytu: ztrácejí akcie i drahé kovy  
17:33Zlevňující drahý dolar
15:48SoFi překonala očekávání trhu. Silné výsledky byly navíc posíleny výhledem na rok 2026  
15:23Výhled na výsledky Monety: Vyšší náklady stáhnou zisk, úrokové výnosy zůstávají silné  
14:19Ropní giganti Chevron a Exxon Mobil s nižším ziskem, úspory jim ale pomohly nad odhady analytiků
14:13Perly týdne: Cla platí sami Američané a na trhu se zlatem se dějí věci
14:11Evropská ekonomika zpomaluje, ale drží se. Španělsko táhne, Německo mírně ožívá, ČR zpomaluje
13:43Apple slaví rekordní Vánoce. iPhone táhne, pozornost se soustředí na marže a AI  
13:03Trump si konečně vybral. Na nového šéfa Fedu nominoval Kevina Warshe
12:42Zlato a stříbro prudce padají. Síla dolaru spustila masivní výprodej  
11:11Jméno nového šéfa Fedu možná už dnes a pozice favorita se mění. Drahé kovy prudce padají  
11:02Nezastavitelný Sandisk: po skvělých výsledcích a ještě lepším výhledu akcie rostou o dalších 20 procent
10:32Adidas překonal odhady a spouští miliardový buyback. Akcie poskočily o 5 %
9:57Jan Bureš: HDP lehce zpomaluje dynamiku, stále jsme však v „dobrých časech“
9:20Apple hlásí nejlepší čtvrtletí pro iPhone, kvůli drahým paměťovým čipům ale očekává dopad na marže
9:04Fúze Muskova impéria před IPO: SpaceX zvažuje fúzi s Teslou nebo xAI
8:58ČEZ, a.s.: Výsledek arbitráže vůči Bulharsku
8:53Rozbřesk: Dohoda EU – Mercosur jako test evropské obchodní strategie
8:53ČEZ výrazně zlevňuje, Applu vystřelily tržby a Musk zvažuje propojení SpaceX, Tesly a xAI  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data